Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vítejte na Klondajku 21. století. Vítejte, plaťte a plačte. Komentář Štěpána Chába

komentář 05.03.2019
Vítejte na Klondajku 21. století. Vítejte, plaťte a plačte. Komentář Štěpána Chába

Autor: Pixabay

Popisek: Ilustrační foto

GRAF Ve Velké Británii platí za mobilní služby kolem 350,-. V balíčcích za 350,- od operátorů je neomezené volání i SMS a mezi 3 a 5 GB dat. Stejnou službu si u nás zaplatíme u T-Mobile za 799,-, u Vodafone za 777,- a u O2 za 749,-. V Itálii za stejnou službu u operátora 3 platí zákazníci 180,-. V Maďarsku cena 327,-. V Rumunsku 309,-. V Polsku T-Mobile, u kterého my si zaplatíme 799,-, platí zákazníci jen 241,-, tedy méně než třetinu z naší ceny. Jak je to možné? A proč se naši politici nezajedou naučit do Polska, jak se to dělá?

Operátoři tvrdí, že peníze, které zaplatíme, reinvestují do sítě pokrytí signálem. Div že u nás nejdou do červených čísel, získává jeden pocit nad jejich bědováním. V Polsku, předpokládejme, mají pokrytí signálem zajištěné hustou sítí kostelů slova božího. Však i to je signál. Ve Velké Británii také nemusí operátoři reinvestovat zisky do budování sítě, tam prostě vznikla s Darwinovou teorií o vývoji druhů a signálu. Jen kdyby operátory neusvědčovala ze lži konkrétní data České národní banky. Nu, jukněte na graf, všelicos napoví.

Kartel?

Zajímavý je pohled na různé ceny za mobilní služby v zahraničí. Zcela očividně poukazují na konkurenční boj a z toho logicky vyplývající nízké ceny, které mají přetahovat zákazníky od konkurence. A u nás? Téměř identické služby i ceny napovídají tomu, že u nás došlo mezi operátory ke kartelové dohodě s cílem si prostě nahrabat. A jelikož občan je bezmocný, sám proti mamutímu operátorovi nic nezmůže, je potřeba mít ve vládě schopné lidi, kteří operátorům jejich zvlčilé jednání zaseknou. A ano, podle výšky cen za mobilní služby je zcela očividné, že ve vládě nemáme ale vůbec nikoho schopného. Snad jen několik všeho schopných, ale u těch bych přemýšlel spíš nad umístěním do kriminálu, nikoliv na vyšší post.

Babiš a jeho slova

Andrej Babiš přišel promptně s řešením. Zjednoduší přechod od jednoho operátora na druhého, který nyní trvá 10 dní a je korunovaný 20 % ušlého zisku pro operátora z předčasně ukončené smlouvy, které musí vzpurný zákazník zaplatit. Babiš slibuje, že čekací dobu zkrátí na 2 dny a pokusí se o to, aby sankce nepadaly žádné. Fajn zlepšení, pokud se podaří. Ale k čemu to ve výsledku bude? Tlak na operátory bude minimální, protože zcela očividné kartelové ceny nenabízejí příliš na výběr a člověk operátora nemění zase tak často. Už jen proto, že je to zdlouhavá a namáhavá záležitost, které se každý rád vyhne. Je mi téměř čtyřicet a operátora jsem za tu dobu měnil jednou. Ovšem fakturu mi i ten nový vystavuje každý měsíc a každý měsíc hezky od podlahy nadávám nad jeho nenažraností.

Zájem státu?

A tak mě tak napadá, čistě na okraj – kolik získá stát na daních, když zákazník zaplatí 777,- za tarif a kolik získá stát, když zákazník za tarif zaplatí 350,-? U prvního případu získá něco přes 160,-, u druhého případu něco přes 70,-. Aktivních mobilních čísel v České republice je 14 a půl milionu. 65 % z nich si platí tarif. Stát tak, při velkém zjednodušení, samozřejmě, získá na daních jednu a půl miliardy korun měsíčně. Kdyby byl nízký tarif za 350,-, získá stát do kasy jen něco k 650 milionům.

A teď v čím zájmu by se měl stát urputně snažit, aby operátoři srazili ceny za mobilní tarify? V zájmu operátorů? Vůbec. V zájmu státní kasy? Už vůbec ne. V zájmu lidí? To možná, ale co je komu po lidech a jejich nekonečných stížnostech u piva, že jo. Stát, z hlediska vlastní kasy, nemá žádný zájem na tom, aby tarify zlevnily. A jelikož Babiš rozhazoval tolik, aby si koupil hlasy, až mu zbyly jen problémy, tak není důvod pro zlevňování. Ba naopak, zdražovat by se mělo, aby Babiš zvládl ukočírovat jím vylágrovanou státní kasu. A tak ano, vítejte na Klondajku, kde my jsme to zlato, po kterém jdou nenažraní operátoři.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace