Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Očkování jako příčina epidemie autismu, nebo jako zachránce zdravé společnosti? Přečetli jsme

28.04.2019
Očkování jako příčina epidemie autismu, nebo jako zachránce zdravé společnosti? Přečetli jsme

Foto: Pixabay

Popisek: Očkování jako debata o veřejném zdraví nebo veřejném ohrožení

Jedni tvrdí, že očkování stojí za tím, že jsme téměř vymýtili nebezpečné nemoci jako spalničky, černý kašel nebo třeba dětskou obrnu. Nutno podotknout, že za touto skupinou stojí drtivá většina odborníků, lékařů a celá Světová zdravotnická organizace. Druzí na druhou stranu tvrdí, že za ústupem epidemií stojí hlavně hygiena, která se v minulém století rozšířila po společnosti jako ten virus. Krom jiného poukazují na to, že vedlejší účinky očkování jsou často tragické. Nejčastěji poukazují na doslova epidemii autismu, za kterou, podle nich, stojí právě očkování.

Eliška Kubátová pro server Info.cz zpracovala rozšiřující se tendence evropské populace očkování dětí odmítat. A, jak dokládá na číslech, těch, kteří pochybují o příznivých důsledcích očkování začíná být téměř polovina populace. Eliška Kubátová se podívala na zoubek průzkumům z Eurobarometru, kde vyšlo najevo, že o výrazných nežádoucích účincích očkování je přesvědčeno v Evropě 48 % obyvatel. „88 procent obyvatel Evropské unie souhlasí s tím, že očkováním chrání zdraví své i ostatních, téměř polovina (48 %) však uvedla, že vakcinace je často spojena s vážnými vedlejšími účinky. Nic na tom nemění fakt, že toto tvrzení bylo řadou odborníků a lékařských studií v minulosti vyvráceno,“ napsala Kubátová pro Info.cz.

Šplhání přes polovinu

Z výsledků Eurobarometru pak vyplývá, že v sedmnácti zemích Evropské unie už skeptický pohled na očkování přesáhl 60 %. Mezi ně patří Francie, Slovinsko, Malta nebo Kypr. My jsme se ocitli trochu níž s 53 % skeptiků. „Vedle Irska, Belgie, Rumunska nebo Spojeného království v této skupině figuruje také Česko. U nás na otázku, zda očkování často způsobuje vážné vedlejší účinky, odpovědělo kladně 53 procent respondentů,“ zkonstatovala Kubátová.

Koukneme na internet

Pětina respondentů průzkumu uvedla, že informace o očkování získávají z internetu. Zbytek uvedl, že se při pochybnostech informuje u lékaře. Skeptických je, ve výsledku, zopakujme si, polovina, nikoliv pětina. „Zhruba pětina respondentů však uvedla, že pro ně jsou zdrojem informací sociální sítě a internet. A právě zde je podle odborníků, ale i zástupců Evropské komise hlavní kámen úrazu.“

„Během posledních dvou staletí bylo prokázáno, že očkování funguje. To je fakt. Ne věc názoru. Ale bohužel ti z nás, kteří čtou zprávy, nepochybně v posledních letech zahlédli do očí bijící titulky o zvyšujícím se počtu nákaz, kterým lze předcházet očkováním. To má za následek vážné zdravotní následky a někdy i úmrtí, kterým se však dalo vyhnout,“ komentoval aktuální průzkum místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen.

S fake news bude útrum

V srpnu, poznamenává Eliška Kubátová pro Info.cz, proběhne summit iniciovaný Evropskou komisí ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací. Jedním z hlavních témat diskuzí budou jistě i falešné zprávy o negativních účincích očkování. Světová zdravotnická organizace totiž považuje jako jednu z deseti nejvážnějších hrozeb veřejného zdraví právě zprávy o negativních účincích vakcinace. Tématu se věnoval i britský list Guardian: „Podle jejich zjištění je na sociálních sítích lživým zprávám o očkování vystavována hned polovina britských rodičů malých dětí a právě strach z vedlejších účinků je pro ně hlavní důvod, proč očkování odmítají,“ zmínila Kubátová. Britští proočkovací odborníci pak žádají giganty sociálních sítí, aby proti zprávám o negativních účincích očkování zakročily, zakončila svůj text Eliška Kubátová.

+

Bylo první vejce, nebo slepice? Bylo první mýdlo, nebo injekce s očkovací látkou?

Epidemie silně přenosných nemocí přišla po imigrační vlně. Kritici otevřených dveří, mimo jiné, varovali před tím, že se do Evropy dostávají lidé, kteří jsou vážným zdravotním ohrožením pro celou společnost. Po spuštění epidemie spalniček přicházejí na řadu takzvaní odmítači očkování. Na ně se svalí veškerá vina. Nu, troufám si domnívat se, že by mohla pocházet i odjinud.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace