Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co takhle nominovat Juliana Assangeho na Nobelovu cenu míru, ne na kriminál? Přečetli jsme

02.05.2019
Co takhle nominovat Juliana Assangeho na Nobelovu cenu míru, ne na kriminál? Přečetli jsme

Autor: Youtube / repro

Popisek: Juliana Assangeho vyvlékají z ekvádorské ambasády

Na počátku dubna přišla bezprecedentní zpráva z Velké Británie. Britští policisté si zaskočili do ekvádorského velvyslanectví pro aktivistu Juliana Assangeho, který odtajnil přes svůj server WikiLeaks nesmírné množství utajovaných informací převážně z diplomatických kanálů USA. Mezi nimi byly i přímé důkazy o válečných zločinech USA v Iráku a Afghánistánu.

V roce 2010 byl Švédskem obviněn z přestupku (!) nechráněného sexu (sex bez kondomu je ve Švédsku přestupkem) a znásilnění. Ve stejném roce byl v Londýně zatčen, ale vykoupil se kaucí s podmínkou, že neopustí Londýn, denně se bude hlásit na policii a nebude vycházet z domu po setmění. Podmínku porušil v polovině roku 2012, kdy na ekvádorském velvyslanectví požádal o politický azyl. Ten mu byl umožněn. Od poloviny roku 2012 do začátku dubna 2019 strávil Assange zavřený na velvyslanectví bez možnosti vyjít ven. Dokud si pro něj nepřišla britská policie. V magazínu Argument! se Branislav Fábry pozastavuje nad tím, jaké jsou důvody pro ocenění Assangeho Nobelovou cenou míru, nikoliv trestem odnětí svobody.

Svoboda a demokracie

„Zadržanie J. Assangea na veľvyslanectve Ekvádoru v Londýne je závažné najmä preto, lebo sa môže stať odstrašujúcim príkladom pre všetkých, ktorí by chceli v budúcnosti odhaľovať zločiny západných veľmocí,“ píše pro Argument! Branislav Fábry a uvádí tak první a základní důvod, proč je zatčení Assangeho skutečnou pohromou pro lidi ctící a milující svobodu. A co Assange odhalil? „Asi najznámejšie bolo video, pri ktorom americkí vojaci v roku 2007 streľbou z vrtuľníka povraždili novinárov. WikiLeaks však postupne zverejňovali videá a dokumenty nielen o zločinoch USA, ale aj o zločinoch ďalších štátov vrátane Číny, Ruska a arabských krajín.“

Julian Assange měl na počátku svých obtíží na výběr, kde o azyl požádat. A očividně se řídil jednoduchou úvahou – pokud zažádám o azyl u Ruska nebo Číny, budu obviněn z toho, že pro ně pracuji, proto musím podat žádost u nějakého malého státu. A možná to byla i jeho životní chyba. „Ambasádu malého Ekvádora uprednostnil asi aj preto, aby sa vyhol podozreniu, že je agentom nejakej protizápadnej veľmoci. Zdá sa však, že malé štáty ako Ekvádor nie sú schopné odolávať nátlaku USA a tak je zrejme pochopiteľnejšie konanie E. Snowdena, ktorý sa rozhodol pre azyl v Rusku, hoci sa tým vystavil podozreniam z prepojenia na Moskvu,“ zkonstatoval Fábry.

Hrdina?

Pro značnou část veřejnosti je Julian Assange hrdinou první kategorie. Z mnoha stran je každoročně navrhovaný na Nobelovu cenu míru, ale každoročně jej komise vynechá. A proč ty nominace? „Odhalenia WikiLeaks tak predstavujú spravodlivosť ako aj nádej pre mier vo svete. Aj to je dôvod, prečo je od roku 2011 J. Assange pravidelne navrhovaný na Nobelovu cenu mieru,“ píše Fábery a doplňuje, proč ji Assange nikdy nezíská. Oceněním Assangeho by se odhalil systém vlády USA jako pokrytecký a vyvolalo by to dalekosáhlé bouře po celém politickém světě. Nobelova komise by oceněním Assangeho konstatovala, že na mezinárodní politice USA není všechno košer.

Zároveň Fábry deklamuje, že v komisi Nobelovy ceny sedí většinou vysloužilí politici a že trendem posledních let se stalo spíše odměňování těch správných, než oceňování těch nejlepších, kteří pro mír udělali víc, než je mnohdy zdrávo. Fábry své tvrzení dokládá výčtem oceněných od počátku tohoto století. Cenu dostávali vysloužilí establishmentoví politici, nebo opozice a disidenti ze „znepřátelených“ mocností. Politicky a ideologicky je tedy Nobelova komise velmi čistá.

Očerňování

„Niet pochýb, že proti J. Assangeovi vedú západné tajné služby a mainstreamové médiá vytrvalú kampaň, pri ktorej sa ho snažili nielen odchytiť, ale aj zdiskreditovať ako ruského špióna,“ myslí si Fábry. Zároveň se pozastavuje nad tím, proč státy Evropské unie mlčely. Nebo proč se přidaly k honbě na Julana Assangeho, když, jak neustále deklamují, jsou nejpevnějšími zastánci a obhájci lidských práv po celé planetě. Přitom Assange odhalil neuvěřitelné množství informací o tom, jak jsou lidská práva porušovaná. Fábry z toho vyvozuje, že státy Evropské unie se tak odkopaly a prostě jim nejde v této otázce věřit.

 

+

Mocní tohoto světa dostali od Juliana Assangeho přes prsty ukázkovým způsobem. Nachytal je se staženými kalhotami. Vylil na ně kýbl s hnojem. Odhalil jejich pokrytectví a za humanitou se skrývající kšefty a tolerování skutečné špíny. Dokázal, že člověk není bezmocný. Ale…

… zároveň ukázal, že mocným tohoto světa vlastně nezáleží na tom, že byli chyceni in flagranti. Je jim to jedno. Systém jede dál, bez kouska studu, bez nápravy. Stejný příklad dává Edward Snowden – odhalil šokující informace o bezprecedentním a nezákonném sledování a špiclování přes internet americkou agenturou NSA, která vedle monitoringu obyčejných lidí sledovala i evropské politiky. Doposud jsme tak trochu konsternovaní z toho, že NSA napíchla telefon Angely Merkelové, že se na to přišlo… a nic. Jediným důsledkem nejspíš je, že NSA jen zpřísnila své prověrky zaměstnanců a více se ukryla do podsvětí ochrany zákonem USA. Némlich to samé s Assangem. Války USA vedou dál a se stejnou brutalitou a neustále se hájí tím, že chrání demokracii. Věří tomu už nejspíš málokdo. Ale málokdo to také může zvrátit. Což je děsivé.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace