Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rád rozdává pomyslné facky a baví ho provokovat. Principem showbyznysu je zkrátka být jiný. Tajnosti slavných

22.04.2019
Rád rozdává pomyslné facky a baví ho provokovat. Principem showbyznysu je zkrátka být jiný. Tajnosti slavných

Foto: repro/peternagy.sk

Popisek: Peter Nagy

VIDEO Kde nejsou hity, nepomůžou ani silikony – říká nestárnoucí hvězda slovenské populární hudby, jejíž písničky pevně zakotvily i u nás. Odjakživa byl československým zpěvákem a dokázal to natřít i Gottovi.

Plavé kudrny, mimořádné charisma, uhrančivé zelené oči… sotva by někdo hádal, že tenhle nestárnoucí a stále stejně neodolatelný chlap před pár dny oslavil šedesáté narozeniny. A současně to je letos už pětatřicet let, co odzpíval s kapelou Indigo svůj první koncert. Kuráž mu nikdy nescházela. Umělec má být podle něj v pozici, v níž si může dovolit všechno – provokovat i kritizovat. „Vždy jsme ulítávali na tom, abychom trochu popichovali lidi, kteří mají takové to strnulé myšlení. Mě to bavilo. Bavilo mě provokovat,“ přiznal Peter Nagy před časem v jednom rozhovoru a dodal: „Měli jsme období, kdy jsem vystupoval dva roky jenom ve vojenské košili. Nyní je to ale zase trochu jiné. Umělec má být v pozici, jak se říká, dvorního klauna, který si může dovolit všechno… Takže má provokovat, může kritizovat a podobně. To je vlastně princip showbyznysu – být jiný.“

Profesor Indigo:

Študák s kytarou

Slovenský, nebo spíš – jak sám rád říkává – československý popový zpěvák, skladatel, textař, producent, fotograf, rockový interpret, frontman skupiny Indigo… Narodil se 9. dubna 1959 v Prešově a po maturitě na tamním gymnáziu odešel studovat na Filozofickou fakultu Pavla Jozefa Šafárika v Košicích. S muzikou ale začínal mnohem dříve. Nejprve jako folkař a svoji první písničku nahrál již v sedmnácti letech. Do povědomí veřejnosti se ale plavovlasý kudrnáč s vlasy, podvázanými místo čelenky pestrobarevným šátkem, dostal až o pár let později díky písničce Profesor Indigo. Nahrál ji sice už v roce 1982, až o rok později sle byla uvedena v televizní hitparádě 5XP a okamžitě se vyšvihla na první příčky všech tehdejších československých hitparád. Stala se hitem a Peter, který právě v té době dokončil studia, se ocitl po několika letech amatérského hraní s kytarou po vysokoškolských klubech nadosah splnění svého muzikantského snu.

Sme svoji:

Indigo šel na dračku

V listopadu 1983 založil svoji doprovodnou kapelu, kterou mazaně pojmenoval právě podle úspěšné písničky Indigo, historicky první koncert odehráli v lednu 1984 v Banské Bystrici. A vzápětí šli doslova na dračku. Nabídky se jen hrnuly, na burze pořadatelů koncertů v Bratislavě se tehdy během jediného dne vyprodalo rekordních 150 termínů koncertů Petra Nagy a skupiny Indigo. A tak začali jezdit za publikem a fanoušci stále častěji cestovali za nimi. „S kapelou Indigo jsme byli všichni šťastní, že můžeme koncertovat skoro každý den. Nikdy jsem nevnímal koncert tak, že je to práce. I když pořádná ‘fuška‘ to často je,“ prozradil serveru music-zone.eu. „Koncertování je odevzdávání pozitivní energie. Hudba má tu úžasnou schopnost. Vždy mi záleželo na písničkách, nikdy to nebyl náhodný proud slov, která se jen rýmují. Každé slovo v mých písních má svůj význam. A moje publikum to ví už od začátku.“

Chráň svoje bláznovstvá:

Image není nanic

Svoji kariéru měl od prvopočátku důkladně promyšlenou a kromě hudby byla pro něj důležitá také do posledního detailu propracovaná image. Ta je podle něj nutným základem, bez nějž se žádný umělec neobejde. „Myslím si, že slogan ‘image je nanic‘ je blbost. Zpěvák zkrátka má mít image. Je jedno, jestli vystupuje v jednom tričku, jen nesmí být takzvaně bezpohlavní,“ nechal se slyšet v  rozhovoru pro magazín televize Markíza Reflex. Neodmyslitelnou součástí té jeho jsou klobouky, které si vozí z každé cesty jako poněkud neobvyklé suvenýry. „Z každé cesty si dovezu jeden klobouk. Samozřejmě ne z Rožňavy či Gabčíkova, ale ze zahraničí. Protože u nás se klobouky v podstatě nepěstují, a to je škoda, klobouk je dominanta. Běžně vozím s sebou tři čtyři kusy, abych se mohl rozhodnout podle počasí, nálady a co já vím… – teploty či rosného bodu,“ dodal. „Image zpěváka jsou ale hlavně písničky. Když je nemáš, tak ti nepomůže ani nevím co. Jako některé zpěvačky, které sice mají silikony, ale nemají hity.“

