Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sexistické reklamy? Fajn, hrňte je na mě. Lepší než hlad a bída. Komentář Štěpána Chába

komentář 12.03.2019
Sexistické reklamy? Fajn, hrňte je na mě. Lepší než hlad a bída. Komentář Štěpána Chába

Foto: prasatecko.cz

Popisek: Jedna z reklam nominovaných na sexistické prasátečko

Redakce iDnes si nejspíš splnila PR závazek pro neziskovku Nesehnutí a vytlačila na sklo článek o tom, jak Češi nemají rádi sexistické reklamy. Většině prý vadí, tvrdí průzkum, který si nechala udělat právě neziskovka Nesehnutí. Ta stojí, mimo jiné, i za pořádáním „soutěže“ o sexistické prasátečko. Sexistické prasátečko k loňskému roku skončilo, protože, jak tvrdí Nesehnutí, svou úlohu splnilo. Lidé o sexismu diskutují. Nebo, a to asi bude to vhodnější shrnutí, drtivé většině je podobné kádrování dokonale ukradené.

Nominované reklamy na sexistické prasátečko jsem si vždycky s velkou chutí prošel. Ovšem ne proto, abych se pohoršoval a brblal nad tím, jak ten svět upadá, když mi krbová kamna musí cpát v reklamě nahý ženský zadek, ale proto, abych se pobavil. Mnohé z reklam prostě byly skvostně vymyšlené, vtipné a sakra dobré. A to právě díky použití stereotypů, vyzývavé nahoty i díky sexuálnímu podtextu. Kreativita soudruhů v reklamě je někdy prostě výborná. Když jim do toho nekecá nějaký uvědomělý Mičurin z gender studies. Nu, článek na iDnes je společně s Nesehnutými jiného mínění.

Nesehnutí

Moc bych chtěl vidět všechny otázky v průzkumu Nesehnutých. Protože na jednu věc se můžeme ptát mnoha způsoby. Pro příklad si vezměme nožířskou firmu, která na billboardu propagovala své služby fotografií decentně nahé ženy, nad kterou se vznášela čepel nože. U toho stálo: „U nás nabroušené... přeřízne vše.“ Teď jak se na to v průzkumu zeptat, aby průzkum vyšel tak, jak my chceme. Třeba otázkou – vadí vám propagace násilí na ženách v reklamě? Co na to kdo může odpovědět? No jasně, že vadí. Každému to vadí. Jenže ve výše popsané reklamě není propagované násilí na ženách, ale lechtivě nekorektní dvojsmysl, který už vadí o mnoho méně. A tak mohl být celý průzkum vedený. A nejspíš i byl. Zadavatel průzkumu chtěl jediné – aby vyšly výsledky podle jeho agendy. Proti výsledku průzkumu mluví, i když samozřejmě ne na reprezentativním kousku obyvatel, anketa iDnes, která byla přímo v článku. Viz obrázek níže.

Anketa na iDnes se zcela opačným výsledkem, než jakým se oháněli Nesehnutí

Výsledkem a cílem takových nemravných snah o zpolitizování lidské přirozenosti a humoru je jediné, umlčování. Ne takové to z dob bolševismu, kdy se člověk bál, že bude potrestaný. S takovou se člověk začne pomalu bát myslet nakřivo, šejdrem, nekorektně, závadně. A umlčí se sám. Ale tak nějak mám pocit, že právě ty naše prciny a prdele bychom si neměli nechat sebrat několika hlupci, kteří si z napadání přirozenosti ve společnosti udělali živnost. Ostatní na takové blbosti nemají čas, pracují, baví se, starají se o rodinu. A tak Nesehnutí mohou za štědrý plat vytvářet tlak na společnost a ta nabývá mylného dojmu, že právě tam se chceme všichni posunout. Ne, nechceme, jen pár hyperaktivních aktivistů o sobě dává hodně nahlas slyšet. A je jim dáván postor, jsou jim do chřtánu sunuty peníze z daní lidí, kteří se nad lechtivých dvojsmyslem zasmějí, neurazí je.

Akce pro Světýlko

Onehdá, když jsem ještě úzce dobrovolničil pro neziskovku Světýlko, která se zabývá nepříliš přitažlivou problematikou jako je chudoba seniorů, samoživitelek, matek v azylových domech nebo dětí z dětských domovů, měl jsem skvostný nápad. Napsat do redakce iDnes a požádat je o jeden shrnující článek (který bych jim i sepsal, takže by ho jen překlopili do systému bez jakékoliv námahy). Za tu dobu jsem je oslovil různými způsoby čtyřikrát. Ani jednou neodpověděli. Nezájem. Chudoba? Důchodci a samoživitelky? To není problém. Problém je, jak vidno, málo uvědomělá veřejnost, která se směje, když na billboardu zahlédne lechtivý dvojsmysl. Mám tendence označit to za trochu pokrytecké jednání. Ale co.

Na to konto mě ale zaráží podpora neziskovky Nesehnutí a počet lidí, kteří pro ni pracují. Ve Světýlku je vlastně na plný úvazek jeden jediný člověk, který si k tomu ještě přivydělává. Peníze získává Světýlko z rozpočtu města Brno a od běžných lidí. A neziskovka Nesehnutí, která jede čistě ideologickou agendu a ve výsledku nepomáhá nejspíš nikomu? Lije do ní peníze – Evropská unie, Úřad vlády ČR, Ministerstvo zahraničí, Ministerstvo školství, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo zahraničí Nizozemska a nakonec Sorosova Open Society Fund. Za plat pro Nesehnuté pracuje podle jejich webu 30 lidí. Ale jsem si jistý, že třeba uklízečky na webu chybí, ač pro Nesehnuté dělají vlastně také.

A je to takový prazvláštní rozdíl. Ve Světýlku se snaží, aby lidé neměli hlad a žili alespoň trochu v důstojných životních podmínkách. U Nesehnutých je na pořadu dne gender aktivismus, imigrantský aktivismus, plédují za odzbrojení veřejnosti. Krom jiného. Jo a jen tak mimochodem – máte-li nazbyt, pošlete nějaké drobné na transparentní účet Světýlka. U nich to smysl má, to vím z vlastních zkušeností. U Nesehnutých bych o tom dost pochyboval. Tak, text dopsán, ideozločin dokonán.

 

Vložil: Štěpán Cháb