Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kryl jako věčný kverulant a bolševik, i tak o něm mluvili ´Havlovi přisluhovači´. Přečetli jsme

05.03.2019
Kryl jako věčný kverulant a bolševik, i tak o něm mluvili ´Havlovi přisluhovači´. Přečetli jsme

Autor: Supraphon / Ivan Malý

Popisek: V březnu 2014 vydal Supraphon 2CD s nikdy nezveřejněnou nahrávkou koncertu z Mnichova roku 1982, kterým Kryl podpořil polské hnutí Solidarita. Pod prostým názvem Solidarita tento archivní objev nabídl celkem 22 písní s vůbec poprvé vydanými Krylovými českými, polskými i německými verzemi jeho songů

Uběhlo čtvrt století od předčasného úmrtí Karla Kryla, člověka, který byl svědomím a hlasem národa. Hlasem často velmi nepříjemným ve smyslu sdělení. Prožil podstatnou část života v exilu a i přesto, že se po revoluci s velkou slávou vrátil, mnozí lidé jej začali odmítat, protože nepřestal kritizovat a poukazovat na nesrovnalosti v té naší demokracii, kterou jsme si vedli po svém. Vojtěch Klimt je autorem jeho nejpodrobnější biografie a zároveň jeho, dá se snad říct a nesplést se, obdivovatelem. A právě s Vojtěchem Klimtem přinesl rozhovor Deník N.

Vojtěch Klimt se s Krylem potkal hned po revoluci. V té době Klimt oslavil teprve sedmnácté narozeniny. Přesto ho Kryl vzal pod svá křídla do diskuzí, do hospody, na koncerty a podobně. „Jako jeho obdivovatel jsem k němu měl vzhledem k věkovému rozdílu na začátku velkou úctu. Postupně jsem střízlivěl a občas jsem na něj byl i protivnej, s odstupem času musím říct, že leckdy i nespravedlivě. Člověk byl prostě mladý blbý tele,“ řekl pro Deník N (rozhovor si ale přečtou celý jen předplatitelé, mezi něž patříme) Klimt.

Karel Kryl jako člověk

A jaký byl Karel Kryl? „Dokázal být neuvěřitelně milý a pozorný. Dobře se poslouchal, protože měl příjemný hlas, chytré myšlenky a charizma. Pamatuju si ho jako člověka, který si nehrál na žádnou hvězdu a ke svým lidem, jak fanouškům říkal, se vždy choval mile. Pokud ho nerušili zrovna při jídle, ochotně jim věnoval čas, když se k němu hlásili,“ člověk, který měl ale úplně jiné chování, než současné celebrity, přiznává Vojtěch Klimt v rozhovoru. Ale zároveň zmínil i lidi, kteří se na Karla Kryla záměrně vytahovali, přesně takový ten přístup – mě nějaká celebrita nerozhodí – Karel Kryl se tak často setkával až s neskrývaným despektem.

Politika, věčná politika

Karel Kryl lidem často vyčítal, že nevěnují svou pozornost politice, řekl v rozhovoru Klimt, Kryl se nehrbil, nepropadl nadšení z nových pořádků, ale prostě kritizoval, analyzoval a přemýšlel. O všem pak zpíval a mluvil s lidmi. Pro nevhodnost jeho názorů a věčnou kritiku přestali Kryla pouštět v rádiích, ztratil vlastně veškerou publicitu. „Od rozdělení Československa mnoho let prakticky nikoho nezajímal. To se začalo měnit asi deset let po jeho smrti a v poslední době si ho někteří podle svých potřeb přivlastňují naopak až obludným způsobem," dodal k tomu v rozhovoru Klimt.

A kdyby jen publicitu. Začali se k němu obracet zády lidé, jeho fanoušci. „Po jeho rýmovaných komentářích jako Timur a jeho parta, což je vlastně kritika Václava Havla a jeho lidí, se začaly objevovat reakce, že Kryl je dezorientovaný a zatrpklý, že potřebuje jenom kritizovat a provokovat za každou cenu. Pak padaly takové ty nálepky jako kverulant nebo dokonce bolševik, které se šířily seshora od lidí, co podporovali tehdejší politickou reprezentaci,“ řekl Vojtěch Klimt v rozhovoru pro Deník N. V závěru svého života tak Karel Kryl žil v nemilosti a jakémsi opovržení převážně z kruhů vrcholové politiky.

Věčný kritik

Celou polistopadovou dobu se chtěl Kryl zbavit oné slávy, kterou získal jako jeden z hlavních symbolů odporu proti komunismu. Kryl nechtěl být symbolem, chtěl probouzet lidi k větší ostražitosti před politikou, uvažoval Klimt. A jeho kritika Havlovy politiky, kterou nazýval gangsterskou a šmelinářskou, mu ve výsledku lámala vaz. Lidé nechtěli zjistit, že po jednom obludném systému přišel další, o který když se nebudou starat, zvlčí a zničí jim zemi. Což se i stalo. Chtěli být nadšení a tak neposlouchali kritika. „On se postupně z výjimečného písničkáře a básníka přetavil do výtečného politického komentátora. Je škoda, že v té době mu komentáře tisklo akorát pár regionálních novin, takže na ně nebyly téměř žádné ohlasy, a když, tak spíš negativní,“ řekl Klimt.

+

Každá doba by měla mít svého Karla Kryla. A v každé době by se mu mělo naslouchat. Protože Kryl toužil po skutečné svobodě, ne jen po její náhražce. Jenže doba byla šmelinářská a gangsterská. A my tak máme postavené základy na šmelině a gangsterech, proto to tu stojí za zlámanou grešli. Nikdo neposlouchal Karla Kryla a jeho moudrost.

Nejhorší je dnešní zneužívání Krylova odkazu. Zneužívají ho vlastně ti, o kterých by Karel Kryl psal a zpíval nejkritičtěji jako o pokrytcích a slaboších.

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace