Pojistka pro internetové giganty a zabíjení svobody internetu aneb Jak se EU střílí do nohy. Komentář Štěpána Chába
komentář
25.03.2019
Foto: Pixabay
Popisek: Připravuje EU pro Google a spol. dominantní postavení?
Zítra, 26. března, proběhne v Evropském parlamentu hlasování o kontroverzní směrnici, která chce sjednotit autorská práva pro všechny země EU. Součástí směrnice je článek 13, v němž stojí: „Poskytovatelé služeb informační společnosti, kteří ukládají velké množství děl a jiných předmětů ochrany nahrávaných jejich uživateli a zpřístupňují je veřejnosti, přijmou ve spolupráci s nositeli práv opatření, která zajistí fungování dohod uzavřených s nositeli práv ohledně užití jejich děl nebo jiných předmětů ochrany nebo která zabrání tomu, aby byla prostřednictvím jejich služeb dostupná díla nebo jiný předmět ochrany, který nositelé práv na základě spolupráce s poskytovateli služeb identifikují…“
To říká, že každá internetová společnost, která umožňuje nahrávání obsahu, bude muset vytvořit automatický filtr, který bude případné porušení autorského práva blokovat. Cena za takový filtr vyjde každou společnost na milionové částky. Další milionové částky pak bude muset investovat v průběhu času do sporů o oprávněnosti případného vymazání obsahu. To znamená, že například vloger, který recenzuje filmy, nebude moci své video recenze publikovat, protože tím poruší autorská práva. A bude se bránit.
Pojistka pro internetové giganty
Ač se směrnicí budou mít internetoví giganti jako Google, Facebook, Twitter (a další) mnohé výdaje, jejich majetek to v pohodě ustojí. Mají na to, protože jsou giganti. Ale vezměme si třeba takového fiktivního Jarina z Moravské Třebové, který může za pár let stát před vytvořením nové internetové služby, která by Google položila na lopatky. Z rozhodnutí Evropské unie a v návaznosti na směrnici o autorském právu Jarin může odejít tak leda do kolbenky, protože pro start své služby by potřeboval miliony a miliony korun, aby vyhověl zbytečné a svobodu pošlapávající směrnici. Miliony mít nebude. Proto ta kolbenka. Nebo práce pro Google. Směrnice tak vybuduje pro internetové giganty prakticky neotřesitelnou pozici, kdy je nebude možné porazit. A to ze zákona, kdy zákon bude Jarinovi z Moravské Třebové znemožňovat vytvořit svou internetovou službu.
Směrnice tak naplno zlikviduje možnost vytvořit něco dalšího. Zastaví pokrok internetových služeb. A co je důležité, naprosto zlikviduje konkurenceschopnost evropských zemí co se týká internetu. Směrnice je dokonalým příkladem střelby do vlastní nohy, kdy Evropská unie zákonem neuvěřitelně znesnadní možnost vytvořit konkurenci pro velké hráče na internetu. Není to šílené? Pokud bych to ilustroval na příkladu: Evropská unie svými regulacemi uzavírá Evropany do čím dál užší klece, až v ní časem budeme stát bez možnosti se pohnout, zatímco okolo budou všichni tančit na party. Časem se uregulujeme do naprosté neschopnosti komukoliv a čímkoliv konkurovat. A budeme jen pro smích.
Proč je internet důležitý
Takže se koukněme na hlavní přínos internetu jako takového. Internet je svobodný, otevřený. Internet se stal nedílnou součástí moderní společnosti, nedílnou součástí života každého z nás. Dává nám netušené možnosti, které ještě před třiceti lety byly nepředstavitelné. Spojuje každého s každým, je Petriho miskou celé společnosti, kde může růst (a roste) velikost lidstva. A jako na takový se s internetem musí velmi opatrně, pokud jde o jeho regulace a usměrňování. Wikipedie se na protest proti směrnici na jeden den vypnula. A to po celém světě. A ano, kdo z nás by chtěl tvrdit, že Wikipedie škodí? Wikipedie neškodí, škodit začne směrnice. A to nám všem.
Napište jim
Na protesty už je trochu pozdě, poslední proběhl pod patronací Pirátské strany v sobotu 23. března. Zítra se bude o směrnici hlasovat v Evropském parlamentu. Piráti připravili (už vloni) web Zachraňme Internet. Na něm naleznete všech 21 českých europoslanců i s kontakty. Napište jim. Napište jim, že tohle není cesta. Tohle ne.

Vložil: Štěpán Cháb