Roztomilý frontman české kapely bodoval na nejsledovanější hudební televizní soutěži na světě
20.05.2019
Foto: Facebook
Popisek: Lake Malawi ještě v době, kdy žili nadějí, že stanou na stupínku vítězů soutěže Eurovision
VIDEO I když česká skupina Lake Malawi nezopakovala loňský úspěch Mikolase Josefa, její výkon patřil na letošní mezinárodní pěvecké soutěži Eurovision Song Contest v Izraeli mezi nejzdařilejší a především nejvkusnější. Ostatně, ocenila to i odborná porota, která jí udělila sto padesát bodů, což znamenalo sedmé nejlepší ohodnocení. Poněkud překvapivě však sympatického frontmana této kapely Alberta Černého s výraznou písní Friend of a Friend potopili hlasující diváci, a tak naši reprezentanti skončili až na jedenáctém místě.
Černý však považuje za velký úspěch, že se probojoval do finále, navíc připomíná, že se Lake Malawi stali jedinou soutěžící kapelou, v ostatních případech se společně utkali pouze zpěváci. V nejsledovanější hudební soutěži na světě se stovkami milionů diváků rozhodně nezapadli a v hale, kde se konalo sobotní finále, sklidilo jejich vystoupení nadšený aplaus. Nemluvě o tom, že si Alberta Černého všimla i některá britská média. Popsala ho jako ‘roztomilého frontmana‘, který zpívá s londýnským přízvukem, nazývaným ‘cockney‘ a srovnávala ho s hvězdou televizních show Joeym Essexem.
Bizarní soutěž
Sám Albert Černý si myslí, že soutěžit v hudbě je blbost, navíc se o této okázalé televizní show v minulosti nevyjadřoval příliš lichotivě. Podle něj působí bizarně, v této souvislosti zmínil především kostýmy některých vystupujících. Mimochodem jejich bizarnost se letos potvrdila v míře vrchovaté a mnoho českých diváků se netají svým znechucením. Nejlépe to dokazují diskuse na sociálních sítích, kde se lidé předhánějí ve výsměchu na adresu nejvýstřednějších účinkujících. Kostým, v němž exhibovala například Conchita Wurst, lze skutečně akceptovat jenom s velkou mírou tolerance, podobně jako další hrůznou kreaci loňské vítězky této přehlídky anomálií, nevkusu a kýče.
Vítězná skladba soutěže
Skvělá reklama
Za mnohem důležitější proto Albert Černý považuje právě fakt, že mohl vystoupit před mezinárodním publikem a oslovit tak potencionální fanoušky z mnoha zemí. Ti, a nikoliv podobné soutěže, podle něj rozhodují o tom, co chtějí nebo nechtějí poslouchat. Facebook Lake Malawi dokazuje, že si již tato kapela mnohé zahraniční obdivovatele našla.
Štěstí v soutěži jí přáli příznivci z Makedonie, Anglie, Německa, Holandska, Polska, Švédska, Izraele i z Ameriky. Tím spíše je ale překvapivé, že od hlasujících diváků nakonec dostala pouhých sedm bodů. Hlasovací systém Eurovision Song Contest přitom neumožňuje, aby soutěžící získali hlasy z vlastní země a nezřídka hraje značnou roli fakt, že ve finále se hlasuje i podle řady jiných kritérií, například s ohledem na geografickou či jazykovou spřízněnost.
Kdo platí, postupuje
Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 41 zemí, z nichž 20 postoupilo do finále. Není od věci připomenout, že automatický postup mají zajištěný soutěžící ze zemí, které nejvíce přispívají do rozpočtu této akce, a pořádající stát. Letos to byly Francie, Británie, Německo, Itálie, Španělsko a Izrael. Finanční podpora jim však stejně nepomohla, 64. ročník Eurovision Song Contest vyhrál nizozemský zpěvák Duncan Laurence s písní Arcade.
Vložil: Adéla Hofmanová