Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nechápal jsem, proč máma nadává na cikány a přitom má s jedním dítě… Rytmus o svém romství a boxu. Přečetli jsme

01.04.2019
Nechápal jsem, proč máma nadává na cikány a přitom má s jedním dítě… Rytmus o svém romství a boxu. Přečetli jsme

Foto: Facebook

Popisek: Rytmus

FOTO Kolem rappera Rytmuse neboli Patrika Vrbovského je pořád živo. Hodně si za to může sám, svými poněkud nevymáchanými ústy a svým neustálým chvástáním. Je to součást hry, nebo je Rytmus skutečně takový? V rozhovoru pro MF Dnes se svěřil také s tím, jaké to bylo chystat zápas před vyprodanou O2 Arénou.

V prosinci se Rytmus utkal v zápase MMA s jiným rapperem, Marpem, který ale bojový sport provozuje delší dobu a je v něm uznávaný. Šlo tedy o obrovský risk: „Výzva splněna a jdu se zase věnovat projektům. Ten zápas byl asi absolutní vrchol toho, jak ve 42 letech vystoupit ze svého pohodlíčka a zkusit zajít za hranici svých možností. Trénoval jsem box už předtím, ale to byla proti přípravě na zápas jen taková procházka,“ přiznal Rytmus v MF Dnes. K zápasu byl vyzván promotérem Petrem Karešem: „Trénoval jsem si pro sebe, dal pár fotek na sociální sítě a každou chvilku se mě někdo ptal, kdy bude zápas. A já odpovídal, že nejsem blázen. Začal jsem s boxem v devětatřiceti a nechtělo se mi vylézat z komfortní zóny. Připravovat se na reálný zápas, to znamená hodit na vedlejší kolej všechno ostatní. Po všech trénincích a tréninkových zápasech se zkušenými borci jsme usoudili, že nějakou úroveň už mám. A že se s tím dá pracovat. Pak už jde jen o to, jestli o sobě pochybujete, nebo máte mentalitu bojovníka,“ prohlásil Rytmus.

Rytmus dokázal Otakarovi Petřinovi, tedy Marpovi, odolávat všech šest vypsaných kol. „Fakt jsem rád, že jsem to ustál. Měl jsem tam takovou krizi, že jsem si říkal: ‚Ty kokos‘,“ smál se po zápase pomlácený Rytmus. Nebyla to žádná oťukávačka pro diváky, soupeř šel do Rytmuse naplno a nechybělo mnoho, aby byl už ve druhém kole konec, píše Blesk.cz. Hned třikrát totiž skončil na zemi, přesto se ale k údivu všech dokázal oklepat a v zápase pokračovat. „Měl jsem tam velkou krizi, ale ustál jsem to. Naštěstí jsem si ve třetím kole všiml, že se už vybouchal, tak jsem se vzchopil a řekl si, že to do šestého kola už doboxuju,“ potvrdil Rytmus, který samozřejmě prohrál, ale se ctí.

Nekouří a nepije

Rytmus nebyl jako puberťák v úplně snadné rodinné situaci a dnes tvrdí, že ho muzika vyvedla z temného období. Na scestí nebyl ani chvíli. Ačkoliv je rapper, nekouří, nepije a ani drogy mu nic neříkají: „Zkusil jsem to. Potáhl jsem si z cigarety a zjistil, že je to hnus. Když se začalo pít, dal jsem si, ale nechutnalo mi. Nikomu to napoprvé nechutná. Jde jen o to, zapadnout a cítit se frajersky. Mladé tělo nepotřebujete pít a kouřit, tu závislost si vytváříme sami, protože je mladý člověk zvědavý.“ Přitom mu prý doma tvrdili, že ho čeká neslavná budoucnost: „Mně celé dětství pořád opakovali, jak skončím. Že budu pít a drogovat, neboj se, uběhne pár let a uvidíš. Měl jsem to zakódované v hlavě a věděl, že neskončím jako troska,“ byl si jistý Rytmus, přesto, že jeho otčím ho ustavičně srážel.

 

Rytmus a zatiší s krokodýlem, foto Facebook

Nadávala na cikány, s jedním měla dítě

Patrik Vrbovský o sobě dnes klidně prohlašuje, že je poloviční Rom, ale byly doby, kdy o svém původu nic nevěděl: „Narodil jsem se v Kroměříži a do pěti lety sem žil v Přerově. Pak si máma vzala mého otčíma a přestěhovali jsme se do Piešťan. Byli jsme prostě rozvedená rodina na sídlišti, měl jsem otčíma, se kterým jsem si nerozuměl, neměl u něj podporu. Nic převratného,“ vzpomínal v rozhovoru pro MF Dnes. Svého otce poznal až později: „Ozval se sám a já byl rád, že jsem ho konečně našel. Nejspíš to iniciovala máma, protože asi měsíc předtím jsem jí řekl, že vím, že otčím není můj otec a že mi lžou. Tušil jsem to dávno. Jmenoval jsem se jinak, příjmení jsem měl po mámě za svobodna, brácha se sestrou byli zrzaví. Ale mluvit o tom bylo doma tabu. Táta žil v Rakousku a já měl velké oči, že u něj zůstanu. Ale měl už svoji rodinu. A stejně mi pak přišel povolávací rozkaz. Kdyby nepřišel, tak jsem možná žil dneska v Rakousku a žádný rap nedělal,“ konstatoval.

 

Říkal, že je Ital nebo Arab

Zjištění, že je Rom, pro něj byl šok. Nesnadné bylo také sdělit pravdu svému okolí: „Styděl jsem se. Nechápal jsem, proč moje máma nadává na cikány a přitom má s jedním dítě. A rasová situace byla taková, že jsem radši lhal, protože být cikán znamenalo automaticky něco podřadného.“ Patrik o svém původu tedy začal lhát: „Že je můj táta Ital nebo Arab a situaci to změnilo, lidi se na mě dívali jinak. Najednou jsem byl cizinec a to bylo v pořádku. Jenže jsem věděl, že lžu sám sobě, a nežilo se mi dobře. A zase mi pomohl rap. První sólové album jsem měl postavené na tom, že jsem cikán a jsem na to hrdý,“ přiznává dnes. Romů je prý v showbyznysu více, než bychom čekali: „Znám pořád ještě hodně nepřiznaných romáků. V showbyznysu je jich spousta a tvrdí, že mají babičku Rumunku. Ale já to chápu a je mi jich líto. Může za to tahle země.“ Pravdu musel přiznat také členům Kontrafaktu, se kterým dodnes vystupuje: „Nejdřív jsem jim lhal. Cestou z koncertů jsme vždycky jeli fórky o cikánech. A najednou jsem jim zavolal, že se musíme potkat. A tam jsem jim řekl, že jsem cikán. Koukali. Cože? To je blbost. Ale vysvětlil jsem jim to. Vzali to. A pochopili to.“

+

Je určitě dobře, že někdo, kdo měl rovnýma nohama nakročeno k neslavné budoucnosti, dokázal vzít svůj osud do vlastních rukou a zcela ho změnit. Rytmus ukazuje ostatním, že to jde a že je možné se i z panelákového bytu vypracovat alespoň na ten československý vrchol.

-

Jenomže… Toho, jak se Rytmus vypracoval, jak si může cokoliv koupit, kamkoliv jet, toho slýcháme tak nějak příliš. Na chvástání si Rytmus totiž vybudoval image a kariéru. A někdy je to chvástání přes čáru, Patrik Vrbovský dokáže být na svém Instagramu pěkně sprostý a za čárou. On sám tvrdí, že je to jen určitá role, ale nestalo se to, že mu role přerostla do reálného života a zcela ho pohltila? A není role naopak to, když se snaží během rozhovorů vystupovat mile a vstřícně? Kdo je vlastně ten pravý Patrik Vrbovský? I když Rytmus říká: „Mám velké ego. Ale vytrénované. Jinak bych všechen ten nátlak neunesl. Umím se přenést přes spoustu věcí, tolik lidí si mě bere do huby a chtěli by se mi vysmát, zpochybnit, co dělám, ale s mým egem to moc nehne. Umím s tím pracovat.“ Pokud se ale podíváte na jeho Instagram, rozhodně byste mu nepřisvědčili.

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace