Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zrušte značku Klasa, je ale úplně k ničemu, křičí už i zemědělci. Komentář Štěpána Chába

komentář 21.02.2019
Zrušte značku Klasa, je ale úplně k ničemu, křičí už i zemědělci. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Příznačná fotografie - rozesmátá Klasa a vůkol liduprázdno

Asociace soukromého zemědělství zveřejnila vyjádření ke značce „kvality“ potravin, která se lidem prodává pod pojmem Klasa. Vyjádření se točí kolem jediného – Klasa nefunguje, je k ničemu, lidé si na značku nezvykli, pod Klasou se prodávají i naprosto nekvalitní potraviny ze zahraničí a Klasa jako značka slouží převážně velkým hráčům na trhu, malí zemědělci a výrobci potravin na ni často ani nedosáhnou. Po mnoha zkušenostech na ni nejspíš dosáhnout ani nechtějí.

Podle Asociace soukromého zemědělství Klasa nezvedla prodej českých potravin, spíše naopak. Ilustrativním příkladem jsou, podle asociace, aktuálně zveřejněné výstupy o výsledku agrárního zahraničního obchodu za loňský rok, který skončil historicky rekordním schodkem v neprospěch České republiky, a to ve výši přes 40 miliard korun. To nejsou pěkné výsledky, obzvláště když vezmeme v potaz, že stát nalil do propagace značky Klasa za posledních deset let bezmála dvě miliardy korun. Výsledkem je to, že se pod značkou Klasa dá koupit i čínský med, listové těsto s palmovým olejem nebo ošizená majonéza. Taková česká klasa, dalo by se říct.

Pro koho je Klasa

„Propagace značky Klasa českému spotřebiteli, ale ani českým výrobcům potravin, nepřinesla žádnou z původně avizovaných výhod. Držiteli tohoto označení nejsou ani výrobci nejkvalitnějších potravin, neboť podmínky pro její udílení tvoří víceméně jen nutnost dodržovat předpisy platné pro výrobu potravin, a z výše uvedených údajů je patrné, že mnohdy ani to ne. Držiteli tohoto ocenění ale nejsou ani potraviny vyrobené pouze ze surovin od českých sedláků,“ řekl předseda asociace Josef Stehlík.

Ale hlavním úrazem je to, že značka Klasa není přidělovaná selským nebo farmářským produktům, které skutečně zaručují kvalitu a původ. Naopak se dostávají do hry velcí hráči na trhu, kteří, aby ušetřili, šetří většinou právě na kvalitě. Klasa si tak, podle asociace, získala jméno vlastně jen tím, že pořádá soutěže, na které se zákazníci chytí, ale po skončení soutěže v nákupu stejných výrobků nepokračují. Peníze daňových poplatníků stát většinou vynaložil na marketing. A tam asociace upozorňuje na další absurditu – reklama byla většinou v odborných potravinářských periodikách, tedy tam, kde byl dopad na laickou veřejnost téměř nulový.

Zrušte to

„Pokud chce ministerstvo zemědělství zvýšit podíl prodávaných českých potravin, je podstatně lepším řešením cíleně omezovat neúměrnou byrokracii, které musí podnikatelé v ČR, zejména pak drobní a střední zemědělci a výrobci potravin, čelit. Vyšlo by to levněji a výsledný efekt by byl nesrovnatelně větší, stejně jako pozitivní dopad na spotřebitele,“ řekl tajemník asociace Jaroslav Šebek.

Samotná Asociace soukromého zemědělství požádala Ministerstvo zemědělství o přehodnocení celého projektu. Jinými slovy požádali o zrušení značky Klasa, která ve výsledku jen škodí, a horují za zavedení přímých úlev pro soukromé zemědělce.

Jedna malá osobní zkušenost z dávnověku

Kdysi, to jsem se ještě rozkoukával po světě, jsem si sehnal brigádu v pekárně. Pár týdnů přes prázdniny, na dvě směny, bolavá záda a spoustu mouky k tomu. První, co mě udeřilo do očí – neuvěřitelně špinavá podlaha, na mnoha místech bylo takové to černé, lepkavé až dehtové bahýnko, obzvláště podél zdí a v rozích. To samé pece a pás na rohlíky. Černota, zatvrdlá, spečená. Voda byla jen užitková, nepitná. Součástí provozu byla i různá hemživá havěť. Jednou mě vyslali vyrábět strouhanku. Postavili mě k velkému elektrickému mlýnku a dodávali bedny s pečivem, které jsem měl házet do nenasytné tlamy toho uřvaného stroje. V bednách bylo skutečně rozkošné střelivo. Chléb s pěticentimetrovou černozelenou plísní, odporně plesnivé mačáky, koláče, loupáky, na většině byla plíseň. Ale pohoda. „Házej to tam,“ ozvalo se za mnou na mé otázky. Nu a ptal jsem se dál. Až mě za dva dny vyhodili. Byl jsem mlád, tak jsem šel, nenapadlo mě, že bych si měl zahrát na udavače a poslat na ně hygienu.

A překvapení večera – pekárna měla na svých výrobcích označení Klasa. Takže jde vidět, že se pod touto značkou mohl ukrýt prakticky kdokoliv, komu taková „prestiž“ zavoněla. Samozřejmě, že většina výrobců potravin se značkou Klasa, nabízí své výrobky kvalitní. Nezpochybňuji to, ale společně s Asociací soukromého zemědělství si dovolím tvrdit, že svůj účel značka nesplnila a nesplňuje.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace