Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co je vlastně skutečná katastrofa? Požár střechy kostela, nebo reálné ekologické hrozby? Žádný strom neroste do nebe

22.04.2019
Co je vlastně skutečná katastrofa? Požár střechy kostela, nebo reálné ekologické hrozby? Žádný strom neroste do nebe

Foto: Pixabay

Popisek: Hnací motor celého ekosystému, včely. Vymírají, stejně jako další druhy hmyzu

Už čtvrtý den je přinejmenším evropská veřejnost masírovaná další mediálně a politicky vyprovokovanou senzací, která spustil požár střechy slavné pařížské katedrály Notre-Dame. Zatímco jej evropská politická elita považuje za katastrofu, ve skutečnosti je však současná civilizace ohrožená mnohem vážnějšími reálnými hrozbami a událostmi. Mnozí odborníci, k nimž patří i ti čeští, varují, že před sebou máme pouhých dvacet let na záchranu naší planety.

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta se dlouhodobě věnuje problematice zániku civilizací a kolapsům současné společnosti. Upozorňuje, že každá civilizace podléhá sedmi zákonům a jeden z nich říká: „To, co civilizaci přivede na vrchol, ji také obvykle přivede do krize.“ Podle něj se nacházíme na vrcholu, takže logicky následuje sešup: „Žádný strom neroste do nebe, všechny společnosti jsou konečné,“ varuje Bárta v závažném rozhovoru pro server Neovlivni.cz, nazvaném ´Svět, který už neexistuje, nám říká, co nás čeká.´

Budoucí šoky

Zatímco někteří jiní vědci Bártu kritizují, že píše katastrofické scénáře, zcela za pravdu mu dávají ekologové a další globální experti. Na letošním Světovém ekonomickém fóru se shodli na tom, že současná populace není schopná si poradit s narůstajícími globálními problémy. A potvrzují, že tlak na přírodní zdroje či tempo ubývání biodiverzity se přibližují k hranici, kdy již nebude lidstvo schopno nápravy. Navíc je velmi pravděpodobné, že tyto faktory mohou akcelerovat válečné konflikty a negativně ovlivňovat vztahy mezi některými zeměmi.

Vůbec největší výzvou pro současný svět jsou klimatické změny, přičemž největší dopad mají extrémní změny počasí, přírodní katastrofy, způsobené lidskou činností či kolaps ekosystémů. Účastníci Světového ekonomického fóra také upozornili na možné budoucí šoky, které lidstvo s velkou pravděpodobnosti čekají. Zatímco klimatické změny a katastrofální sucho v některých zemích mohou narušit produkci potravin a fatálně zvýšit počet lidí, trpících hladem nebo masovou migrací, narůstající populismus může vést ke zhroucení demokracie, vedení válek bez pravidel a podobně.

Katastrofa, která již nastala

Bohužel, jen některá média přinášejí informace o tom, jak zkáza planety rychle pokračuje. Za jednu z největších katastrof, která již bohužel nastala, považují přírodovědci prudké vymírání hmyzu (například včel), který by během tohoto století mohl úplně zmizet. Hlavní příčinou tohoto děsivého trendu jsou masové zneužívání pesticidů, klimatické změny a v neposlední řadě urbanizace na úkor přírody.

Namísto toho, aby se těmto skutečně reálným katastrofám, jimž lidstvo čelí, věnovala světová politická elita na prvním místě, odvádí od nich pozornost zcela nepřiměřenými kampaněmi a exhibicemi před médii, vztahujícími se k více či méně marginálním událostem. Požár jedné, bezesporu cenné kulturní a architektonické památky (!), sice stojí za to, aby se o něm veřejnost dozvěděla to zásadní, avšak mediální orgie, které se tento týden rozpoutaly, jsou naprosto nepřiměřené. Tím spíše, že ve Francii jsou zamlčována fakta dokazující, jak jsou v této zemi každoročně znesvěceny tisíce křesťanských symbolů.

Namísto toho, aby se k tomuto trestuhodnému ničení památek hlava státu postavila čelem, snaží se nahnat ztracenou popularitu sliby, že do pěti let bude katedrála Notre-Dame opravena a dokonce, že bude ještě krásnější. Seriózní odborníci to však považují za nemožné a mimo jiné upozorňují, že Francie nemá k dispozici dost řemeslníků, například tesařů nebo kameníků. Ti totiž postupně vymírají jako včely a další užitečné druhy a profese.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace