Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zase v saku obhájce Aeronetu. Komentář Štěpána Chába

komentář 12.04.2019
Zase v saku obhájce Aeronetu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Fake news, Avada Kedavra reality, odstřelují se na nich i názoroví oponenti

V nedávné době vyšla publikace Evropská unie v éře dezinformaci z pera Prague Security Studies Institute (PSSI). Jako na potvoru se Krajské listy opět dostali na index jako web dezinformační. Naše námitky, že takové zařazení nám velmi citelně ubližuje… a ano, ubližuje nám opravdu nesmírně... jsou, dle mého pohledu, bagatelizovány. Napsal jsem proto komentář, který kritizoval samotnou publikaci PSSI. Publikace byla, jak jsem vypozoroval, postavena velmi špatně, neodborně, a více než na faktech stála na předsudcích a střílela nikoliv nestranně, ale politicky vyhraněně. To znamená, že téměř kriminalizovala opačný pohled na politiku a dění v ní.

Na můj komentář pak reagoval Jonáš Syrovátka z PSSI na svém blogu serveru Aktuálně.cz. Následně jsme se s Jakubem Syrovátkou domluvili, že v disputaci budeme pokračovat, protože v diskusi oba vidíme smysl a cestu, jak se pohnout kupředu a nezanechávat přitom za sebou mrtvé. Úhelným kamenem mého odporu proti vytváření jakýchkoliv seznamů je v zásadě a pouze svoboda slova, která má být bezbřehá (samozřejmě krom okruhů uvedených v zákonech České republiky, které vyzývají k trestné činnosti nebo trestným činem samy jsou).

V barvách Aeronetu

V rámci obhajoby naprosté (!) svobody slova se zase usadím do křesla obhájce webu Aeronet. Po řádném prostudování jeho útrob jsem došel ke zjištění, že by bylo velmi vhodné začít uvažovat nad umlčením například týdeníku Respekt, odstřihnutím Britských listů, zavřením webu Forum24. U všech čtyř probíhá vlastně permanentní pokřivování reality a hrání si s fakty podle politického i společenského přesvědčení majitelů a na ně navázaných autorů.

Jinak řečeno – ohrožení diskuse, která má být v ideálním případě čistě faktická, nezašpiněná osobními preferencemi, probíhá u všech čtyř posuzovaných mediálních služeb. A ano, rozhodně se nerozpakuji dát všechny čtyři na jednu hromadu, na stejnou roveň. Protože přesně tam je ta naprostá (!) svoboda slova. I Britské listy velmi nepěkně manipulují. Manipuluje i týdeník Respekt. Forum24 pak manipuluje s výdrží světového velmistra. A přitom návštěvnost u webu Forum24 je oproti Aeronetu trojnásobná, dopad jejich manipulací je tedy mnohonásobně větší.

Proč navrhuji, aby se na index dostalo i Forum24? Z jednoduchého důvodu. Na index se dostaly Krajské listy, které nikdy nevytváří čistě ideologické texty, nemanipulují výběrem svých textů, nestraní žádné ze stran ani politických směrů, natož abychom vytvářeli nebo šířili jakékoliv dezinformace (jsme tedy čistší než Forum24). Jen kdesi a kdysi (a zcela nepodloženě a lživě) někdo přišel s myšlenkou, že Krajské listy spadají pod Parlamentní listy. A protože hovno padá z vrchu (s prominutím), prostě nás na index zařadili automaticky. Jako dezinformátory. Přitom 100% majitelkou Krajských listů je naše šéfredaktorka Anna Vančová (pokud snad někdo neumí hledat v obchodním rejstříku, nakoukněte do galerie). Nikdo jiný.

Přitom, a moc rád se u toho zastavím, nepovažuji Parlamentní listy.cz za onu žumpu a odsouzeníhodný server. Parlamentní listy vlastně vyjadřují to, o čem mluvím, když vyžaduji naprostou svobodu slova. Na Parlamentních listech lze vyjádřit svůj názor z jakéhokoliv politického uskupení, nikomu tam nestraní, nikoho neostouzí. Prostě politický bulvár par excellence. Na webu Forum24 si na druhou stranu nedokážu představit článek například o Miloši Zemanovi, jehož vyznění by bylo pozitivní. Nedokážu si představit, že by se Forum24 dokázalo pozitivně vyjádřit k Andreji Babišovi. Přitom u nich vidím zcela očividnou snahu právě tyto dva politiky zdiskreditovat za jakoukoliv (!) cenu. Fajn, regulérní postoj, názorové médium, které cílí na své podobně smýšlející čtenáře a ke svému cíli občas použije přikrášlenou, z kontextu vytrženou, případně do fanatismu vyhnanou realitu (a samozřejmě většinou realitu skutečnou, popisující kšefty Andreje Babiše s Českou republikou ve vší nahotě). Nic proti. Každý máme svou sociální bublinu.

Ale vraťme se k obhajobě Aeronetu

Postoj Aeronetu je protiunijní, nikoliv protidemokratický. I já mám k Evropské unii velmi vyhraněný vztah, který bych rozhodně nenazval láskou a bezmezným obdivem. Spíše naopak. Aeronet jsem si projel, přečetl jsem si několik článků a nezískal z nich nutkání, že bych měl příští týden zajet zapálit Reichstag. Texty na Aeronetu byly kritické k Západu, mnohé zajely do konspiračních vod a čistých spekulací, součástí bylo i několik zajímavých zamyšlení. Proč ne. Jejich volba, jejich sociální bublina.

Přesto jsem v jejich textech nenarazil na vyzývání k násilí, k převratu, k nenávisti. Nenarazil jsem na nic, co by porušovalo platné zákony České republiky. A proto prohlašuji, že Aeronet je prostě jen web s jiným pohledem na svět a na dění v něm, než který zastává například web Forum24. Legitimní jsou ovšem oba. A o tom by neměla vůbec vznikat debata, protože se tak začíná skutečně a vážně diskutovat nad umlčováním. A to jsou TOTALITNÍ praktiky. Před deseti lety byl na místě Aeronetu web Osud.cz. Mluvilo se o něm jako o veřejném ohrožení. Kde je web osud.cz teď? Hledal jsem, marně. I když měl nakročeno k tomu, aby rozložil světový mír, nezbylo po něm nic. Hysterie se přesunula na nového obětního beránka. A tím je Aeronet. Synonymum pro všechnu špatnost světa. Ale i Vedoucího kolotoče to jednou přestane bavit a svět pojede dál, močálem černým.

Stejně tak jako se zítra nevrátím na Aeronet, nestanu se Svědkem Jehovovým nebo filatelistou. Ale mohu! To je důležité. Mohu být Svědkem Jehovovým. Mohu se vrátit na Aeronet a potit se při spekulacích o světových dějinách a současnosti. Mohu od zítra začít shánět Modrého mauricie a lepit si ho do deníčku. Mohu si otevřít Forum24 a nechat se uhranout čistou nenávistí. Mohu souhlasit s organizací PSSI, mohu být eurofederalistou, stejně tak mohu začít vzývat Putina jako novodobou modlu.

A jediné, o co mi jde, je to, abych mohl i nadále. Což mi činnost PSSI nechce dovolit. Jejich cílem je Aeronet stigmatizovat a dosáhnout toho, aby byl z veřejného prostoru vypenalizován. A zcela očividně si neuvědomují, že to vede k jasnozřivé Orwellově vizi - románu 1984. Protože svobodná veřejná diskuse ve svobodné společnosti s sebou v proudu bere i špínu, která je prostě součástí přirozeného toku. Proud pak není křišťálově čistý, dezinfikovaný, ale nádherně živý a s možnostmi se rozvíjet, hledat cesty a také nějaké nacházet (i ty slepé). V dezinfikovaném proudu není život. Lidé z PSSI vidí čistotu, já vidím smrt živé debaty.

Tvrzení postavené na domněnkách

A teď k tomu tvrzení o ohrožení stability a demokracie vlivem Ruska a jeho dezinformací. Ano, i já kdesi četl, že v Petrohradu je barák napěchovaný po střechu placenými troly, kteří mají za úkol rozeštvávat Evropskou unii a ovlivňovat jednotlivé státy. Víte, troufám si tvrdit, že k tomu, abychom se navzájem rozeštvávali, si bohatě vystačíme sami. Všimněme si jen kauzy dvojí kvality potravin, kde bylo s českým spotřebitelem vyběhnuto opravdu předpisově. U českých občanů tak EU vlastmi silami získala hodně černý puntík. S tím Rusko a jeho trolové nemělo ale vůbec žádnou práci. Tam si zaúřadovla arogance těch na Západ od nás. A to je reálný problém, ne nějaké vyfabulované a domnělé ohrožení Ruskem. A na tomto problému bude EU tratit u voleb. Na takových problémech rostou problémy samotné EU.

S vlivem Ruska je to obdobné, jako u amerických prezidentských voleb. Žádné napojení na ruskou stranu prokázané nebylo. Celá kauza vlastně vznikla, domnívám se, ve volebním štábu Hillary Clintonové, která tím chtěla vyvolat nedůvěru ve svého rivala. Ale vyvolala tím jen nedůvěru v současný systém, který dokáže nastavit ucho dezinformacím (které se ovšem hodí do krámu, tak se jim bude říkat vážná podezření). Dva roky se USA točily kolem kauzy, kterou si někdo vycucal z prstu.

A weby Manipulátoři.cz nebo PoPravdě.cz, na které se pan Syrovátka ve svém textu odvolával, neukázaly ani náznak toho, že na věci něco smrdí. Na tom, a nejen na tom, je vidět ta nádherná a zničující jednostrannost, která má, prostě má, potenciál přeměnit se na diktaturu. Oba weby, mimo jiné, vede Jan Cemper. V mnohých kruzích označovaný za echt fanatika jednoho jediného názoru a postoje ke světu. Ano, když už kádrovat na základě dezinformací, tak padni komu padni. Tvrzení, že Rusko ovlivňuje a snaží se ovlivňovat politiku EU i jednotlivých států, stojí na domněnkách a mělo by být také v hledáčku webů Jana Cempera. Ale nikdy k tomu nedojde. Pan Cemper je totiž skálopevně přesvědčený, že Rusko je říše zla. A podle toho jeho služby vypadají. A podle toho pak vypadá i publikace PSSI, která vychází prakticky jen z Cemperova jednostranného postoje ke světu. Jejich publikace tak nebyla objektivní. Jan Cemper, s furiantstvím mohu zkonstatovat, že to je takový náš místní lokální iluminátek.

Své zájmy a svou diplomacii prosazují všechny velmoci. Rusko, Čína, USA. Ale i Evropská unie. A mezi jejich zájmy a diplomacii patří i ovlivňování těch druhých velmocí a obyvatel v nich. Bylo by dokonale naivní vidět šalebné tanečky pouze u Ruska a Číny. I druhá strana se chová a jedná ne dvakrát podle zásad Gutha Jarkovského. Ale novodobí tvůrci seznamů a jejich přitakávači něco takového nikdy neuznají, protože pro ně se svět dělí na ty hodné. A na ty zlé. Nic mezi tím. To je trochu slepé vidění světa, ne?

 

Vložil: Štěpán Cháb

Galerie