Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pray for Notre-Dame. Allahu Akbar for Notre-Dame. Komentář Štěpána Chába

komentář 16.04.2019
Pray for Notre-Dame. Allahu Akbar for Notre-Dame. Komentář Štěpána Chába

Foto: Youtube repro

Popisek: Katedrála Notre-Dame v plamenech

Já vím, ten nadpis zní hrozně lacině. Ale k pointě se prokoušu. Včera hořela pařížská katedrála Norte-Dame, shořely dvě třetiny střechy, obvodové zdi zůstaly zachované. Pokud to tak vydrží a statika nepovolí, můžeme si být jistí, že katedrála bude stát znovu. Už teď se napříč Francií, i světem, rozjela sbírka na obnovu katedrály. Bude fascinující sledovat ten přítok peněz, které budou mít za cíl jeden ze základních symbolů katolické historie Francie i Evropy obnovit v celé její velikosti.

V diskuzích napříč světem a jazyky zněly věty ve smyslu: „Symbol Francie hoří, úpadek západní civilizace, konec západní civilizace.“ Jako kdyby se v plamenech hořící katedrály zjevil sám Bůh a pravil – balím to tady, nazdar zase za pár tisíc let – až takové mystické vytržení se u mnohých lidí objevilo. Ve francouzských diskuzích mystické vytržení prolínaly revoluční výkřiky o tom, že prezident Macron má podat demisi (asi může i za tu šlamastyku s katedrálou Notre-Dame, lump jeden). A pak se objevilo v diskuzích první Allahu Akbar.

Allahu Akbar

A objevilo se jich pár dalších. Zajímavé bylo, to se odehrálo na Youtube, kde probíhal live stream z hašení hořící katedrály, když se objevila slova Allahu Akbar napostovaná z nicku CZECH JÉJÉ. I překlikl jsem a seznal, že nějaký český pořez z paneláku trolí francouzskou chvíli vhodnou tak maximálně pro důstojné ticho. S jakým nadšením se musel vloupat do diskuze a prostě to těm frantíkům natřít svým neotřelým přístupem k věci. Jen si pro svou činnost měl vybrat lepší krytí. Třeba nick Hassan Abdul a do oblíbených videí dát pár poprav od ISIS. Vyznělo by to věrohodněji.

Pominu-li komentáře, které prostě vyjadřovaly zděšení nad událostí, a kterých byla většina, ocitly se francouzské diskuze v mnohém ve slepé uličce hádek o toleranci a xenofobii. V Paříži plála katedrála jako poslední bitva v Internacionále a lidé se dohadovali o tom, že se nemají navzájem rádi. Jedni trávili chvilky ve svatém vytržení a s pohledem proroků hřímali vůkol o tom, že je konec všeho… prstenu se zmocnil nejspíš Saruman… druzí házeli vinu na prezidenta Macrona, třetí se dušovali, že za to mohou muslimové a neřízená azylová politika, čtvrtí se domáhali lásky a pochopení a snažili se zapůsobit v diskuzích jako morální autorita. Do toho sem tam někdo napsal něco arabskými písmeny (z přibližně dvaceti, které jsem si projel překladačem, byl jen jeden s Allahu Akbar a zněl potěšeně, dalších devatenáct prostě vyjadřovalo soustrast, a bůhví, jestli se za tím jedním akbarovým neskrývala nějaká verze pořeza z českého paneláku, že jo).

Vyhlašování války tak znělo skutečně v drtivé většině z francouzských úst. A mně to přišlo takové smutné. Hoří Notre-Dame, majestátní budova stará téměř jedno tisíciletí, budova, která stála za mnohými historickými zvraty, objevila se v mnoha a mnoha literárních i filmových dílech, stala se jedním za symbolů Paříže i Francie a v diskuzích se místo tiché piety rozeřve coververze české hospody a kavárny a tepou do sebe jako smyslů zbavení.

Jistě jsou tu kruhy lidí, kteří se s Allahu Akbar na rtech radují z každé pohromy, kterou nepřítel chytí do zátylku. Dnešní požár zapili slavnostním velbloudím mlékem a seznali, že bůh je fakt machr, když si podpálil vlastní katedrálu, aby tím symbolicky vyklidil sám sobě místo ve Francii. Ale takových lidí je, troufám si tvrdit, naprostá menšina. Marginální menšina, která jen umí občas nahlas zakřičet, takže je o ní slyšet. Jinak jsme tu všichni vcelku normální a při požáru katedrály Notre-Dame nás prostě napadne – to je pohroma, to je hrůza, snad to uhasí a škody nebudou tak strašné. Je nám totiž líto, že hoří kus lidské historie. Teď už totiž budeme všichni vědět, že nově vybudovaná katedrála Notre-Dame bude jen replika, falzifikát, pitomá nápodoba. To je vždycky k pláči.

I když... Notre-Dame stále plane a v médiích už jsou prohlášení, že požár vznikl náhodou, při stavebích pracích. Já myslel, že k tomu, aby se zjistila příčina požáru, je potřeba ten požár nejdřív uhasit a zahájit řádné vyšetřování. Vyšetřování u požáru Notre-Dame asi proběhlo od oka ve stylu: Nejspíš to někdo zapálil, ale musíme říct, že ne, že to byla náhoda, protože jinak by ve Francii vybuchla do druhého dne občanská válka. a Alláhové Akbarové by se pakovali. Nu, je to existence, tohleto.

 

Vložil: Štěpán Cháb