Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Washingtonské prokletí. Čeští premiéři přijeli do Bílého domu a zakrátko… padli. Má Babiš strach?

15.03.2019
Washingtonské prokletí. Čeští premiéři přijeli do Bílého domu a zakrátko… padli. Má Babiš strach?

Autor: Facebook / Petr Kolář

Popisek: Andrej Babiš v Bílém domě

FOTO Návštěva českých politiků v Bílém domě není ničím tak výjimečným, jak by se to mohlo po návštěvě Andreje Babiše zdát. Svého času byli ve slavné Oválné pracovně jako doma, nejčastěji, celkem sedmkrát, do ní zavítal prezident Václav Havel. Z malého ohlédnutí vyplývá jedna pozoruhodná okolnost. A sice, za jakým účelem se návštěvy českých premiérů v Bílém domě uskutečnily, a rozhodně nejde o podobnost čistě náhodnou. V Bílém domě se vždy řešily tajné služby, válečné konflikty a terorismus.

Prvním českým premiérem, který se do Bílého domu podíval, byl Václav Klaus. S tehdejším viceprezidentem Gorem jednal v roce 1993 o možnosti vstupu České republiky do NATO, stejný cíl mělo i jeho setkání s Billem Clintonem dva roky nato. A opět šlo o NATO. Další premiér, Miloš Zeman, se v Oválné pracovně ocitl až za šest let, v listopadu 2001. Během patnáctiminutové audience se dokonce dočkal pochvaly od George Bushe, který tehdy ocenil informace českých tajných služeb, týkající se údajného pražského pobytu jednoho z aktérů teroristických útoků 11. září, Muhamada Atty. Bohužel, jak je ze současných názorů Miloše Zemana zřejmé, z našich tajných agentů se mezitím stali „čučkaři“.

 

Jedno prvenství ale Babišovi musíme přiznat. Přivezl do Bílého domu první dámu, která má dražší outfit (jak zjistily Novinky.cz) než Melania Trump. Čučkařka jedna americko - slovinská. Foto Facebook AB 

Nenápadný Špidla

Za pár měsíců Zemana ve funkci premiéra vystřídal jeho stranický kolega Vladimír Špidla. Ten v Bílém domě jednal v červenci 2003 o boji proti terorismu a válce v Iráku. Popis této schůzky je téměř totožný s tím, jak probíhala bombasticky medializovaná návštěva Andreje Babiše minulý týden. Špidla pobyl v USA na pracovní návštěvě šest dnů a v jejím rámci se setkal s tehdejším prezidentem Georgem Bushem juniorem. Původně plánovaná půlhodinová schůzka se protáhla téměř na hodinu a odehrála se ve velmi srdečné a přátelské atmosféře, což mimo jiné dokazují fotografie. Zatímco Trump se během námluv se svým českým protějškem (se stejnou krevní skupinou) příliš neusmíval, Bush úsměvy a projevy přízně rozhodně nešetřil. Se Špidlou jednal o možné účasti ČR na obnově Iráku a možném nákupu vojenských stíhaček. Tehdejší český premiér návštěvu nepodcenil a vzal s sebou ministry zahraničí, obrany a průmyslu, Babiš americké sestavě na nejvyšší úrovni přehodil pouze náměstky. Mimořádně vřelého přijetí se mezi českými krajany kromě premiéra Špidly dočkala i jeho manželka Valerie.

 

Této fotografii se na Facebooku, kde pilně koluje, říká ´Dej pac´

Radarové námluvy

Jenže, také v tomto případě Špidla ve funkci příští rok skončil, jako premiér působil pouhé dva roky. Jeho nástupcem se stal Stanislav Gross, ale ten se do Bílého domu nedostal, podobně jako další sociálně demokratický premiér Jiří Paroubek. Toho vystřídal v premiérském křesle Mirek Topolánek a ten se v roce 2008 setkal v Bílém domě s prezidentem Bushem. Nebyla to žádná zdvořilostní návštěva, hlavním cílem jednání byla možnost umístit v České republice radar a na programu byla rovněž jednání o bezvízovém styku mezi oběma zeměmi. Zřejmě právě proto mu nejmocnější muž světa vyhradil celou hodinu a nešetřil slovy o významu spojenectví s Českou republikou. Podobnost čistě náhodná, že? Radové námluvy však nakonec ukončil Barack Obama. A jak už se stalo tradicí, rok nato Topolánek svoji premiérskou misi skončil. Mimochodem, také on daroval americkému prezidentovi zbraň.

 

A této (snímek daru Babiše pro Trumpa) zas ´Pravdu má jenom bouchačka´

A co Sobotka?

V roce 2011 napochodoval do Oválné pracovny premiér Petr Nečas. Rovněž ne náhodou. Na pořadu bylo totiž další strategické téma, tentokrát šlo o dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně.

Poté se dvakrát do Bílého domu podíval premiér Bohuslav Sobotka. V roce 2014 zde jednal s viceprezidentem Joem Bidenem, při druhé návštěvě v dubnu 2016 se zúčastnil slavnostní večeře, pořádané Barackem Obamou u příležitosti konání jaderného summitu. Několik desítek hlav států na něm debatovalo o jaderné bezpečnosti a hrozbě terorismu (není tedy pravda, co tvrdí Andrej Babiš, že v Bílém domě nikdo z naší země sedm let nebyl). Za pár měsíců nato podala Sobotkova vláda demisi.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace