Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sametovou z YouTube stáhli, a to měla 4 miliony zhlédnutí. Vládnou digitální diktátoři, říká Hejma. Přečetli jsme

26.03.2019
Sametovou z YouTube stáhli, a to měla 4 miliony zhlédnutí. Vládnou digitální diktátoři, říká Hejma. Přečetli jsme

Foto: Roman Liška / Facebook

Popisek: Ondřej Hejma, jak ho známe a jak ho máme rádi... Mimochodem, zarytý Dejvičák se přestěhoval do klidu Řevnic

FOTO Kapela Žlutý pes vloni oslavila neuvěřitelných 40 let. Její kapelník Ondřej Hejma obdržel při této příležitosti od prezidenta řád a také se vyzpovídal pro MF Dnes. Kromě jeho pohledu na současnou politiku se mohli čtenáři dozvědět, jak to má se svými největšími hitovkami. A je to dobré, třeba taková Sametová se mu stále neomrzela.

Patrně největším hitem kapely byla píseň Sametová: „Ta píseň byla retro, už když vznikla. V této podobě jsme ji natočili někdy kolem roku 1994. Nedávno jsem zjistil, že klip k Sametové byl z YouTube odstraněn, přestože měl skoro čtyři miliony zhlédnutí. Já z toho snad ještě udělám nějakou kauzu... Je to zvůle nových digitálních diktátorů. A když už za to neplatí, byl bych rád, kdyby to aspoň necenzurovali,“ povzdechl si a má bohužel pravdu, skvělý klip k této písni, ve kterém byly prostříhávány záběry ze šedesátých let s novými, už na Youtube nenajdete. Písničku hrají naštěstí pořád: „Výhoda hitů typu Sametové je v tom, že posluchači s ním mají spojené určité zážitky. Vždycky když zazní na koncertě, tak se úplně promění a jakoby rozzáří. Spousta lidí se mě ptá, jestli mě už neštve to pořád dokola omílat, a já říkám: Ani náhodou! Je to vždy jeden z vrcholů koncertu,“ připomněl Ondřej Hejma v rozhovoru pro MF Dnes.

 

Žlutý pes na Strahov Open Air. Foto Facebook

Míchat politiku s hudbou je špatné

Ondřej Hejma připomněl, že také jedna jejich píseň je vlastně coververze, či spíše dost originální verze naší hymny: „Já mám tu píseň rád, ale je taková pochmurná. Kde domov můj, už to samo o sobě zní tak žalostně. Tak jsem si říkal: harmonie v pořádku, dáme tomu jiný rytmus. Ale budu sebekritický a přiznám, že to ne úplně vyšlo, jak jsem si představoval. Ta změna tam není funkční. Takže ani to schytávání nebylo nijak velké.“ Jako angažovaný umělec se ale Ondřej Hejma vlastně vůbec necítí: „Já také doufám, že jsem těch angažovaných moc nenapsal. Míchat politiku s hudbou je špatně a málokdy to vyjde. I Bob Dylan, zapsaný jako protestní zpěvák, reagoval na světové krize skrze poezii,“ prohlásil Hejma v rozhovoru.

 

Když Žlutý pes hraje málo nebo vůbec, Hejma si klidně střihne pár oblíbených jižanských hitů s někým jiným. Dělal to vždy, třeba v osmdesátých letech vystupovali v duu s Ivanem Hlasem... Foto Facebook

Best of nebude

Ačkoliv slaví Žlutý pes úctyhodných 40 let, nějaké výběry hitovek neplánují: „To všechno už máme za sebou. My jsme chtěli udělat takový pěkný koncert v prosinci, ale bohužel ze zdravotních důvodů v kapele, které naštěstí nejsou zásadní, to teď nejde. Vynahradíme to fanouškům v příštím roce,“ sliboval Ondřej Hejma. Ačkoliv dnes umírá vydavatelský průmysl na úbytě, rockerovi se prý nežije vůbec zle: „Žebříček IFPI popisuje prodej cédéček, a to už je absolutní relikt trhu. Někde na iTunes nebo Spotify byste našel asi úplně jiná jména. Pak jsou tu již zmíněné Youtube a Google, ale to jsou piráti v pravém slova smyslu. Ten digitální svět je zkrátka absolutně mimo zákon, bez pravidel. Naše písničky se ale díkybohu pořád hrají, OSA funguje skvěle, takže kdo pár hitů má, nemusí se bát hladu a žízně. A pak jsou tu samozřejmě koncerty,“ vypočítával.

 

SuperStar všichni pochopili

Ondřej Hejma se pro někoho celkem překvapivě před časem objevil coby porotce soutěže SuperStar, což si nemůže dodnes vynachválit, i když se musel potýkat i s kritickými reakcemi: „Že to někdo bude kritizovat, jsem čekal, ale brzy to všichni pochopili. Mluvil jsem o tom i s Václavem Havlem a Václavem Klausem, mělo to obrovskou sledovanost. A těší mě, že každý rok se najde aspoň deset lidí, kteří umějí slušně zpívat a dají v přímém přenosu píseň, kterou se naučili dva dny předtím. To neumí každý.“

 

Tradice budou mizet

Do budoucna bohužel hledí rocker se skepsí: „Jak jste pochopil z mých písní, jsem romantik a nostalgik. Vánoce jsou velkým nostalgickým a totálně rodinným svátkem. Je otázka, jak ještě dlouho tahle tradice vydrží. Nechci malovat čerta na zeď, ale tyhle věci by se měly slavit ze všech sil, protože nejdou správným směrem. Rodina se oslabuje a tradice budou mizet s přistěhovalectvím, uvidíte,“ varoval v rozhovoru pro MF Dnes, který byl pořízen již před čtvrt rokem, právě před zmíněnými Vánoci...

 

+

Je fajn slyšet, že Ondřeje Hejmu pořád baví jak hraní, tak i jeho největší hitovky, které obecenstvo chce stále slyšet. A je určitě fajn, že se může v klidu živit muzikou, protože ta mu prostě pořád nese. 

-

Ač nemusí mít vystudovaný sinolog, který se léta živil také překládáním, existenční starosti, jinak mu zřejmě budoucnost nepřijde moc růžová. Přitom zažil i minulý režim, kdy se mu podařilo zachovávat si optimistický náhled. Proč to nejde už teď, copak je tato doba nějak horší? 

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace