Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mgr. Vít Hala: Vykašlete se na celou ČR a jděte raději do Německa. Vaše dopisy

10.03.2019
Mgr. Vít Hala: Vykašlete se na celou ČR a jděte raději do Německa. Vaše dopisy

Foto: Pixabay

Popisek: Ilustrační foto

FOTOGALERIE Tristní situace kolem nedostatku zdravotnického personálu bije do očí. Za vinu většinou označujeme to, že naši lékaři i sestry radši utíkají na Západ, kde si víc vydělají. A nejsou tolik stresovaní nekonečnými přesčasy a papírováním. A teď tu máme druhý pohled, pohled z Východu. A je, kupodivu, daleko víc tristní, než jsme mohli jen tušit. Dejme slovo Vítu Halovi a jeho zkušenostem, ve fotogalerii pak najdete odpověď z ministerstva - ta je tedy výživná...

„Dobrý den z Moskvy! Rozhodl jsem se Vám napsat reakci na váš zajímavý článek, o jehož pravdivosti nepochybuji, ba co více, jsem si jí jist,“ píše Vít Hala z Ruska. „Ano, lidé utíkají, obzvláště z příhraničních oblastí. Plat je v ČR nízký, podmínky na pracovištích zpravidla nepřiměřené, vycucávající zaměstnance na maximum. Proto chápu i následující citát ve vašem článku:

"...Nejzávažnější je nicméně skutečnost, že u nás kvůli nedostatku lékařů ordinuje několik stovek cizinců bez potřebných zkoušek nebo dokonce bez ukončeného medicínského vzdělání. Ačkoliv proti tomu protestuje Česká lékařská komora, tento stav nadále přetrvává."

Rád bych jej však doplnil svou čerstvou zkušeností: Tento stát nejen že zjevně nebojuje s odlivem kvalifikované pracovní síly, ale navíc i brání jejímu přílivu ze zahraničí.

Loni v létě jsem se oženil, a to po téměř dvouleté známosti. Má manželka je zkušená lékařka, endokrinoložka, s téměř dvacetiletou praxí v Rusku, která vystudovala na kvalitní státní univerzitě. Samozřejmě se snaží učit český jazyk, a to od samého počátku vztahu. Projevila zájem o práci v ČR. Proto jsem se intenzivně zajímal o postupu uznání jejího zahraničního vzdělaní.

Podařilo se mi nechat nostrifikovat její univerzitní diplom (obor "všeobecné lékařství"), což samo o sobě trvalo téměř půl roku. Zjistili jsme, že v ČR mé ženě uznají jen VŠ, nikoli specializaci a další odborné vzdělávání! I přesto byla má žena ochotna na tyto potupné podmínky přistoupit, tedy že nastoupí jako nezkušený lékař po škole, bude muset projít půlroční kolečko praxe na různých odděleních, poté absolvovat znovu ústní zkoušku z medicíny, aby mohla začít pracovat jako lékař bez specializace a začít znovu studovat svou specializaci a znovu tak obhájit svou atestaci! Ale, jak jsme se dozvěděli, ono i to bude problém. Přípravné kolečko praxe je možné absolvovat jen na několika vybraných pracovištích a ty navíc mají jen velmi omezený počet míst, která jsou v okolí mého bydliště zcela obsazena.

Před začátkem praxe je tedy nutno si zajistit pracoviště s takovým místem a následně složit písemný test ministerstva zdravotnictví. Materiály k přípravě na tento test nejsou v seriozní formě k dispozici. Internetové stránky nepřehledné s neaktuálními informacemi! Proto jsem zadal ministerstvu dle zákona 106/99 Sb. dotaz na testové otázky a přihlášení ke zkoušce. Odpovědí byl jen odkaz na tytéž webové stránky, kde odpověď nezískáte.

Má žena souběžně získávala informace na odborných internetových fórech ruských a ukrajinských lékařů, kteří se o totéž pokoušeli. A jejich doporučení? Vykašlete se na celou ČR (kde dělají s uznáním a přijetím jen problémy) a jděte raději do Německa, kde jde vše rychleji a s minimem problémů! Ano, jen jazyková blízkost k nám takto nějaké lékaře přivádí.

Nyní, v zoufalství, jsem začal koukat i na stránky Ministerstva zdravotnictví SR. A již na první pohled, světe div se, na Slovensku se asi uznává i specializace a podle naší překladatelky tam lékařům nabízejí i vyšší plat! Údajně i tam již od nás uteklo několik ruských a ukrajinských lékařů!

Nyní jsem u své ženy v Rusku a zvažujeme i možnost, nebude-li rozumnější, abych si já hledal práci zde!“

 

A tak to s tou naší zemí máme. Jsme ve středu Evropy, přejímáme vlivy z Východu i ze Západu, ale postupně u nás vzniká jakési vakuum, které vyvolává až pocit, že si ho sami a záměrně nastavujeme a ladíme tak, aby bylo co nejvíc k udušení. Specializovaná lékařka s dvacetiletou praxí? Pracky by jí měl stát urazit, jak by se o ni měl poprat s ostatními zeměmi. Ale ne, my si budeme hrát na hlupáky a nakonec nám nezbude nic jiného, než skutečně toužit po nekvalifikovaných lékařích amatérech, kteří se přihlásí odněkud z Kazachstánu z úřadu práce. No, k naší škodě.

Reakce redakce...

Tak ta je rozličná. Neb redakce Krajských listů.cz nejenže není názorově jednotná, naopak – byť malá, je názorově rozrůzněná, jak to jen jde, a navíc, názorová uniformita není vyžadována. Čili ´reakce redakce´ je eufemismus, je to reakce toho člena redakce, který je pod článkem podepsán… Tento oznam dáváme dosud pod každou reakci, aby bylo jasno jak v poledne na rovníku.

Vložil: Štěpán Cháb

Galerie