Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Předvolební hit. Kdo ho komu ukradl a kdo má máslo na hlavě? A další tutlaný skandál

15.05.2019
Předvolební hit. Kdo ho komu ukradl a kdo má máslo na hlavě? A další tutlaný skandál

Autor: Facebook / Vodňanská drůbež

Popisek: Vodňanské kuře - tak jakpa je to s tou salmonelou?

Český volič se nestačí divit, jak se mu politici před volbami snaží vsugerovat pocit, že jim jde především o jejich blaho. Jedním z příkladů je předvolební evergreen posledních let, týkající se dvojí kvality potravin. Tentokrát je o to zábavnější, že se kvůli němu někteří straničtí šéfové přou, kdo toto téma komu ukradl. Snaží se veřejnost dojmout exhibicemi s obaly zcela nepodstatných výrobků a nářky nad tím, že mají horší složení u nás než v zahraničí, ale ignorují přitom, že mizernou kvalitu má i domácí produkce a že se v Evropě děje něco mnohem horšího. Navíc by někteří měli začít u sebe.

Platí to i současném premiérovi Andreji Babišovi. Ten sice svůj obří holding Agrofert načas uložil k ledu, nicméně jeho firma již předtím často čelila kritice kvůli nekvalitním výrobkům. Když se Babiš nedávno nechal slyšet, že je třeba bojovat proti tzv. dvojí kvalitě potravin, dovážených k nám, šéf ODS Petr Fiala to označil za výsměch voličům a vzkázal mu: „Ať začne u sebe!“ Zároveň připomněl, že například obchodní řetězec Globus přestal odebírat špekáčky firmy Krahulík, patřící právě do koncernu Agrofert. Totálně propadly ve spotřebitelském testu, který zjistil, že na úkor masa jsou plné zahušťovadel a obávaných éček. Renomovaný časopis dTest loni zkoumal kvalitu drůbežího masa a při analýze se opět potvrdilo, že produkce firmy Vodňanská drůbež nemá dobrou pověst. Tři vzorky z pěti testovaných obsahovaly saĺmonelu. Zatímco dvojí kvalita potravin spotřebitele neohrožuje na zdraví, salmonela ano. Nemluvě o tom, že dvojí kvalita potravin se přitom týká pouze jednoho procenta potravin, vyráběných v EU!

 

Nedvojí kvalita

Podstatu falešného předvolebního nářku na dvojí kvalitu potravin velmi přesně vystihl agrární analytik Petr Havel. Ten v analýze, kterou zveřejnil server Reflex.cz, vyjmenoval osm důvodů, proč je zákaz dvojí kvality potravin nesmyslný. Kromě toho, že jde skutečně o marginální téma, zdůrazňuje, že potraviny dvojí kvality nikdo nikoho nenutí nakupovat, a navíc je na jejich obalech uvedeno složení výrobku, které odpovídá tomu, co v obalu je. „Mnohem častěji se lze přitom setkat u potravin „nedvojí kvality“, že naopak obsah neodpovídá tomu, co je na obalu. Což je z pohledu klamání spotřebitele mnohem závažnější – to ale regulace dvojí kvality neřeší a ani řešit nemůže,“ upozorňuje. 

Tutlaný skandál

Avšak podstatně větším problémem než je odlišné složení některých cukrovinek, či pracích prášků, je stěží uvěřitelný fakt, že se do Evropské unie ve velkém dováží maso pralesních zvířat. Na tento šokující fakt nás upozornil europoslanec Pavel Poc (ČSSD). Podle něj to dokazují studie, provedené v několika zemích EU, přičemž se jenom přes bruselské letiště dostanou do Evropy stovky tun masa z opic, antilop, krokodýlů a jiných volně žijících druhů. Nezákonný obchod přitom napomáhá vymírání ohrožených druhů a představuje pro Evropany zdravotní riziko. „Na problému dovozu tzv. bushmeatu už nějakou dobu spolupracuji s předními evropskými i zahraničními vědci. Ačkoliv jsem své kolegy europoslance, jejichž zemí se import primárně týká, dlouhodobě na problém upozorňoval, přijde mi, že tomu začali věnovat skutečnou pozornost, až když byl medializován v místním pořadu,” stěžuje si Pavel Poc. Odkazuje na reportáž belgické televize, jejíž reportér bez větších problémů koupil na konžském trhu šimpanzí maso a bez povšimnutí kontrolorů ho převezl do Belgie, přesto, že jsou šimpanzi podle mezinárodních úmluv bezprostředně ohroženi vyhubením. „Není to ale jediný problém. Bushmeat bývá spojován až s padesáti patogeny: viry, bakteriemi i parazity. Jen si vzpomeňme na nedávné vypuknutí Eboly,” varuje Pavel Poc.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace