Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zpovykaná Evropa plná záchodků pro všech 71 pohlaví a našlápnutá Čína, která nám zláme vaz. Komentář Štěpána Chába

komentář 04.03.2019
Zpovykaná Evropa plná záchodků pro všech 71 pohlaví a našlápnutá Čína, která nám zláme vaz. Komentář Štěpána Chába

Autor: Pixabay

Popisek: Neustále se tluče Rusko pro svou neexistující rozpínavost, čínská ekonomická rozpínavost je ovšem skutečná

Také jste získali pocit, že z hlediska konkurence to Číně natřeme tím, že budeme debatovat nad zavedením záchodků pro třetí pohlaví? Já tedy určitě. Českými médii se prohnala informace o systému sociálních kreditů, který Čína od roku 2014 zkouší na části obyvatel. Od roku 2020 jej zavede plošně na všechny. Kuriozitou je, že se na budování systému podílí v Čechách tak oblíbený korporátní e-shop Alibaba.

Za dobu svého působení připravil systém sociálních kreditů na 23 milionů Číňanů možnosti cestovat letadly nebo vlaky. Zlobili, tak jim systém zablokoval možnost zajet si zazlobit i o dům dál. Sociální kredity se pohybují v rozmezí od 350 do 950 bodů. Čím méně bodů, tím méně je člověk občanem. Čím více bodů, tím větší výhody může od systému očekávat. Za zlobení se bere špatná morálka při splácení úvěrů, při placení za telefon, při placení služeb, nájemného, vyhýbání se placení daní, venčení psa bez vodítka, kouření na zapovězených místech, přecházení na červenou. U nás bychom byly všichni permanentně na 350 bodech, koukám. Trestané je šíření fake news, trestaný je kritický pohled na tu jedinou stranu a vládu na sociálních sítích, přátelství přes sociální sítě s lidmi, kteří mají nízký kredit (kredit vám sníží i to, že váš přítel na sociálních sítích napíše něco kritického o komunistické straně Číny, je přeci negativní, že jej máte v přátelích). Ti, kteří mají nízký kredit nemohou cestovat, půjčit si u banky, pracovat u státních podniků a ve vybraných podnicích, stěhovat se, získat pronájem v určitých částech země, ve městech, navštěvovat určitá stravovací zařízení a mnoho dalšího. Přičemž „služba“ je pro běžné Číňany propagována sloganem – starej se o svůj kredit a užij si lepší život – no uznejte, má to svoji sílu.

Teď kde je ta konkurenční výhoda

Pro totalitní komunistickou Čínu je to nádherný systém. Velmi efektivní. Pokud nedojde v Číně k revoluci, a k té nedojde, Čína je na přímé cestě zpřerážet nám všem ekonomicky nohy. Proč? Protože naše zpovykaná západní společnost řeší záchodky pro třetí pohlaví a práva na to, aby chlapi mohli vyhrávat závody v ženských sportovních disciplínách. A hlavně, máme tu jakousi sociální spravedlnost a v ústavách zakotvené i to, že lidský život je nedotknutelný. S tím se Čína nepáře. Logicky, takové výmysly jen zdržují od práce. Koncentráky jsou silnější argument než právo na obhajobu.

Musíme vést v patrnosti, že svět řídí peníze. Veškerou činnost řídí peníze. Tuplovaně to platí v mezinárodní politice, kdy se pro ty peníze vyvolávaly a vyvolávají války, páchají se zločiny, ničí se neuvěřitelným způsobem příroda. Jde o peníze. Jenom o peníze. I o moc? Ale houbeles, to jsou spojité nádoby. Mám jedno, druhé přijde s prvním. Nebo naopak. Mezi tím je čas jenom na pokerovou tvář a nože umístěné nenápadně do zad protivníka. A protivník je tu každý, kdo chce moje peníze, moji moc. Lidská práva? Překáží. V mezinárodním obchodu určitě. A tím, že na ně Čína kašle, získává rozhodně konkurenční výhodu. Může se chovat cynicky. My musíme předstírat, že cyničtí nejsme a zakotvili jsme si do zákonů, že své kroky musíme obhajovat i před sebou samými.

Podřízená masa neskutečného množství postradatelných jedinců

V Číně jsou neomezené lidské zdroje. A to zdroje, které nepyskují, nestěžují si, prostě dřou, protože musí. S naší zkušeností s komunismem se to nedá srovnávat. Oproti Číně jsme tu měli ráj na zemi, kde bylo spoustu prostoru pro manévrování. V Číně je jeden směr, okrášlený o principy kapitalismu, kdy komunistická rovnost jde do kytek. Vše dře pro slávu a věhlas té jediné strany a vlády, ale strana a vláda zároveň dovolila rvát se a být lepší. Děsivá kombinace, která dává do ruky každému otrokovi karabáč, kterým může tlouct do zad dalšího otroka. Ale i přes sebevětší rány zůstanou oba otroci. Jen jeden bude bavlnu česat a druhý v ní bude ležet, ale nad oběma bude strana a vláda rozhodovat o všem.

Počet obyvatel Číny, i přes veškeré snahy, roste, Západ vymírá. Doposud se hrálo na to, že Západ je technologicky vyspělý, Čína je jen fabrika. Ovšem i to se začíná obracet. Čína investuje do výzkumu a stává se i technologickou velmocí. A až my budeme mít na náměstích a úřadech toalety pro všech 71 pohlaví, pro každé jednu, začnou nám chodit instrukce v čínštině, protože my už na těch náměstích a úřadech nebudeme mít nic jiného, než záchody. Pak se Číňané stanou pány.

P. S. Ani ve snu by mě nenapadlo, že někdy budu googlovat dotaz – kolik máme pohlaví. Stalo se, svět je asi nemocný, když se jeden musí ptát na takovou koninu.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace