Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politiky hezky nasolit, aby se nám nezkazili aneb Jak ze skladiště soli udělali radnici. Český poutník

31.03.2019
Politiky hezky nasolit, aby se nám nezkazili aneb Jak ze skladiště soli udělali radnici. Český poutník

Foto: René Flášar

Popisek: Radnice, dříve sklad soli

FOTOGALERIE Nedělní vycházka je jasná, přejdeme řeku Labe, která od sebe rozděluje Starou Boleslav a Brandýs nad Labem. Čeká na nás například památný kamenný most, zámek, historická radnice, nebo také výborná káva u Dvou vran. A na konci setkání s andělem…

První nedělní zastavení si uděláme u kamenného renesančního mostu přes mlýnské rameno, který byl postaven v letech 1600-04 stavitelem Ettorem de Vaccani. Most má na délku 80 a na šířku 7 metrů. Postaven byl z 500 pískovcových kvádrů a s dlážděnou mostovkou. Má dva oblouky o rozpětí 10 metrů Nad středním pilířem se nachází socha svatého Jana Nepomuckého. Most patří k nejvýznamnějším dochovaným mostním dílům předbělohorského období v Čechách.

Nemeleme, nemeleme…

Za mostem se můžeme pokochat pohledem na Podzámecký mlýn. I když pokochat není to správné slovo. Mlýn není přístupný a taktéž nepůsobí nejlepším dojmem. Rozbitá okna napovídají, že se o něj nikdo příliš nestará. V době Rudolfa II. byl přitom tento, původně renesanční, mlýn s 11 vodními koly největším mlýnem v Čechách. Svoji současnou podobu získal v 19. století.

Hrádek přeměněný na zámek

Přímo nad mlýnem a kamenným mostem stojí brandýský zámek. Původně gotický hrádek se přeměnil v renesanční královský zámek během 16. století, a to díky císaři Ferdinandu I. Stejně jako on si Brandýs oblíbil i císař Rudolf II. Do roku 1918 byl posledním majitelem Karel I. Rakouský. Během třicetileté války zámek utrpěl značné škody, které byly napraveny až počátkem 18. století.

Podle informací v průvodci si ve čtyřkřídlém zámeckém objektu můžete prohlédnout nádvorní fasády s figurálními sgrafity inspirované lovem, reprezentační sály císaře Rudolfa II. a krále Karla I., sbírky cestovatele Ludvíka Salvátora Toskánského, expozici vojenské historie, uniforem atd. Nenechte si ujít ani procházku zámeckou zahradou. Bohužel v době mé návštěvy byl zámek uzavřen.

Radnice bývala skladem soli

Od zámku pokračujeme kolem kostela Obrácení svatého Pavla, který byl vystavěn v letech 1541-42 v renesančním slohu, na hlavní městské náměstí. Dominantou Masarykova náměstí je budova radnice. Původně šlo o sklad soli, který byl počátkem 16. století renesančně upraven na radnici. V pozdějších letech prošla několika úpravami. Jedna z posledních proběhla počátkem 20. století v duchu secese.

Pokud budete při svém putování poněkud znaveni a budete potřebovat načerpat novou energii, dovolím si doporučit zastavit se v kavárně u Dvou vran. Polévka mi zde sice moc nechutnala, ale kávu a pralinky tu mají výborné!

V synagoze sídlí muzeum

Z náměstí zamíříme ulicí Petra Jilemnického k bývalé židovské čtvrti a synagoze, ve které dnes sídlí Židovské muzeum. Klasicistní komplex synagogy a domu pro rabína byly postaveny v letech 1828-29 na místě původní synagogy ze 17. století. Do začátku II. světové války sloužila původnímu účelu, poté byl prostor využíván ke skladování léčiv. V současnosti prošel komplex rekonstrukcí a byla zde zřízena stálá expozice zaměřující se na literární prameny judaismu ve středověku a raném novověku. Ve speciální sekci se muzeum věnuje i dějinám místní židovské obce.

Tady naše dnešní putování končí. Před námi je jen cesta k vlakovému nádraží, která vede panelovým sídlištěm. A jak se to občas stává, na těch nejméně uvěřitelných místech můžete potkat ty nejzáhadnější a nejzajímavější věci, stalo se to i při naší cestě. Mezi panelovými domy a místní restaurací, jsme na opuštěném hřišti potkali anděla. Pravda, tentokrát šlo jen o sochu, ale příště už může být všechno jinak… Krásné jarní dny a putování zdar!

P. S. Máte tip, kam se vydat ve vašem okolí? Chcete svět seznámit se svým oblíbeným místem? Napište mi na email: a můžeme se vydat na putování společně. Za Vaše tipy předem děkuji!

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar