Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Infoshow z Bílého domu. Na ten okamžik čekalo Česko minimálně sedm let. Velké tajemství prozrazeno

09.03.2019
Infoshow z Bílého domu. Na ten okamžik čekalo Česko minimálně sedm let. Velké tajemství prozrazeno

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš na návštěvě u Donalda Trumpa

Čím větší cirkus se v našich médiích odehrával kolem kratičkého setkání Andreje Babiše s Donaldem Trumpem, tím méně podstatného se o něm veřejnost dozvěděla. Česká televize se například chlubila, že má na každém místě své lidi a z Washingtonu diváky informovali hned tři najednou. Přímo z dějiště se vysílaly i čtvrteční Události, které střídavě moderovali Michal Kubal, David Miřejovský a Martin Řezníček.

Společně se snažili navodit dojem, že se právě odehrává podobná historická událost jako další přistání amerických kosmonautů na Měsíci. Michal Kubal v úvodu smrtelně vážně oznámil: „Ten okamžik, na který celá Česká republika čekala minimálně sedm let, už je tady.“ Také další informace, které zazněly, byly spíše k smíchu. Třeba moment, když David Miřejovský spekuloval, že se Trump Babiše zřejmě zeptá, kolik naše země dává na obranu. On snad proboha tak zásadní údaj nezná?

Jedno tajemství za druhým

Mezitím Kubal dramaticky referoval, za kolik minut vyrazí kolona Andreje Babiše z hotelu, kde je ubytován, směrem k Bílému domu. Jen tak mimochodem, Babiš není ve Spojených státech na oficiální státní návštěvě, ale pouze na pracovní, a chybí na ní tudíž tradiční oficiality. Poté ho Řezníček pochválil, jak pěkně popsal kolonu (fakt!) a prozradil „přísně střežené tajemství“, že Babiš přivezl Trumpovi jako dárek zbraň. Mimochodem, zbraň daroval americkému prezidentovi i premiér Mirek Topolánek, takže nejde o nic výjimečného ani originálního.

Největší trapas ovšem nastal, když celé minuty očekávaná Babišova „kolona“, skládající se ze dvou vozů, jela jinudy a trojici reportérů ČT nakonec unikla. Diváci tak dlouho slibovaný příjezd Babiše do Bílého domu nemohli sledovat, čehož Řezníček upřímně litoval. Možná proto dal Michal Kubal k dobru další přísně střežené tajemství, a sice, že Babiš nebyl příliš nadšený z přímého vstupu do vysílání ČT, protože se prý do poslední chvíle připravoval na toto důležité setkání. Premiér v krátkém rozhovoru prozradil, že má s Trumpem k jednání strašně moc témat. Kolik z nich se asi tak dá s americkým prezidentem projednat během dvaceti (!) minut mezi čtyřma očima, které měl Babiš k dispozici?

Středně významná událost

Po Událostech, v nichž se diváci nedozvěděli skutečně nic zásadního, následovalo speciální vysílání na ČT 24. Průběžně jej doplňovaly tentokrát skutečně velmi zajímavé záběry z Bílého domu, například přímo ze slavné Oválné pracovny, v níž Trump přijímá zahraniční návštěvy. A na leckoho působily přinejmenším rozpačitě. Ve srovnání s prostorami Pražského hradu totiž malá a poměrně skromně zařízená místnost rozhodně neobstojí. A pak už bylo možné sledovat setkání obou aktérů, z něhož bylo patrné, jak je Andrej Babiš pyšný a Donald Trump odměřený, i když mu český premiér lichotil.

Schůzku Babiše s Trumpem komentovalo ve studiu ČT 24 několik hostů. Například bývalý mluvčí Václava Havla Michal Žantovský využil příležitost a s lišáckým úsměvem připomněl, že na rozdíl od Babiše prezident Václav Havel v Bílém domě zdomácněl a byl tam na návštěvě nejméně sedmkrát. Bývalý šéf protokolu Jindřich Forejt zase konstatoval, že se v případě Babiše nejedná o oficiální státní návštěvu a z hlediska významu má tak střední důležitost.

Svět podle Trumpa: byznys, plyn a zbraně

Na tiskové konferenci Babiš o svém setkání s Trumpem spíše mlžil a opakovaně připomněl výročí narození T. G. Masaryka, 20. výročí vstupu ČR do NATO a 30. výročí sametové revoluce. Pochlubil se také, že s Trumpem dlouho diskutovali s manželkami a že pozval do Česka prezidenta i jeho dceru Ivanku. Prý se také bavili o kybernetické bezpečnosti, o plynovodu, o Sýrii a o Evropě. Setkání podle něj bylo moc příjemné, ale jeho ustaraný výraz tomu moc nenasvědčoval. Babišovu návštěvu USA snad nejvýstižněji komentoval analytik ČT Teodor Marjanovič: „Kdybychom věděli o čem jednal Babiš v CIA, tak bychom se tady měli o čem bavit.“

Vložil: Adéla Hofmanová