Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do dvanácti let všichni umřeme strašlivou smrtí. Komentář Štěpána Chába

komentář 06.03.2019
Do dvanácti let všichni umřeme strašlivou smrtí. Komentář Štěpána Chába

Foto: Rádio Wave / repro

Popisek: Studenti na rádiu Wave. Sdělili, že je čas panikařit, ale není čas na to, chodit do školy

VIDEO Nevyhnula se mi, bohužel, angažovaná chvilka hrůzy radia Wave, které si do svého pořadu pozvalo mladé adolescenty. Lucii Myslíkovou (to je ta skautka, co ji vyfotili v konfrontaci se skinem v Brně a fotka obletěla svět, protože byla… fajn) a Petra Doubravského. Petrovi je 17 a oznámil, že nemá čas na to, aby chodil do školy, protože vlastně zbývá 12 roků do zkázy světa. Globální oteplování se změní na globální vymírání. Je to potvrzené, říkal to Petr Doubravský na radiu Wave. Pravdou je, že mimo éter radia Wave to pak Doubravskému potvrzuje celá řada odborníků. Ale pravdou také je, že tito odborníci už jsou na tom s předpověďmi konce světa podobně jako Svědci Jehovovi. Také rok co rok nové datum, kdy do toho stvořitel bouchne a nechá to tady všechno zdechnout.

A byli tu právě jiní, kteří říkali také strašné věci. Třeba na počátku století tu byl jeden, který tvrdil, že v roce 1960 se Londýn bude brodit koňskými koblížky. Protože využití koňských povozů bude tak velké, že se koblížky nestačí ani odklízet. No fajn, legrace. V 60. letech, kdy se měl Londýn utopit ve výkalech, se ovšem výkaly tak úplně neřešily. Ne úplně. Řešila se jiná tragická představa. Přelidnění. Země nezvládne uživit více než pět miliard lidí. No, byla z toho krásná kauza. Vznikaly katastrofické scénáře, od politiků byla požadovaná regulace, zásah. Hlavně ať se ti lidé nemnoží, nebo si tu všechno sežereme, vypijeme a pak se utlučeme. No, už se pomalu plížíme k osmé miliardě a na světě je fajn. A pozor, fajn je postupně na větší a větší ploše planety většímu a většímu počtu lidí. Je to záhada.

Hrůza a děs v minulosti

V 70. letech začaly vědce a veřejnost sužovat hrůzné představy o vyčerpání přírodních zdrojů. Do roku 2000 nebude ropa, uhlí, železo. Budou války, budeme umírat, budeme si zoufat. Och jéje. Hysterie, všude samá hysterie. V 80. letech jsme se začali zabývat kyselými dešti. Vybijí všechno živé, budeme umírat v hladu a křečích. V 90. letech se objevila další hysterie. Pandemie. Globální rozšíření nemocí a velké vymírání. A zase nic. Kurník, to jsou ale pořádky. A teď už nám tu jede dvě desetiletí globální oteplování, za které mohou prakticky a jen a výhradně lidé a jejich činnost. Jak zní mantra těch skutečných zelených mužíčků.

Pubescentní agitátoři

A teď tu máme Lucii Myslíkovou a Petra Doubravského, dva výrostky, kteří by s pokorou měli nasávat vědění lidstva a snažit se chápat, rozumět, hledat odpovědi. Místo toho, v 17 letech, se rozhodli začít vychovávat svět a u toho peskovat generaci svých rodičů za to, co všechno dopustila. A nemají čas na vzdělání, na hledání odpovědí, protože jim ty odpovědi naservírují. A oni, nezasaženi vzděláním ani vlastními zkušenostmi, volají do zbraně podobně, jako mladí nevzdělaní agitátoři při nástupu Mao Ce-tunga v Číně. Nejste dostatečně uvědomělí, milí rodičové, nebudujete zemi, pro zemi máte žít a zemřít a zbavit se svého sobeckého života.

Koukněte na video s Petrem a Lucií. Nebudu nikterak narážet na jejich očividnou duševní nevyzrálost (fakt to chce trochu času a úsilí, aby člověk mohl říct – myslím si… – a přitom ze sebe neudělal blbce). Podívejte se těm dvěma lidem na oči. Ta arogantní sebeláska a obdiv k vlastním slovům. Tak vypadá indoktrinovaná osoba, která v sobě má neskrývaný fanatismus. Takový, který jsme opravdu mohli, a určitě i viděli, u prvních bolševických buditelů z řad obyčejných lidí. Strana a vláda komunistické strany má pravdu! Má pravdu, i kdyby ji neměla! Nechť žije SSSR! Zkrátka Pavlík Morozov hadr.

Jen dva? Ani omylem

A to je generace sněhové vločky. Tak trochu vymytí propagandou, bez vědomostí, bez souvislostí, ale s přebujelým křehkým egem, které z nich dělá snad až profesionální užitečné idioty. V diskusi hysteričtí, konfliktní (chybí vědomostní podklady, to se musí vyvážit emocemi, protože argumenty se musí přeřvat, když na ně nejde odpovědět), ochotní a schopní měnit svět pro vlastní přesvědčení. Ekologie je důležitá, musíme se starat o Zemi tak, abychom na ní mohli žít. A ekologie se vyvíjí, přírodu chráníme čím dál víc a efektivněji. A je to v pořádku. Ale ekologismus je fanatický a nebezpečný. Každá ideologie je nebezpečná. Jak ta rudá, tak ta zelená.

Jak napsala rakouská feministka a spisovatelka Verena Brunschweigerová (a jo, to ...ová jsem si u ní fakt užil): „Dítě je nejhorší věc, kterou lze udělat pro životní prostředí. Každé dítě, které se nenarodí, ušetří zhruba 50 tun oxidu uhličitého ročně.“ No, a tak to s tou propagandou máme. Z jedné strany děti, které se bohužel narodily, a tak se jim vymývá mozek horem dolem, aby zklidnily svou uhlíkovou stopu a už se, pro boha živého, nemnožily. A citlivé dušičky bez vědomostí pak revoltují proti předchozím generacím s patřičným fanatismem a bez informací a vědomostí. Hlavní je zápal. A ten oni mají nádherný. Jo, jo, hodnota člověka v očích těchto fanatiků klesla jen na vyjádření hodnot produkce CO2 na osobu. 

P. S. Vím, do dětí se nekope. Vyrostou, zmoudří. Ale Lucie Myslíková a Petr Doubravský vstoupili do veřejné debaty. A tak je tu reakce. Krom jiného, od veřejnoprávního rozhlasu bych možná čekal trochu erudovanější hosty. Příště bychom si jinak mohli poslechnout jakéhosi dalšího angažovaného náctiletého fašounka, pro tu názorovou různost by mohl mít na zdi plakát s Hitlerem. Vyjde to vlastně na stejno.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace