Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Že se máme líp? Kdepak, důkazem je rychlý sešup směrem dolů. Švýcarsko jako nedostižný sen

03.03.2019
Že se máme líp? Kdepak, důkazem je rychlý sešup směrem dolů. Švýcarsko jako nedostižný sen

Autor: Pixabay

Popisek: Švýcarsko, ilustrační foto

Ve volném seriálu Krajské listy opakovaně upozorňují, jak výrazně se liší státní propaganda od skutečnosti. Zatímco nás současná vládní reprezentace ujišťuje, že se máme stále lépe, není tomu tak. Jedním z důkazů jsou výsledky aktuálního celosvětového výzkumu, porovnávajícího, v kterých zemích se žije nejlépe. Oproti loňskému roku jsme si v něm pohoršili o osm příček. Pro mnohé bude jistě nemilým překvapením, že nás předstihlo Rusko, Čína, Itálie, Španělsko, Polsko či Chorvatsko.

V žebříčku, který nedávno zveřejnil týdeník U.S. News and World Report, skončila Česká republika na 41. místě z osmdesáti sledovaných zemí, zatímco ještě loni jsme se umístili na 31. místě, tedy v první polovině. Celkové hodnocení nejlepších zemí světa měří globální výkonnost v několika kategoriích. Kromě hrubého domácího produktu jsou dalšími důležitými kritérii nezaměstnanost, výše daňové zátěže, míra uplatnění moderních technologií, vědeckých objevů, ale také kulturní vlivy a samozřejmě kvalita života. První příčku obsadilo Švýcarsko, kromě ekonomických parametrů boduje i v oblasti vědy a výzkumu. Ostatně, Švýcaři získali nejvíce Nobelových cen a zaregistrovali nejvíce patentů na jednoho obyvatele. Zmiňována je rovněž politická neutralita, země se nezúčastnila žádného válečného konfliktu a je sídlem prestižních mezinárodních organizací, jakými jsou například Organizace spojených národů nebo Mezinárodní červený kříž. Vysoce ceněné jsou podmínky pro podnikání.

Nejlepší desítka

V první desítce se ještě umístily Japonsko, Kanada, Německo, Velká Británie, Švédsko, Austrálie, Spojené státy, Norsko a Francie. Z umístění České republiky až na 41. místě je zřejmé, že jsme zemí spící na vavřínech. Oceňována je naše bohatá, ale pohnutá historie, která podle autorů výzkumu ovlivnila i skutečnost, že ČR patří mezi nejméně náboženské země na světě. Konstatují sice, že patříme k regionům s vyspělou ekonomikou, slušnou životní úrovní a máme bohaté kulturní tradice, nicméně náš rozvoj pokulhává, především ve srovnání s rychle se rozvíjejícími ekonomikami. A na rozdíl od favoritů máme ve světě zanedbatelný vliv. Určitě se nelze divit odborníkům, kteří žebříček sestavili, že nejsou nadšeni z české byrokracie, právní nejistoty, a především z toho, že jsme zemí montoven s nízkými mzdami a investicemi, z níž je vyvážen obrovský kapitál.

Lepší Polsko

Není bez zajímavosti, jak v tomto celosvětovém výzkumu dopadlo Polsko, umístěné na 33. místě (loni bylo 32.). To se stalo mimochodem jedinou zemí Evropy, kterou před deseti lety nepostihla hospodářská krize a její ekonomika je nejvýznamnější ve střední Evropě, s významným podílem těžebního průmyslu a zemědělství. Na rozdíl od Česka nabízí výrazně lepší podmínky pro podnikání a zdanění práce zde dosahuje pouhých 35,6%, zatímco u nás je 43,4%.

Velmi překvapivé je ale vysoké umístění Číny, která skončila na 16. místě. Vděčí za to především rychle rostoucí ekonomice, tvrdou cenou za ni je ale drastický nárůst znečištění životního prostředí. Stále přetrvávající komunistický režim čelí časté kritice kvůli porušování lidských práv a tvrdé cenzuře. Také Rusko (24. místo) boduje díky ekonomice, založené na bohatých přírodních zdrojích, především ropě a zemnímu plynu. Navíc patří k největším světovým exportérům zbraní. Podobně jako Číně i Rusku ubírají body fakt, že zde vládne autoritářský režim.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace