Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V rámci politické korektnosti už se dupe i po muzice. Komentář Štěpána Chába

komentář 27.02.2019
V rámci politické korektnosti už se dupe i po muzice. Komentář Štěpána Chába

Autor: Pixabay

Popisek: V USA to začíná vypadat celé jako v kriminálu

Tak to vypadá, že musíme pomalu přejít na výměnný obchod ať se nám to líbí nebo ne. Protože už i banky se nerozhodují podle toho, jak u vás protékají peníze, ale co a jak si myslíte, co děláte a jestli to není příliš proti sluníčkářské ideologii. To, že virtuální banka PayPal odpojuje takzvané dezinformátory od zdroje, jsme si už, bohužel, zvykli. Ale máme si zvykat i na to, aby PayPal z ideologických pohnutek zařízl i podnik? No, bude nám to trvat, bude to drhnout, ale zvykneme si.

V USA působilo přes dvě desetiletí hudební vydavatelství Elegy Records. Krachuje. Ne že by nebyl zájem o jimi vydaná CD, jen přestalo být v zájmu PayPalu, aby nakladateli zprostředkoval bezproblémový finanční tok. Proč zrovna hudební nakladatelství? No, produkovali závadnou hudbu. Orientovali se na black metal. A v black metalu si nehrají na hodné hochy. Ba naopak, jejich kultura je plná vzpoury, nenávisti, satanismu a hodně vybledlých šminek. Black metal je… znepokojivý. Kucí v black metalu si nehrají na hodné chlapce. Hrají si na čerty. Proč ne, sakra.

Úloha banky

PayPal se po úspěchu s odříznutím „dezinformátorů“ od zdroje rozhodl, na podnět mnoha těch správně smýšlejících udavačů, vzít spravedlnost do vlastních rukou. Radši to zopakuju, aby opravdu vyzněla ta absurdita v plné brutalitě – PayPal se rozhodl vzít spravedlnost do svých rukou. PayPal se stal samozvaným soudcem, který rozhoduje o morálce, o vhodnosti, a vlastně se na základě kádrového posudku, který komukoliv vystaví ke všemu schopní udavači během okamžiku, rozhodne zda ten nebo ten bude žít. Pokud ne, odstřihne ho od zdroje. V globalizovaném světě tak vzniká i globální bič. Dokonale fascinující. PayPal zlikvidoval malé hudební nakladatelství, protože bylo příliš kontroverzní. Přečte si předchozí větu ještě jednou, jak jsem odpozoroval na vlastním příkladu, člověku ta absurdita dojde až napodruhé.

Opravdový důvod zaříznutí

Nakladatelství se nevěnovalo jen vydávání black metalu se šminkami a smrtí a černou magií a satanismem. Problém vznikl, a na to konto vybujela i vlna angažovaného udávání, že nakladatelství vydávalo i black metal se sociálně nacionálními podtexty. Zkrátka neonacisty oděné do burácivých bicích kulometného black metalu. A jistě, tady se můžeme zarazit všichni a říct si – však co, Hitlera tu nikdo zpátky nechce, jen ty hudlany holohlavé zařízněte. Ale zásada právního státu byla zase pošlapaná pro jakési vyšší dobro, někým, kdo k tomu není určen. A to je nepřípustné.

V USA tak vlastně vybujela pouliční spravedlnost, kdy stačí vyvinout na kohokoliv dostatečný tlak sociálních sítí a on se podřídí. Kauza MeToo je toho důkazem. Jsou toho důkazem i odříznutí „dezinformátoři“. Bez soudu, bez možnosti se bránit, prostě je člověku nebo podniku sdělen ortel. Ze dne na den. Právo a zákony stranou, jde o to, že pár lidí má nějaký pocit a na něm se postaví spravedlnost. Co až dostanou pocit, že je třeba ty holohlavé hudlany utlouct tyčí? Také to bude fajn? Však se budou bít ti lidé, kteří nepasují do našeho vysněného ráje, ne?

Příklad z ČR

Před několika lety vydalo v České republice knižní nakladatelství Guidemedia knihu projevů Adolfa Hitlera. Každý z jednotlivých projevů byl ohraničen komentářem autorů. A, knihu jsem měl tu čest mít v rukou, skutečně v nich Hitlera adorovali. Ne okatě, ale výběrem projevů, které měly vyznít ve smyslu – Hitler mírotvorce, který byl do těch špatností nahnán všemi okolo – pak také samotnými komentáři autorů, které lámaly historii, jak jen to šlo, aby vše vyznělo tak, jak chtěli aby kniha vyzněla. Od té doby se s nimi táhne soud. Mají možnost se bránit, ale zároveň čelí žalobě, která se projednává u regulérního soudu jehož nápní je řídit se zákony. Nikoliv pocity a společenskou objednávkou.

A tady je ta podstata. Mají možnost se bránit, mají možnost obhajovat svou pozici, svůj počin, své myšlenky. Spravedlivý soud, ač autoři, a zároveň obvinění, neustále ukazují na soudní stolici jako na podjatou, ideologicky zaslepenou a podobně. A ano, soudy trvají, trvají strašně dlouho. No, zaplať bůh za to. Také byste nechtěli zažít proces, který bude trvat hodinu a jeho cílem bude jediné – obvinit vás, odsoudit a ještě ten den vykonat ortel. Každý člověk má právo na obranu soudní cestou. PayPal tuto myšlenku nesdílí. Lustruje a hraje si na soudní stolici. A my doufejme, že volný trh se o PayPal postará a prostě jej zlikviduje. Ale můžeme s úspěchem pochybovat, PayPal jede politiku, která je jaksi IN.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace