Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jiří Halík: Ti, co odpadli, šli na nekvalifikované práce, nebo se flákají a fetují. Vaše dopisy

26.02.2019
Jiří Halík: Ti, co odpadli, šli na nekvalifikované práce, nebo se flákají a fetují. Vaše dopisy

Autor: Pixabay

Popisek: A hurá do školy? No, jak kdy

Po komentáři Štěpána Chába, který se točil kolem učilišť a učení řemesel, se strhla trochu mela. Snad jako vždycky, když se píchne do školství v jakékoliv jeho formě. Napsal nám, mimo jiných, Jiří Halík s doplňující informací, která by, jak si myslíme, měla rozhodně zaznít. Předáváme tedy slovo panu Halíkovi.

„Jen vám řeknu jednu tvrdou realitu,“ napsal nám Jiří Halík a pokračoval: „Můj vnuk se vyučil opravářem zemědělských strojů. Práci má ve stavební firmě. Teď to nejdůležitější. V prvním ročníku začínalo 28 žáků. K závěrečným zkouškám zbylo 12 hochů a z toho jen 6 z nich udělalo zkoušky napoprvé. Ti, co v průběhu odpadli, šli na nekvalifikované práce, nebo se flákají a fetují. To mám potvrzeno od vnuka, přímo z reality.“

Co za tím je? Protože informace pana Halíka je stejně závažná, jako problém celého školství. A to obzvláště na učilištích. Viděl bych tři možné příčiny.

1) Rozpadlé rodiny, kde má vše na povel jen matka. Otec se někde courá s courami nebo po automatech. Synáčci jim vlčí a oddávají se neřestem. Tady ale škola nemůže suplovat roli chybějícího otce, který by synovi dal lekci ze zodpovědnosti. Samoživitelka má už tak dost práce s tím, aby ona i její rodina přežila. Na výchovu už je času málo. Jde o přežití, o běžný provoz. A dospívající kluk to má, lidově řečeno, na háku.

2) Možná jistá marnost, kterou si přenáší problémoví kluci už ze základní školy, kde jim mnohokrát učitel i kolektiv ukázal, že jsou blbci. Ono zvládnout vzpurnou pubertu je velmi delikátní záležitost. Musí se zvládnout s autoritou, ale ne s autoritou přes čáru, kdy je dítěti neustále připomínáno, že je nedostačující a blbé. Protože nedostačující a blbé není. Jen se celou dobu nepracovalo s jeho talentem.

3) A samozřejmě vliv okolí. Na učiliště se většinou posílají děcka s problémy učení nebo i chování. Je to prostě tak. A kolektiv dokáže v pubertě zázraky. Ovšem zázraky z druhé strany, tedy ty špatné. Dítě tak zklouzne k alkoholu, k drogám, jen proto, že to vidí ve svém okolí a chce ukázat ramena.

Reakce redakce...

Tak ta je rozličná. Neb redakce Krajských listů.cz nejenže není názorově jednotná, naopak – byť malá, je názorově rozrůzněná, jak to jen jde, a navíc, názorová uniformita není vyžadována. Čili ´reakce redakce´ je eufemismus, je to reakce toho člena redakce, který je pod článkem podepsán… Tento oznam dáváme dosud pod každou reakci, aby bylo jasno jak v poledne na rovníku.

 

 

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace