Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Konec královen krásy v Čechách? Více než stoleté historii nyní dominují tahanice a skandály

10.04.2019
Konec královen krásy v Čechách? Více než stoleté historii nyní dominují tahanice a skandály

Autor: Facebook / Zlatá šedesátá

Popisek: Dívkou roku Československa (1966) se stala Dagmar Silvínová. Tato fotografie je ale pravděpodobně z výstavy EXPO 1967 v Montrealu, kde tehdejší ČSSR reprezentovala

FOTO Letos si připomínáme nejen 30. výročí listopadové „revoluce“, ale také vzkříšení řady institucí a akcí, které socialistický režim postupně zlikvidoval. Mezi ně patřily i každoroční volby královny krásy. Ty mají v naší zemi mnohem delší historii, než si většina lidí myslí. Ty první se totiž konaly už před více než sto lety a jejich tradici na kratší či delší dobu přerušily zásadní historické události.

První českou královnou krásy se ještě na území Rakousko-Uherské monarchie stala v roce 1910 Růžena Brožová. Byla vybrána na základě fotografie a díky ní se jela osobně představit do Paříže. První neoficiální soutěž krásy, tehdy nazvanou Ideální dívka Čech, totiž zorganizovali dva čeští vlastenci, žijící ve Francii. A v porotě, která ideální českou dívku vybírala, seděl i malíř krásných ženských obrazů a plakátů Alfons Mucha.

Růžena Brožová, první česká královna krásy, foto Wikimedia

Podle dobových fotografií byla Růženka typická slovanská kráska s něžným obličejem, modrýma očima a dlouhými vlasy. Zajímavé také je, že podobně, jako dnešní uchazečky o titul královny krásy, se snažila upoutat pozornost publika překrásným národním krojem. V Paříži se nakonec probojovala do každoroční soutěže krásy, nazvané Mi-Careme a vyhrála. Byla zahrnuta luxusními dary i nabídkami k sňatku, ale všechny odmítla. Později se provdala za vojáka a zůstala v domácnosti.

Dagmar Silvínová se v roce 1967 stala Dívkou roku Československa. Co myslíte, že dostala za odměnu? Jednu broušenou vázu, zájezd vlakem do Paříže. A jeden poukaz na boty, nic dalšího. Kuriózní je, alespoň z dnešního pohledu, i to, jak ze slavnostního večera odjela. Ne, nebylo to pod blesky fotografů limuzínou, nic takového, broušenou vázu dala Dagmar do tašky a naskočila na tramvaj číslo tři, kterou se dokodrcala domů. Ale jak říká, byly to neskutečně krásné časy. Foto Facebook / Zlatá šedesátá

Dlouhá pauza

Další ideální dívka, Renátie Machálková, byla vybrána až o osm let později a různé pauzy pak trvaly až do roku 1989. Velmi překvapivé přitom je, že ideální dívka byla zvolena i v době protektorátu, byť jen jedinkrát. V roce 1940 se jí stala Veronika Zpěváková, zatímco na druhém a třetím místě skončily soutěžící německého původu. Volba královny krásy byla oprášena až v roce 1966, tentokrát pod názvem Dívka roku Československa. Tou první se stala Dagmar Silvínová a Československo reprezentovala i na legendární světové výstavě EXPO 67 v Montrealu. Účast na prestižní soutěži krásy už jí ale nepovolili a s nadějnou mezinárodní kariérou byl konec. Dagmar upadla do zapomnění, mimo jiné i kvůli tomu, že se provdala do ciziny. Teprve v posledních letech se zviditelnila jako partnerka Jaromíra Hanzlíka, který se za ní dokonce načas odstěhoval do Švýcarska.

Slovenská vlna

Soutěže, v nichž byla volena Dívka roku Československa, se v éře socialismu udržely pouze do roku 1970. Konaly se na různých místech, zatímco Dagmar Silvínová byla korunována v Praze, v roce 1967 se napínavé finále odehrálo v Ostravě, kde zvítězila televizní slovenská moderátorka a herečka Alžběta Štrkulová. To, že patří k nejúspěšnějším královnám krásy v našich končinách vůbec, potvrzuje i skutečnost, že se tentýž rok umístila na šestém místě v soutěži Miss World, konané v Londýně, a v roce 1997 dokonce moderovala její celosvětové finále na Havaji.

V pohnuté atmosféře roku 1968 se krásky sjely do Bratislavy, kde triumfovala další slovenská dívka Jarmila Teplanová. Rok nato se soutěž přestěhovala do Karlových Varů a opět zvítězila jedna ze slovenských účastnic, Kristýna Hanzalová. Ta se brzy nato rozhodla emigrovat do Německa, kde se stala úspěšnou fotomodelkou. Poslední královnou krásy předrevoluční etapy byla v Karlových Varech zvolena Miroslava Jančíková. A trvalo téměř třicet let, než se v Československu mohly soutěže krásy konat znovu. Dnes již jsou ale spíše přehlídkou konkurenčních soubojů a skandálů, než krásy. 

Pokračování zítra

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace