Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Infoshow z Bílého domu. Na ten okamžik čekalo Česko minimálně sedm let. Velké tajemství prozrazeno

09.03.2019
Infoshow z Bílého domu. Na ten okamžik čekalo Česko minimálně sedm let. Velké tajemství prozrazeno

Autor: Facebook

Popisek: Andrej Babiš na návštěvě u Donalda Trumpa

Čím větší cirkus se v našich médiích odehrával kolem kratičkého setkání Andreje Babiše s Donaldem Trumpem, tím méně podstatného se o něm veřejnost dozvěděla. Česká televize se například chlubila, že má na každém místě své lidi a z Washingtonu diváky informovali hned tři najednou. Přímo z dějiště se vysílaly i čtvrteční Události, které střídavě moderovali Michal Kubal, David Miřejovský a Martin Řezníček.

Společně se snažili navodit dojem, že se právě odehrává podobná historická událost jako další přistání amerických kosmonautů na Měsíci. Michal Kubal v úvodu smrtelně vážně oznámil: „Ten okamžik, na který celá Česká republika čekala minimálně sedm let, už je tady.“ Také další informace, které zazněly, byly spíše k smíchu. Třeba moment, když David Miřejovský spekuloval, že se Trump Babiše zřejmě zeptá, kolik naše země dává na obranu. On snad proboha tak zásadní údaj nezná?

Jedno tajemství za druhým

Mezitím Kubal dramaticky referoval, za kolik minut vyrazí kolona Andreje Babiše z hotelu, kde je ubytován, směrem k Bílému domu. Jen tak mimochodem, Babiš není ve Spojených státech na oficiální státní návštěvě, ale pouze na pracovní, a chybí na ní tudíž tradiční oficiality. Poté ho Řezníček pochválil, jak pěkně popsal kolonu (fakt!) a prozradil „přísně střežené tajemství“, že Babiš přivezl Trumpovi jako dárek zbraň. Mimochodem, zbraň daroval americkému prezidentovi i premiér Mirek Topolánek, takže nejde o nic výjimečného ani originálního.

Největší trapas ovšem nastal, když celé minuty očekávaná Babišova „kolona“, skládající se ze dvou vozů, jela jinudy a trojici reportérů ČT nakonec unikla. Diváci tak dlouho slibovaný příjezd Babiše do Bílého domu nemohli sledovat, čehož Řezníček upřímně litoval. Možná proto dal Michal Kubal k dobru další přísně střežené tajemství, a sice, že Babiš nebyl příliš nadšený z přímého vstupu do vysílání ČT, protože se prý do poslední chvíle připravoval na toto důležité setkání. Premiér v krátkém rozhovoru prozradil, že má s Trumpem k jednání strašně moc témat. Kolik z nich se asi tak dá s americkým prezidentem projednat během dvaceti (!) minut mezi čtyřma očima, které měl Babiš k dispozici?

Středně významná událost

Po Událostech, v nichž se diváci nedozvěděli skutečně nic zásadního, následovalo speciální vysílání na ČT 24. Průběžně jej doplňovaly tentokrát skutečně velmi zajímavé záběry z Bílého domu, například přímo ze slavné Oválné pracovny, v níž Trump přijímá zahraniční návštěvy. A na leckoho působily přinejmenším rozpačitě. Ve srovnání s prostorami Pražského hradu totiž malá a poměrně skromně zařízená místnost rozhodně neobstojí. A pak už bylo možné sledovat setkání obou aktérů, z něhož bylo patrné, jak je Andrej Babiš pyšný a Donald Trump odměřený, i když mu český premiér lichotil.

Schůzku Babiše s Trumpem komentovalo ve studiu ČT 24 několik hostů. Například bývalý mluvčí Václava Havla Michal Žantovský využil příležitost a s lišáckým úsměvem připomněl, že na rozdíl od Babiše prezident Václav Havel v Bílém domě zdomácněl a byl tam na návštěvě nejméně sedmkrát. Bývalý šéf protokolu Jindřich Forejt zase konstatoval, že se v případě Babiše nejedná o oficiální státní návštěvu a z hlediska významu má tak střední důležitost.

Svět podle Trumpa: byznys, plyn a zbraně

Na tiskové konferenci Babiš o svém setkání s Trumpem spíše mlžil a opakovaně připomněl výročí narození T. G. Masaryka, 20. výročí vstupu ČR do NATO a 30. výročí sametové revoluce. Pochlubil se také, že s Trumpem dlouho diskutovali s manželkami a že pozval do Česka prezidenta i jeho dceru Ivanku. Prý se také bavili o kybernetické bezpečnosti, o plynovodu, o Sýrii a o Evropě. Setkání podle něj bylo moc příjemné, ale jeho ustaraný výraz tomu moc nenasvědčoval. Babišovu návštěvu USA snad nejvýstižněji komentoval analytik ČT Teodor Marjanovič: „Kdybychom věděli o čem jednal Babiš v CIA, tak bychom se tady měli o čem bavit.“

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace