Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Policie opět potvrdila svou nedobrou pověst. Její příslušník řádil u Medonos, vybrzdil jiného řidiče, vyhrožoval a…

15.03.2019
Policie opět potvrdila svou nedobrou pověst. Její příslušník řádil u Medonos, vybrzdil jiného řidiče, vyhrožoval a…

Foto: Facebook / Policie ČR

Popisek: Ilustrační foto

Co se stalo? Řidič Jiří Kopřiva, který jel v neděli v podvečer 10. března směrem z České Lípy na Neratovice, si natočil na video zážitek ´s falešným policistou´, jak se zprvu domníval, ostatně, myslela si to pár dnů i Policie ČR. Mimochodem, video již čile koluje po sociálních sítích… Co na něm vidíme? V obci Medonosy pana Kopřivu náhle předjela modrá fábie, která měla za zadním světlem puštěné blikačky. „Řidič mě nevybíravým způsobem předjel a doslova mě vybrzdil, abych zastavil. Pak přišel k autu, otevřel dveře a začal křičet, že zaplatím pokutu za několik přestupků a může mi vzít také papíry. Když jsem chtěl ukázat nějaký průkaz, tak mi před obličejem zamával nějakou kartičkou s nápisem policie,“ řekl Novinkám.cz Jiří Kopřiva, který celý incident natočil na kameru…

Pan Kopřiva ale podle svých slov pozná policejní auto, i kdyby bylo ´civilní´. Proto hned volal na linku 158, aby si ověřil, že opravdu mluví s pravým policistou. Navíc dotyčnému agresorovi sdělil, že má v autě kameru, která vše snímá. „To ho znejistělo a vydal se zpět do svého auta. Bylo mi jasné, že chce ujet. Tak jsem vystoupil a šel za ním, snažil jsem se mu zabránit v odjezdu, ale dost razantně přibouchl dveře a div mi nepřejel nohy, dupnul na plyn a zmizel,“ vylíčil Kopřiva. Pak už události nabraly rychlý spád. 

Snímek z videa pana Kopřivy, který, byť nezřetelně, ukazuje vůz a jeho řidiče, jenž Jiřího Kopřivu vybrzdil a přinutil zastavit...

Palubní kamerka za 1300 korun

Kopřiva ukázal natočené video policii, která sdělila, že se nejedná o skutečného policistu. „Pravý policista musí mít nejen stejnokroj, ale služební průkaz a odznak s osobním číslem. I kdyby jel v civilním vozidle, tak i použití světel se řídí předpisy. Například musejí mít na sobě zřetelný nápis POLICIE, popřípadě ještě STŮJ,“ uvedla mluvčí mělnické policie Markéta Johnová s tím, že policisté začnou údajného podvodníka okamžitě hledat; video poskytla PČR dokonce i médiím. „Ukázalo se, že pořídit si palubní kamerku za 1300 korun, byl dobrý tah. Doufám, že ten záznam poslouží k tomu, že tohohle zmetka teď každý pozná a má utrum,“ těšil se Jiří Kopřiva. 

Na ilustračním snímku z policejního Facebooku jsou policisté ústecké cizinecké policie. Ti se většinou zaměřují na kontroly tranzitní nelegální migrace i kamionů... Jako všichni policisté nosí reflexní žluté vesty s nápisem Policie, takže jednotlivé druhy policistů, dopravních, cizineckých atd takto nerozeznáte.

Překvápko. ´Falešný příslušník´ je od cizinecké policie

„Jde o policistu zařazeného ve struktuře Ředitelství služby cizinecké policie, který se jednání dopustil ve svém volnu, služební funkcionář s ním okamžitě zahájil kázeňské řízení,“ uvedl policejní mluvčí Jozef Bocán. „V tuto chvíli nelze předjímat, jakým směrem se věc bude dále ubírat. Důležité pro další postup bude i podání vysvětlení řidiče, který záznam jednání policisty pořídil. Na základě vyhodnocení všech skutečností se služební funkcionář rozhodne o dalším postupu,“ doplnil mluvčí s tím, že je možné, že se tento policista dopustil více podobných činů. „S ohledem na některé informace v diskusích na sociálních sítích přivítáme také případná svědectví dalších řidičů, kteří se s obdobným chováním mohli v minulosti setkat. Informace lze podat na telefonním čísle 974 836 051,“ dodává plukovník Jozef Bocán s tím, že Policie ČR žádá občany o pomoc.

Cizinecká policie slouží též na letištích, kde je jejich uniforma vidět naopak velmi dobře... Foto Facebook

Musel pan Kopřiva stavět, nebo ne? Odpovídá Tomáš Lerch

Kauzu řešilo i rádio Impuls, které si pozvalo šéfa dopravní policie Tomáše Lercha. Ten upřesnil, že policista, pokud chce zastavit automobil, se musí prokázat uniformou, nebo služebním průkazem, nebo služebním odznakem. Při standartní silniční kontrole oprávnění zastavit vozidlo má pouze policista v uniformě, bez uniformy pak jen v mimořádných případech, řekl rádiu šéf dopravních policistů.

Zastavit? Vždy, jak jsme se dozvěděli. Foto Facebook

Ještě jednou: Pokud dopravní policista zastavuje vozidlo v civilně vypadajícím autě, musí mít ve většině případů na sobě uniformu. Existují ale přesně popsané výjimky. V ranních Třech Impulsech na tělo je taxativně vyjmenoval šéf dopravní policie Tomáš Lerch. „Jsou situace, které definuje zákon o policii, jako je například pronásledování pachatele úmyslného trestného činu. Tam samozřejmě může policista zastavit vozidlo i v případě, že na sobě nemá uniformu. Následně ale prokáže svou příslušnost k policii." I policista bez uniformy ovšem podle Lercha musí postupovat v souladu se zákonem. Při zastavování vozidla musí příslušník použít kromě modrých majáků také zastavovací terč nebo nápis ´stop´. Jinak řečeno, odpověď na otázku v titulku zní – ano, musím výzvu uposlechnout a zastavit. Domnívám-li se ale, že se nejedná o policii, volám 158.

Čili Jiří Kopřiva jednal naprosto správně. Jen se naskýtá otázka, zda by ´povedený´ příslušník cizinecké policie, který se takto ´zabavil´ o svém volnu, byl tak rychle dopaden, kdyby neexistovalo video… Další otázka pak je, jak bude onen příslušník potrestán, policie obecně chrání své lidi, jak jsme se o tom mohli mnohokráte přesvědčit.

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace