Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jako by nestačilo #MeToo, teď zas pranýřují Liama Neesona. Ale… Sobota Pavla Přeučila

16.03.2019
Jako by nestačilo #MeToo, teď zas pranýřují Liama Neesona. Ale… Sobota Pavla Přeučila

Autor: Facebook herce

Popisek: Liam Neeson

Naštěstí se typický klaďas a zatracovaný „rasista“ vrátil na červený koberec. Bude vzat opravdu na milost? Před třemi dny se objevil po delší odmlce na veřejnosti britský herec Liam Neeson. A to dokonce na červeném koberci, kde pózoval novinářům. Bylo to na londýnské premiéře filmu Bílá vrána, životopisném snímku, inspirovaném příběhem ruského tanečníka Rudolfa Nurejeva. Liam Neeson se ocitl na černém seznamu počátkem února, kdy pronesl poněkud nešťastný výrok, že kdysi „chtěl zabíjet černochy“. To kdysi bylo před 40 lety.

Neeson dostal první větší příležitost na filmovém plátně v roce 1981 ve filmu Excalibur, ale nesmazatelně se zapsal do historie kinematografie zejména ve filmu Schindlerův seznam svou rolí továrníka, který zachránil před smrtí v koncentračním táboře za války tisíce Židů. Známe ho jako typického klaďase a neohroženého hrdinu například z třídílné série 96 hodin, Letopisů Narnie, z batmanovských filmů, objevil se i v sérii Star Wars a v desítkách dalších filmů.

Očista rasistické Ameriky

Američané jsou na rasistické výroky velmi citliví, a berou je mnohem vážněji než Evropané. Je to samozřejmě dáno jejich docela nedávnou minulostí, protože rasová segregace přetrvávala ve Spojených státech až do 60. let minulého století. V posledních letech se snaží Američané tuto černou kapitolu své historie co nejvíce potlačit a překrýt ji mnohdy až nepřirozeně jakousi adorací svých černých spoluobčanů, pardon, Afroameričanů, jak se jim má správně říkat. Černí filmoví tvůrci i herci sbírají jedno ocenění za druhým a dnes prakticky nelze natočit film, ve kterém by nebylo pár kladných postav s tmavou tváří. Afroameričané jsou doslova násilně obsazováni i do historických filmů, a kdo zná alespoň trochu dějiny, ví, že do tehdejší doby logicky vůbec nezapadají. A právě v této atmosféře si to Liam Neeson pěkně pohnojil.

Selfie ´typického´ rasisty... Facebook Liama Neesona

Jak si zničit kariéru

Počátkem února, před premiérou filmu Mrazivá pomsta (Cold Pursuit), příběhu otce, který jde nemilosrdně po lidech, majících na svědomí smrt jeho syna a likviduje je jednoho po druhém, dal Liam Neeson rozhovor listu The Independent a pustil si pusu tak říkajíc na špacír. Zavzpomínal totiž na své mládi před 40 lety a na své pocity ve chvíli, kdy mu kdosi tmavé pleti brutálně znásilnil dobrou kamarádku. Tehdy měl prý v hlavě jedinou myšlenku a to pomstu.

Liam ve filmu Mrazivá pomsta

„Chodil jsem městem s obuškem a doufal, že nějaký černoch vyjde z hospody a pustí se se mnou do sporu. Abych ho mohl zabít. Trvalo mi to asi týden, možná týden a půl, než jsem to překonal.“ Tato slova, kterými popsal své tehdejší pocity, spustila v USA a později i ve světě hotovou bouři. Neeson, ač patřil mezi nejoblíbenější herce, se stal rázem černou ovcí a odporným rasistou.

Zrušená premiéra a omluva

Pustili se do něj nejen odpůrci rasové nesnášenlivosti, ale i spousta celebrit a jeho hereckých kolegů. Pomsta přišla hned vzápětí. Slavnostní premiéra filmu Mrazivá pomsta byla v New Yorku zrušena pouhé dvě hodiny před začátkem představení. Červený koberec byl sbalen a místo slavnostního ceremoniálu se uskutečnila komorní premiéra bez účasti filmového štábu a producentů filmu. Neeson přesto na premiéru dorazil. Nepomohlo mu ani jeho vystoupení ve sledovaném pořadu Dobré ráno Ameriko v televizi ABC, kde se omlouval slovy: „Vyhledal jsem pomoc, šel jsem ke knězi, který vyslechl mou zpověď. Byl jsem vychován jako katolík. Nejsem žádný rasista, stejně bych se zachoval i kdyby šlo o bělocha. Tohle se stalo před čtyřiceti lety.” Příliš to nepomohlo a v americkém tisku i na sociálních sítích nadále probíhala bouře odporu.

A ještě jedno selfie z hercova Facebooku...

Vezmou jej diváci na milost?

To, že se Liam Neeson objevil na londýnském červeném koberci, přeci jen snad svědčí o tom, že bude vzat na milost. Diváci jej i přes onen nešťastný výrok milují a zůstává pro ně stále tím kladným hrdinou, který brání slabé a dokáže svou pomstou rozpoutat hotové peklo. Přestože se film Mrazivá pomsta měl stát předmětem bojkotu, ke kterému horlivě vyzývala řada celebrit i novinářů, vítězně táhne kiny a dosahuje i vysokých diváckých hodnocení.

Už dnes se hovoří s očekáváním o jeho dalších filmech, které se letos objeví v kinech. Nejvíce se můžeme asi těšit v červnu na už čtvrté pokračování Mužů v černém: Globální hrozba. Do kin přijde i film z dostihového prostředí Trenér a osobně se těším hlavně na film Marlowe, v kterém ztvární Neeson postavu neohroženého detektiva Phila Marlowa z příběhů slavného detektivkáře Raymonda Chandlera.

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace