Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Skutečná evropská katastrofa. Co nás pokradmu zabíjí? Průmyslová lobby. To je naprosto neakceptovatelné

29.04.2019
Skutečná evropská katastrofa. Co nás pokradmu zabíjí? Průmyslová lobby. To je naprosto neakceptovatelné

Autor: Pixabay

Popisek: Antibiotika, záchrana. Ale zároveň i hrozba

Český europoslanec Pavel Poc (ČSSD) prozradil, že se za zavřenými dveřmi Evropského parlamentu odehrává tvrdý boj mezi subjekty, jimž jde o bezohledný zisk, a těmi poslanci, co volají po ochraně lidského zdraví a životního prostředí. Za skutečnou katastrofu považuje nadužívání pesticidů a skutečnost, že se v potravinách nacházejí látky, která nás pokradmu zabíjí. Podle Evropské agentury pro bezpečnost potravin například až deset milionů občanů EU denně konzumuje více karcinogenního kadmia než povolují limity.

Přesto se v Evropském parlamentu svádí bitva s průmyslovou lobby, která postupné snižování kadmia v hnojivech považuje za vědecky neopodstatněné. Jenže výsledky vědeckých studií naopak varují, že se musí limity kadmia snižovat, protože se tato nebezpečná látka akumuluje v půdě. Striktní limity jsou tak jedinou šancí, jak dosáhnout jejího odmoření. Dochází přitom k velkému paradoxu, zatímco v jiných odvětvích se realizuje řada opatření proti znečištění ovzduší, zemědělství dosud většinou zůstává nedotčeno potřebnými evropskými omezeními.

Naprosto neakceptovatelné!

Alespoň některé země (například Holandsko a Finsko), přijaly národní limity a snaží se omezit množství fosfátových hnojiv, jiné se k vážnému problému staví zcela opačně. Výsledkem je stav, kdy byl Evropský parlament donucen členskými státy souhlasit s limitem 60 mg/kg, přičemž sám Pavel Poc prosazoval množství třikrát nižší. „Je naprosto neakceptovatelné, že v Radě vítězí obavy o zisky společností nad veřejným zdravím,“ konstatuje rozhořčeně tento český europoslanec.

Ten nevaruje pouze před pesticidy a nebezpečnými fosfátovými hnojivy, ale také před masivním používáním antibiotik ve zvířecích velkochovech. Podle něj je příliš časté předepisování antibiotik ve zdravotnictví stejně rizikové jako v zemědělství. Ať už jde o prevenci před možnými infekcemi dobytka a drůbeže či dokonce přidávání antibiotik do krmiva s cílem urychlit růst. Nízké dávky antibiotik totiž bakteriím umožňují, aby si na ně zvykly a postupně si proti nim vybudovaly odolnost.

Viditelné signály

Antibiotická rezistence tak přímo ohrožuje účinnost zdravotní péče. Pavel Poc je přesvědčen, že máme pouze dvě možnosti: zareagovat ještě včas na viditelné signály nebo nechat celou věc eskalovat do měřítka, které povede třeba až ke zhroucení medicíny, jak ji známe v současné době, k návratu nemocí, s nimiž dnes právě díky antibiotikům nemáme vážnější problém či dokonce ke smrtelným rizikům při každém chirurgickém zákroku.

Nečinná komise

Pro lidské zdraví jsou velmi nebezpečné také tzv. endokrinní disruptory, tedy látky, vyvolávající podezření, že způsobují endokrinní poruchy, například nemoci štítné žlázy. Kromě pesticidů k nim patří například různé kosmetické výrobky nebo hračky. I když je Evropská unie v regulaci endokrinních disruptorů první na světě, Pavel Poc si stěžuje, že se současnou situací není spokojen: „Evropský parlament i přední odborníci neustále tlačí na to, aby na unijní úrovni existovala pravidla, ale Evropská komise naopak zůstávala dlouho nečinná. Pomohla až žaloba u Soudního dvora EU, který potvrdil, že Evropská komise nedodržela zákonem stanovené povinnosti.“

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace