Skutečná evropská katastrofa. Co nás pokradmu zabíjí? Průmyslová lobby. To je naprosto neakceptovatelné
29.04.2019
Foto: Pixabay
Popisek: Antibiotika, záchrana. Ale zároveň i hrozba
Český europoslanec Pavel Poc (ČSSD) prozradil, že se za zavřenými dveřmi Evropského parlamentu odehrává tvrdý boj mezi subjekty, jimž jde o bezohledný zisk, a těmi poslanci, co volají po ochraně lidského zdraví a životního prostředí. Za skutečnou katastrofu považuje nadužívání pesticidů a skutečnost, že se v potravinách nacházejí látky, která nás pokradmu zabíjí. Podle Evropské agentury pro bezpečnost potravin například až deset milionů občanů EU denně konzumuje více karcinogenního kadmia než povolují limity.
Přesto se v Evropském parlamentu svádí bitva s průmyslovou lobby, která postupné snižování kadmia v hnojivech považuje za vědecky neopodstatněné. Jenže výsledky vědeckých studií naopak varují, že se musí limity kadmia snižovat, protože se tato nebezpečná látka akumuluje v půdě. Striktní limity jsou tak jedinou šancí, jak dosáhnout jejího odmoření. Dochází přitom k velkému paradoxu, zatímco v jiných odvětvích se realizuje řada opatření proti znečištění ovzduší, zemědělství dosud většinou zůstává nedotčeno potřebnými evropskými omezeními.
Naprosto neakceptovatelné!
Alespoň některé země (například Holandsko a Finsko), přijaly národní limity a snaží se omezit množství fosfátových hnojiv, jiné se k vážnému problému staví zcela opačně. Výsledkem je stav, kdy byl Evropský parlament donucen členskými státy souhlasit s limitem 60 mg/kg, přičemž sám Pavel Poc prosazoval množství třikrát nižší. „Je naprosto neakceptovatelné, že v Radě vítězí obavy o zisky společností nad veřejným zdravím,“ konstatuje rozhořčeně tento český europoslanec.
Ten nevaruje pouze před pesticidy a nebezpečnými fosfátovými hnojivy, ale také před masivním používáním antibiotik ve zvířecích velkochovech. Podle něj je příliš časté předepisování antibiotik ve zdravotnictví stejně rizikové jako v zemědělství. Ať už jde o prevenci před možnými infekcemi dobytka a drůbeže či dokonce přidávání antibiotik do krmiva s cílem urychlit růst. Nízké dávky antibiotik totiž bakteriím umožňují, aby si na ně zvykly a postupně si proti nim vybudovaly odolnost.
Viditelné signály
Antibiotická rezistence tak přímo ohrožuje účinnost zdravotní péče. Pavel Poc je přesvědčen, že máme pouze dvě možnosti: zareagovat ještě včas na viditelné signály nebo nechat celou věc eskalovat do měřítka, které povede třeba až ke zhroucení medicíny, jak ji známe v současné době, k návratu nemocí, s nimiž dnes právě díky antibiotikům nemáme vážnější problém či dokonce ke smrtelným rizikům při každém chirurgickém zákroku.
Nečinná komise
Pro lidské zdraví jsou velmi nebezpečné také tzv. endokrinní disruptory, tedy látky, vyvolávající podezření, že způsobují endokrinní poruchy, například nemoci štítné žlázy. Kromě pesticidů k nim patří například různé kosmetické výrobky nebo hračky. I když je Evropská unie v regulaci endokrinních disruptorů první na světě, Pavel Poc si stěžuje, že se současnou situací není spokojen: „Evropský parlament i přední odborníci neustále tlačí na to, aby na unijní úrovni existovala pravidla, ale Evropská komise naopak zůstávala dlouho nečinná. Pomohla až žaloba u Soudního dvora EU, který potvrdil, že Evropská komise nedodržela zákonem stanovené povinnosti.“
Vložil: Adéla Hofmanová