Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lázně se staly kasárnami, most vzala voda… Jak čas věci mění a k lepšímu to často nevede. Český poutník

20.04.2019
Lázně se staly kasárnami, most vzala voda… Jak čas věci mění a k lepšímu to často nevede. Český poutník

Foto: René Flášar

Popisek: Kdysi hrdá stavba, dnes zřícenina

FOTOGALERIE Na první výlet velikonočního prodlouženého víkendu se vydáme do Dobré Vody u Březnice na Příbramsku. Čeká na nás zastavení u bývalých lázní, které se staly kasárnami, zřícenina tvrze a krátký, ale vcelku náročný výstup ke kostelíku na Strážišti. Tak batoh na záda a vyrážíme.

Z osobního vlaku spojujícího Protivín s Berounem vystupujeme na zastávce Dobrá Voda a hned v těsné blízkosti kolejí se zastavíme u kapličky svaté Máří Magdalény. Jedná se o barokní stavbu postavenou Carlem Luragem. Tento italský architekt ji na žádost majitele březnického panství, kterým byl Přibík Jeníšek z Újezda, nechal v roce 1642 postavit nad léčivým pramenem. Brzy po postavení kaple vznikly v její blízkosti malé lázně. Voda se z kaple přečerpávala ručně: obsahovala síru a sanytr. Podle dochovaných informací se léčivka pila mírně ohřátá a podporovala pocení a teplé koupele prospívaly při ochrnutí, pakostnici, nachlazení, kašli, kožních vyrážkách i očních potížích. Těmto nemocem odpovídá ochranná působnost světců, jejichž sochy jsou v kapli umístěny. Vytvořil je známý sochař a řezbář Ignác Hammer, který v Dobré vodě 1. 6. 1801 zemřel.

Osud jednoho areálu: lázně, kasárna, ruský podnikatel

Bohužel lázně už dnes dávno nefungují, v nedávné době byl areál využíván jako vojenská kasárna. Své vojenské rekruty zde cvičila Hradní stráž. Po odchodu hradní stráže se objekt dostal do rukou podivné společnosti s ručením omezeným s názvem Zlatý kůň. Jejím majitelem je záhadný ruský podnikatel. Celý areál je dnes prázdný a je nabízen k prodeji.

Hrádek kopřivami zarostlý

Opouštíme kapli a bývalé lázně a vydáváme se po silnici ke zřícenině hrádku, která se nachází přibližně 300 metrů za Dobrou Vodou. Menší hrad zde byl vybudován na přelomu 13-14. století. „Zřícenina leží v blízkosti železniční tratě a mostu, což se bohužel také podepsalo na současném stavu. V současné době je zachována pouze část obvodové zdi. Tato gotická věžovitá tvrz, na jejímž původním místě stálo hradiště, je nejstarší památkou, kterou můžete v okolí Dobré Vody nalézt. Často se stává oblíbeným cílem turistů. Přístup k ní je poměrně bezproblémový. Kopec je sice strmý, ale pokud jej obejdete z druhé strany, ani se nezapotíte. Dávejte si pouze pozor na projíždějící vlaky a v létě zde počítejte s hustým porostem kopřiv,“ píše se v turistickém průvodci na stránkách obce a osobně mohu tato slova jen a jen potvrdit.

Švédský most vzala voda

Od hrádečku se vracíme po žluté značce zpět do Dobré Vody a další zastavení činíme u mostu přes říčku Skalici (někteří jí říkají Vlčava, podle jména, které má od Rožmitálu pod Třemšínem po Březnici). Ještě nedávno zde stával historicky cenný takzvaný Švédský most. Traduje se, že ho postavili právě Švédové někdy na počátku 18. století. Most byl původně kamenný, ale postupem času se renovoval a staré torzo je už vidět pouze z malé části. Velkou ránou pro něj byly povodně, kdy se voda valila přes celou jeho plochu a zatopila i okolní pole a část lesa. I tak jsou ale zbytky mostu stále zajímavé pro některé historiky, kteří se tu na něj byli podívat. Dnešní most byl postaven po povodních a je již zcela obyčejný.

Kostel s rozhledem

Od Švédského mostu míříme vzhůru do kopce k vísce nazývané Strážiště, kde je našim cílem kostel svatého Jana Křtitele. K němu dorazíme po přibližně kilometrovém docela prudkém stoupání a pokud je teplé počasí, tak i s propoceným tričkem… Původně raně gotický kostel svatého Jana Křtitele byl přestavěn v letech 1613–16. Během třicetileté války sloužil jako opevněná základna Švédů. V roce 1708 se dočkal přístavby západní hranolové věže. Součástí areálu kostela je také renesanční kaple.

U kostela ve Strážišti naše dnešní výprava pomalu končí. Zbývá se jen vrátit k vlakové zastávce. Abyste nemuseli jít zpět stejnou cestou, odbočte pod kostelem ze značené cesty a vydejte se po lesní pěšině, ta vás dovede zpět do Dobré Vody zhruba po dvou kilometrech a navíc vám nabídne hezké výhledy na říčku Skalici i celou vísku Dobrá Voda. Krásnou velikonoční sobotu a zítra pokračujeme k městečku Březnice.

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar