Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co je vlastně skutečná katastrofa? Požár střechy kostela, nebo reálné ekologické hrozby? Žádný strom neroste do nebe

22.04.2019
Co je vlastně skutečná katastrofa? Požár střechy kostela, nebo reálné ekologické hrozby? Žádný strom neroste do nebe

Foto: Pixabay

Popisek: Hnací motor celého ekosystému, včely. Vymírají, stejně jako další druhy hmyzu

Už čtvrtý den je přinejmenším evropská veřejnost masírovaná další mediálně a politicky vyprovokovanou senzací, která spustil požár střechy slavné pařížské katedrály Notre-Dame. Zatímco jej evropská politická elita považuje za katastrofu, ve skutečnosti je však současná civilizace ohrožená mnohem vážnějšími reálnými hrozbami a událostmi. Mnozí odborníci, k nimž patří i ti čeští, varují, že před sebou máme pouhých dvacet let na záchranu naší planety.

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta se dlouhodobě věnuje problematice zániku civilizací a kolapsům současné společnosti. Upozorňuje, že každá civilizace podléhá sedmi zákonům a jeden z nich říká: „To, co civilizaci přivede na vrchol, ji také obvykle přivede do krize.“ Podle něj se nacházíme na vrcholu, takže logicky následuje sešup: „Žádný strom neroste do nebe, všechny společnosti jsou konečné,“ varuje Bárta v závažném rozhovoru pro server Neovlivni.cz, nazvaném ´Svět, který už neexistuje, nám říká, co nás čeká.´

Budoucí šoky

Zatímco někteří jiní vědci Bártu kritizují, že píše katastrofické scénáře, zcela za pravdu mu dávají ekologové a další globální experti. Na letošním Světovém ekonomickém fóru se shodli na tom, že současná populace není schopná si poradit s narůstajícími globálními problémy. A potvrzují, že tlak na přírodní zdroje či tempo ubývání biodiverzity se přibližují k hranici, kdy již nebude lidstvo schopno nápravy. Navíc je velmi pravděpodobné, že tyto faktory mohou akcelerovat válečné konflikty a negativně ovlivňovat vztahy mezi některými zeměmi.

Vůbec největší výzvou pro současný svět jsou klimatické změny, přičemž největší dopad mají extrémní změny počasí, přírodní katastrofy, způsobené lidskou činností či kolaps ekosystémů. Účastníci Světového ekonomického fóra také upozornili na možné budoucí šoky, které lidstvo s velkou pravděpodobnosti čekají. Zatímco klimatické změny a katastrofální sucho v některých zemích mohou narušit produkci potravin a fatálně zvýšit počet lidí, trpících hladem nebo masovou migrací, narůstající populismus může vést ke zhroucení demokracie, vedení válek bez pravidel a podobně.

Katastrofa, která již nastala

Bohužel, jen některá média přinášejí informace o tom, jak zkáza planety rychle pokračuje. Za jednu z největších katastrof, která již bohužel nastala, považují přírodovědci prudké vymírání hmyzu (například včel), který by během tohoto století mohl úplně zmizet. Hlavní příčinou tohoto děsivého trendu jsou masové zneužívání pesticidů, klimatické změny a v neposlední řadě urbanizace na úkor přírody.

Namísto toho, aby se těmto skutečně reálným katastrofám, jimž lidstvo čelí, věnovala světová politická elita na prvním místě, odvádí od nich pozornost zcela nepřiměřenými kampaněmi a exhibicemi před médii, vztahujícími se k více či méně marginálním událostem. Požár jedné, bezesporu cenné kulturní a architektonické památky (!), sice stojí za to, aby se o něm veřejnost dozvěděla to zásadní, avšak mediální orgie, které se tento týden rozpoutaly, jsou naprosto nepřiměřené. Tím spíše, že ve Francii jsou zamlčována fakta dokazující, jak jsou v této zemi každoročně znesvěceny tisíce křesťanských symbolů.

Namísto toho, aby se k tomuto trestuhodnému ničení památek hlava státu postavila čelem, snaží se nahnat ztracenou popularitu sliby, že do pěti let bude katedrála Notre-Dame opravena a dokonce, že bude ještě krásnější. Seriózní odborníci to však považují za nemožné a mimo jiné upozorňují, že Francie nemá k dispozici dost řemeslníků, například tesařů nebo kameníků. Ti totiž postupně vymírají jako včely a další užitečné druhy a profese.

Vložil: Adéla Hofmanová