So mnou nikdy nezostárneš:

Porazil i Mistra

I ta nejpromyšlenější vizáž by mu ale byla k ničemu, kdyby neměl talent, a k němu navíc i pořádnou porci štěstí na lidi. Zakládajícími členy skupiny Indigo byli kapelník a hráč na bicí Miro Okáľ, kytarista Laco Kozusznik, baskytarista Palo Matuška a klávesák a saxofonista Ivoš Volejníček. „Měl jsem vždy štěstí na dobré muzikanty, kteří dokázali rozsvítit moje hudební nápady. Byli jsme blázniví, jiní, a bavilo nás provokovat snoby svým chováním, vizáží a muzikou,“ konstatuje. Výsledná kvalita přinesla své ovoce, Peter má na kontě nejen tři druhá místa v anketě Zlatý slavík, ale jednou se mu dokonce podařilo sesadit z trůnu legendu Karla Gotta. Stalo se to v roce 1985, rozhodně ale mezi nimi kvůli tomu nevznikla nějaká nevraživost. Dokonce spolu několikrát i vystoupili.

Korálky od Natálky:

Osudové lásky

O přízeň něžného pohlaví neměl nikdy nouzi, fanynky mu do náruče skákaly samy. Na informace ze svého soukromí byl sice vždy velmi skoupý, přesto je známo, že i jeho životem prošly osudové lásky. Tou první byla o dva roky mladší Jana, s níž se oženil, a mají spolu dnes již osmadvacetiletého syna Filipa. Po patnácti letech se ale rozvedli. Na počátku tisíciletí se stala jeho partnerkou o více než dvě desetiletí mladší plavovláska, známá modelka Monika Hrabovčáková, tenhle vztah vydržel do roku 2006. Od té doby se po jeho boku objevují ženy a dívky krásné a zpravidla o hodně mladší. Před pár lety Peter v rozhovoru pro jedno rádio přiznal, že mladé ženy jsou pro něj inspirací, pomáhají mu prý dívat se na svět očima jejich generace. Podíl na tom jistě má i jeho vzhled, o který pečlivě dbá, spekulace o ‘vylepšování‘ pomocí plastické chirurgie ale rázně odmítá. Je ale pravidelným návštěvníkem posilovny, aby se udržel v kondici.

Medzi nebom a zemou:

Vášeň pro křivky

Kromě muziky má ještě další vášeň – fotografování. Zajímalo ho odjakživa, až v novém tisíciletí se mu ale začal věnovat víc. Kromě přírody je jeho největší inspirací ženská krása, zaměřil se na černobílé akty a portréty, a opravdu se mu daří. Dokazuje to i skutečnost, že vystavoval nejen v Bratislavě a Praze, ale také třeba v rakouské metropoli Vídeň a jeho snímky se objevily v nejrůznějších zahraničních kalendářích. Mimo jiné fotografoval i pro slavný pánský magazín Playboy a v roce 2007 se stal oficiálním fotografem soutěže krásy Česká Miss. Pak se rozhodl, že se zpodobňováním ženské krásy na čas končí. Fotografování se ale nevzdal úplně, jen se proměnily modely. A hlavně zbyl jeden jediný. „Jednu výjimku jsem přeci jen udělal. Fotím svého psíka. Vzal jsem si z útulku psí dámu, takže ona je teď mojí jedinou modelkou,“ prozradil.

Kristínka iba spí:

Turné k šedesátinám

Nyní už 150 koncertů ročně nedává, i styl jeho hudby se trochu proměnil. Sám v několika rozhovorech přiznal, že se víc soustředí na vážnější, hlubší polohu tvorby. Za pětatřicet let má na kontě desítky hitů, řada z nich téměř zlidověla a zpívají si je jeho fanoušci několika generací. „Po třiceti letech stále hrajeme na koncertech hity, a to z prostého důvodu. I já, když jsem byl na koncertu Santany či Lennyho Kravitze, chtěl jsem slyšet jen ty největší hity. A je jedno, zda je to v malém česko-slovenském měřítku, nebo celosvětovém. Lidé chtějí zkrátka slyšet známé písně, aby si je zazpívali. Tančí pod pódiem, zpívají zpaměti,“ vysvětlil před časem. Peter Nagy rozhodně patří k nejúspěšnějším slovenským zpěvákům osmdesátých a devadesátých let, ale dnes už i k legendám populární hudby. Vydal dvě desítky alb a prodal více než dva miliony hudebních nosičů. To nejnovější, nazvané Pianko, obsahuje třináct písní v akustických aranžmá, a navíc i bonusovou novinku 50 Žiráf. Své šedesátiny mimo jiné oslaví na podzim česko-slovenským turné, které odstartuje 2. října v Nitře a vyvrcholí 31. října v pražském Divadle Hybernia.

Aj tak sme stále frajeri:

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská