Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když se za dezinformaci začíná označovat i jiný názor. Komentář Štěpána Chába

komentář 26.03.2019
Když se za dezinformaci začíná označovat i jiný názor. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Jednota neznamená zglajšaltování, to platí obzvláště u názorů

Jonáš Syrovátka a Nikos Štěpánek z Prague Security Studies Institute (PSSI) sepsali ve spolupráci s osobní iniciativou pana Cempera Manipulátoři.cz brožurku, kde „vyvraceli mýty o Evropské unii v éře dezinformací“. A jelikož jsme byli, už zase, označeni za dezinformátory, je vhodné na jejich brožurku reagovat.

Hned dopředu deklaruji, že Krajské listy nehoví žádným dezinformacím, žádný článek není napsaný s cílem mást veřejnost, manipulovat nebo nepodloženě očerňovat například Evropskou unii. Což neznamená, že na našich stránkách vůči Evropské unii nezazní kritické hlasy. Ovšem z brožurky PSSI vyplývá, že i samotná kritika EU je vlastně dezinformací. Což je velmi kuriózní, protože demokracie stojí a padá s tím, že v ní může docházet a také dochází ke střetům mnoha názorů. A státy unie i samotná unie přeci stojí na principech demokracie (pokud je toto dezinformace, omluvte mě, nevím kdy přesně se EU stala totalitní a kritický názor je od té doby zakázaný). Brožurku si můžete přečíst ZDE.

Mýtus první – Czexit

Jako první mýtus uvádí bez souvislostí brožurka PSSI téma Czexitu. Vypočítává, kolikrát byl termín Czexit zmíněný a na kterých webech. Brožurka informuje, že některé weby zlehčovaly dopady případného Czexitu. Nebo ho, Krista pána, přímo vyžadovaly. A má otázka je jednoduchá – to se nesmí? Nesmí se mluvit o Czexitu a uvažovat o jeho provedení? Proč? Do Evropské unie jsme vstoupili dobrovolně, v rámci referenda. Vstoupili jsme do Evropské unie jako demokratická země. Stejně tak, a je to uvedeno v Lisabonské smlouvě, z Evropské unie můžeme vystoupit. A debata nad Czexitem je důležitá, protože dává prostor pro DEMOKRATICKOU DISKUSI, která je přínosná pro zdravý vývoj společnosti. Označit hlásání výhod Czexitu za dezinformace je… hloupé. Diskusi nelze označit za dezinformaci.

Mýtus druhý – Zakazování memů Evropskou unií

PSSI zmínili, asi z nedostatku nosnějších témat, směrnici o autorském právu, kterou Evropský parlament dnes projednává a bude o ní hlasovat. PSSI upozorňují na to, že mnohé „dezinformační“ weby varují před tím, že se směrnicí přijde cenzura a konec internetu, jak ho známe. A nakonec také, že směrnice výrazně omezí tvorbu memů, parodií a podobného. Označuje za lehce dezinformační i Českou pirátskou stranu, která se proti směrnici postavila. K tomu v odpověď můj včerejší text, kde poukazuju na daleko větší nebezpečí, než ztrátu možnosti publikovat memy. Viz níže. A jen tak mimochodem, skutečně daleko víc věřím Pirátům než PSSI, přesto nám memy nejspíš zůstanou, protože hrozba směrnice je někde úplně jinde, než u pitomých memů.

Pro neznalce internetových termínů: Internetový mem je označení pro myšlenkový koncept, který se šíří prostřednictvím internetu. Termín pochází ze slova mem, které bylo poprvé použito v roce 1976 Richardem Dawkinsem v jeho knize Sobecký gen. Může se jednat o jakoukoli akci, styl nebo jednání, které je šířeno pomocí internetu (sociálních sítí, blogů, e-mailu, diskusních fór) a šíří se tak, že si jej lidé přeposílají mezi sebou. Internetové memy mohou mít formu slov, obrázků, odkazů, internetových stránek, videí, hashtagů aj. Tak praví Wikipedie.

Mýtus třetí – přebyrokratizovaná EU

Počet úředníků spadajících pod instituce Evropské unie je podle propočtů deníku Blesk 54 000. Což není, když to srovnáme s Českou republikou, příliš. Naše republika vyživuje 70 000 úředníků. PSSI upozorňuje na to, že některé weby křičí, že EU je přebyrokratizovaná, že je to úřednický moloch. Nu, souhlasím s ´dezinformátory´. Souhlasím ale i s tím, že Česká republika je přebyrokratizovaná. Ale souhlasím s tím, protože internet dává možnosti byrokracii podstatně zjednodušit a přebytečné úředníky přepustit soukromé sféře, kde by tvořili větší hodnotu. Úřady by se měly více digitalizovat. S tím přijde vlna odbyrokratizování. Nebo by alespoň měla. Úředníků je moc. Všude. Kde je v tom jaká dezinformace?

Mýtus čtvrtý – Německo a Francie diktují politiku EU

Německo a Francie nediktují politiku EU. Německo a Franci určují politiku EU a vyvíjejí tlak na to, aby taková politika byla dominantní. Ale to vyplývá z logiky věci. Německo s Francií jsou největší, nejlidnatější a nejbohatší země Evropské unie. A právě Lisabonskou smlouvou padlo hlasování ve smyslu – jeden stát, jeden hlas. A najelo se na systém počet obyvatel – síla mandátu. Na druhou stranu je vhodné poznamenat, že čeští politici působící v EU jsou vlastní vinou a neschopnosti vlastně permanentně v závěsu za silnějšími či většími. Ke škodě celé republiky.

Mýtus pátý – Evropu zaplaví geneticky modifikované plodiny (GMO)

V rámci kšeftu možná ano. PSSI v brožurce upozorňuje na to, že podle některých webů mělo být zavedení GMO potravin součástí plánu USA a Bruselu, jejichž cílem bylo z Evropanů pomocí GMO potravin vytvořit hloupé pracující otroky. Troufám si tvrdit, že k tomu není potřeba GMO potravin, na to si v lecčems vystačíme sami i bez vnějšího zásahu. Tady je první případ, kdy PSSI skutečně ukazují na nesmysly. Ale, jak sami tvrdí, téma se objevilo ve třiceti článcích na čtyřech webech. Otázka zní – opravdu je to celou společnost ohrožující dezinformace, která musela být zmíněná v brožurce o dezinformacích? Vždyť je to… kuriozita.

Mýtus šestý – Brusel nám diktuje jedno nařízení za druhým

Nu, nedávno proběhla kauza Václav Klaus ml. a jeho vyhazov z ODS. A díky této kauze vyšlo najevo, kolik že těch nařízení a směrnic musí český parlament vlastně schvalovat. 57 % toho, pro co musí poslanci hlasovat, pochází z Evropské unie. To je dost. Ale v rámci sjednocování určitých pravidel a podmínek to může být většinou ku prospěchu věci. Takže otázka nestojí, kolik toho z Evropské unie jde, ale co přesně z ní jde.

Mýtus sedmý – EU při kontrole migrace selhává, nedělá pro to nic

Ano, prosím, Evropská unie při migrační vlně roku 2015 totálně selhala. Nedokázala koordinovat své kroky, byla pomalá, neakceschopná a v rámci možností ideologicky podporovala samotnou migraci. A to i přes značný odpor obyvatel. Diskuse na toto téma se objevit musela a týkala se všech, tedy i médií mimo mainstream. A ano, téma migrace jméno Evropské unie (zaslouženě) velmi poškodilo.

Závěrem

Brožurka PSSI ukazuje na mýty o Evropské unii. A to je zásadní problém celého spisku. V ani jednom případě se nejedná o mýty, dezinformace, ale názor či názorovou kuriozitu, které ve výsledku neškodí. A tím, že PSSI onen názor zaměňuje za pojem dezinformace, dává na odiv jediné – nesmí se nesouhlasit. Co vzejde z Evropské unie, to je svaté. Jsem si jistý, že to nebyl cíl jejich brožurky, přesto jej dokonale naplňují. Pokud funkcionáři z PSSI chtějí prospět Evropské unii, nechť si dají tu práci a dopodrobna lidem ukazují a vysvětlují veškerý přínos Evropské unie. Nechť k tomu přidají i názorové klání s lidmi a skupinami z opačného názorového tábora. Protože pokud se jejich činnost zaměří převážně na to, že se lidé opačného názorového postoje označí za dezinformátory, jejich činnost je ale úplně zbytečná a vlastně samotné EU uškodí.

Ano, zmíněná témata se před volbami do Evropského parlamentu ve veřejné diskusi objeví. A my buďme vděční, že se stále ještě objevit mohou. Až si budeme, pod hrozbou trestu nebo stigmatizování, číst a diskutovat jen o přínosech EU, začne tu být k nežití. Celou myšlenku Evropské unie neničí „dezinformátoři“ a kritici Evropské unie (ti jí dávají legitimitu, protože na kritice se dá stavět), Evropskou unii vlastně nejvíc ničí Pavlíci Morozovové z PSSI a spřátelených spolků, protože dávají unii nádech totality, třídění na horší a lepší, věčného vytváření seznamů a stigmatizování těch, kteří nesouhlasí. Vytváří fanatický kult Evropské unie a stávají se tak duševními skinheady, kteří vlastně nedokáží komunikovat, jen nálepkovat a hystericky plivat po všech, kteří nesouhlasí. A to není demokratická diskuse, přeci. To je hloupost. Nesmírná hloupost.

Seznam dezinformačních webů?

A teď k tomu seznamu. Seznamy nepohodlných vždy vedou k fašismu, k represím, k umlčování a k následnému odmítnutí toho, kdo seznamy vytvořil. Na to by si funkcionáři z PSSI a spřátelených iniciativ měli dát pozor, protože tím nabourávají princip demokracie, tedy názorové svobody. Obzvláště zvlčilé je spojovat do jednoho seznamu například Aeronet s Krajskými listy, kdy Aeronet je skutečně mnohdy kontroverzní a k jeho článkům je potřeba přistupovat s jistou obezřetností. Na druhou stranu Krajské listy vždy chápou informace zodpovědně a veškerá tvrzení jsou podpořena zdroji. Včetně názorových článků, kde si autoři mohou navíc dovolit vyjádřit svůj postoj k tématu a zdrojem jim tak je i jejich osobní náhled na svět.

Ale ne, nebudu kopat za Krajské listy. V tomto pohledu budu kopat za Aeronet, jelikož jsem přesvědčen o tom, že nikdo nemá právo jakýmkoliv způsobem stigmatizovat kohokoliv, protože žijeme, nebo o tom alespoň básníme, ve svobodné a demokratické zemi a společnosti. A jakmile vznikne první seznam „nepřátel státu“, demokracie odchází na krchov. Nechci stavět svět na lepším a horším ve smyslu – Aeronet je skutečný dezinformátor, vymažte tedy Krajské listy ze svého seznamu. Spalte celý seznam, protože tam nemá co dělat ani Aeronet. Má-li někdo jiný názor, diskutujte s ním. Pokud to nedokážete, tak mlčte. Vaše éra dezinformací nastoluje další éru seznamů. A takovou éru už jsme tu měli několikrát. A vždycky dopadla zoufale špatně.

 

Vložil: Štěpán Cháb