Co je vlastně skutečná katastrofa? Požár střechy kostela, nebo reálné ekologické hrozby? Žádný strom neroste do nebe
22.04.2019
Foto: Pixabay
Popisek: Hnací motor celého ekosystému, včely. Vymírají, stejně jako další druhy hmyzu
Už čtvrtý den je přinejmenším evropská veřejnost masírovaná další mediálně a politicky vyprovokovanou senzací, která spustil požár střechy slavné pařížské katedrály Notre-Dame. Zatímco jej evropská politická elita považuje za katastrofu, ve skutečnosti je však současná civilizace ohrožená mnohem vážnějšími reálnými hrozbami a událostmi. Mnozí odborníci, k nimž patří i ti čeští, varují, že před sebou máme pouhých dvacet let na záchranu naší planety.
Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta se dlouhodobě věnuje problematice zániku civilizací a kolapsům současné společnosti. Upozorňuje, že každá civilizace podléhá sedmi zákonům a jeden z nich říká: „To, co civilizaci přivede na vrchol, ji také obvykle přivede do krize.“ Podle něj se nacházíme na vrcholu, takže logicky následuje sešup: „Žádný strom neroste do nebe, všechny společnosti jsou konečné,“ varuje Bárta v závažném rozhovoru pro server Neovlivni.cz, nazvaném ´Svět, který už neexistuje, nám říká, co nás čeká.´
Budoucí šoky
Zatímco někteří jiní vědci Bártu kritizují, že píše katastrofické scénáře, zcela za pravdu mu dávají ekologové a další globální experti. Na letošním Světovém ekonomickém fóru se shodli na tom, že současná populace není schopná si poradit s narůstajícími globálními problémy. A potvrzují, že tlak na přírodní zdroje či tempo ubývání biodiverzity se přibližují k hranici, kdy již nebude lidstvo schopno nápravy. Navíc je velmi pravděpodobné, že tyto faktory mohou akcelerovat válečné konflikty a negativně ovlivňovat vztahy mezi některými zeměmi.
Vůbec největší výzvou pro současný svět jsou klimatické změny, přičemž největší dopad mají extrémní změny počasí, přírodní katastrofy, způsobené lidskou činností či kolaps ekosystémů. Účastníci Světového ekonomického fóra také upozornili na možné budoucí šoky, které lidstvo s velkou pravděpodobnosti čekají. Zatímco klimatické změny a katastrofální sucho v některých zemích mohou narušit produkci potravin a fatálně zvýšit počet lidí, trpících hladem nebo masovou migrací, narůstající populismus může vést ke zhroucení demokracie, vedení válek bez pravidel a podobně.
Katastrofa, která již nastala
Bohužel, jen některá média přinášejí informace o tom, jak zkáza planety rychle pokračuje. Za jednu z největších katastrof, která již bohužel nastala, považují přírodovědci prudké vymírání hmyzu (například včel), který by během tohoto století mohl úplně zmizet. Hlavní příčinou tohoto děsivého trendu jsou masové zneužívání pesticidů, klimatické změny a v neposlední řadě urbanizace na úkor přírody.
Namísto toho, aby se těmto skutečně reálným katastrofám, jimž lidstvo čelí, věnovala světová politická elita na prvním místě, odvádí od nich pozornost zcela nepřiměřenými kampaněmi a exhibicemi před médii, vztahujícími se k více či méně marginálním událostem. Požár jedné, bezesporu cenné kulturní a architektonické památky (!), sice stojí za to, aby se o něm veřejnost dozvěděla to zásadní, avšak mediální orgie, které se tento týden rozpoutaly, jsou naprosto nepřiměřené. Tím spíše, že ve Francii jsou zamlčována fakta dokazující, jak jsou v této zemi každoročně znesvěceny tisíce křesťanských symbolů.
Namísto toho, aby se k tomuto trestuhodnému ničení památek hlava státu postavila čelem, snaží se nahnat ztracenou popularitu sliby, že do pěti let bude katedrála Notre-Dame opravena a dokonce, že bude ještě krásnější. Seriózní odborníci to však považují za nemožné a mimo jiné upozorňují, že Francie nemá k dispozici dost řemeslníků, například tesařů nebo kameníků. Ti totiž postupně vymírají jako včely a další užitečné druhy a profese.
Vložil: Adéla Hofmanová