Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na Praotci Čechovi není ani zrnko pravdy. Nejsme původem z Ruska. Přečetli jsme

04.04.2019
Na Praotci Čechovi není ani zrnko pravdy. Nejsme původem z Ruska. Přečetli jsme

Autor: Facebook

Popisek: Hora Říp jako symbol národní pohádky

Nikdy vás netrklo při dějepisu na základní škole, že naše dějiny se začaly psát vlastně až kolem šestého století našeho letopočtu? Je to přinejmenším zvláštní. Ve škole jsme se dozvěděli, že na pověsti o praotci Čechovi něco málo pravdy je, že jsme kolem šestého století prostě sbalili svých pět švestek a odešli z ruských stepí a zastavili se až o Říp. Ale ono na tom není nejspíš pravdy, ani co by se za nehet vešlo. Pro server Info.cz to odhalil Jaromír Beneš, vedoucí Laboratoře archeobotaniky a paleoekologie na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity.

Jaromír Beneš v rozhovoru pro Info.cz upozornil na studii polské genetičky Anny Jurasové, která v roce 2014 zkoumala DNA z kosterních pozůstatků z doby železné, tedy z doby přibližně 200 před naším letopočtem až do roku 500 našeho letopočtu. Výsledky pak porovnala s genetickými informacemi z koster ze středověku (tedy rok 1000 až 1400 našeho letopočtu). A došla k velmi zajímavým výsledků.

Jsme starousedlíci

„Jednoduše a velmi laicky řečeno Jurasová zjistila silnou biologickou podobnost středoevropské populace z doby železné s populací, která tam žila ve vrcholném středověku. To by znamenalo a zřejmě skutečně znamená, že středoevropská populace je zřejmě mnohem starší, než se dosud předpokládalo,“ řekl k tomu Jaromír Beneš.

Což znamená, že praotec Čech je skutečně jen pověst, která v sobě ovšem neskrývá ani částečku pravdy. „Svědčí o tom nejen genetický výzkum Jurasové, ale i řada archeologických poznatků, které čeští archeologové, včetně našeho týmu, získali na českém území,“ řekl Jaromír Beneš pro Info.cz a uvedl jako příklad výzkum pravěkých a starověkých sídlišť nebo staré studně na Ruzyni, z kterých jde vyčíst lidská přítomnost v krajině.

Lidská sídliště

„V souladu s genetickými poznatky Jurasové naše výsledky vypovídají o určité kontinuitě osídlení, přetrvávající už z doby železné, tedy nikoliv o tom, že by místní populace zanikla nebo byla vytlačena jinou, přicházející z východu,“ tvrdil Beneš v rozhovoru a dokládal to na příkladu toho, že archeology nalezená sídliště by vypadala zcela jinak. Bylo by jasně čitelné, že jedna kultura zanikla kvůli příchodu jiné. Archeologové ale nic takového nenašli. Objevili sídliště, která prokazují, že jedna kultura tu žila nepřetržitě.

Jako to, že jsme Slované jako Rusi?

Musela přijít logická otázka. Jak je tedy možné, že mluvíme slovanským jazykem, který je příbuzný ruštině? Tady zmínil Jaromír Beneš teorii elit, s kterou přišel archeolog Colin Renfrew. Ta tvrdí, že v historii nemuselo vůbec docházet k velkým přesunům obyvatel. Ten je, jak poznamenal Beneš v rozhovoru, i z logistického hlediska na svou dobu téměř nemožný. Přesuny statisíců lidí se uskutečnit vůbec nemusely (a s pravděpodobností hraničící s jistotou ani neuskutečnily). Reálnější je teorie elit, která kalkuluje s tím, že populaci ovládly cizí elementy.

Co to znamená? „V našem případě třeba to, že na naše území mohly skutečně přicházet z východu malé skupiny bojovníků, kteří zabili muže, vzali si jejich ženy a postupně získali i v širokém okolí dominantní roli. A to včetně toho, že populace postupně převzala jejich jazyk a zvyky. Nešlo ale o žádné stěhování národa jako celku,“ řekl v rozhovoru Jaromír Beneš.

Velmi stará populace

„Vypadá to, že ve střední Evropě dnes oproti všem dřívějším předpokladům žila a stále žije velmi stará populace, která byla pochopitelně ovlivňována migracemi z různých stran, včetně migrace již zmíněných dominantních elit, ovšem jako celek má kořeny minimálně už v období několika stovek let před Kristem. Nikoliv až v době údajného stěhování národů v pátém až šestém století,“ prozradil Beneš pro Info.cz.

Praotec Čech je tedy, podle Beneše, jen mýtus, který měl poukazovat na myšlenku příbuznosti s ruskou velmocí tehdejší doby v časech, kdy jsme byli utlačovaní germánskou rozpínavostí. Je to jen taková pohádka, která nevychází ze skutečnosti. „S Rusy a východními Slovany jsme si podobní kulturně i jazykově, ale výrazně méně biologicky. Z biologického pohledu jsme prostě stará tradiční populace střední Evropy, kterou je obtížné pojmenovat,“ řekl Beneš v rozhovoru pro Info.cz.

+

No uznejte, že být Čechem je naprosto elegantní výhra. Hledání vlastní identity, která, po objevech vědců, není ale vůbec k zahození. Žádní oukropci, kterým byla v Rusku moc zima, tak se trhli a vyrazili na špacír vyhnat Kelty z české prolákliny. Houbeles, jsme prostě starobylá populace, která tu je sakra dlouho.Což je zajímavé nikoliv s ohledem na vyhranění se proti Rusku, ale díky objevu vlastní jedinečnosti a pevnému místu na Zemi. Fascinující mi, s ohledem na teorii elit, přijde to, že nemluvíme germánským jazykem, ale slovanským. A to i když jsme hned za rohem měli hordu germánských krvelačných oblud (s ohledem na historickou zkušenost si dovoluji takové slovo použít), přesto jsme Slovany. Pro to jsou možná dvě vysvětlení – ubránili jsme se, nebo germánské kmeny nebyly dost vyvinuté, aby se o nějaké ovlivnění mohli byť jen pokusit. Vlastence v mém nitru to velmi těší.

U výuky dějin ve škole jsem si vždycky říkal, že je skutečně zarážející chybějící látka o postupném vývoji našich a slovanských dějin. Egypt, Řím a celý západ takřka už jezdil téměř v autech a my jsme se teprve nesměle vyvalili z jeskyní z kyjem v ruce. A proto se těším na dobu, kdy zavede české školství tuto problematiku do osnov a začne s ní seznamovat žactvo. Ale troufám si říci, že něčeho takového se nedožiju. Pokud se tedy nedožiju nejméně roku 2132. Někdy v té době by mohlo školství reagovat na (století staré) nové poznatky.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace