Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Homosexuální manželství. Napsal názor z druhé strany a už je bez práce. Přečetli jsme

21.02.2019
Homosexuální manželství. Napsal názor z druhé strany a už je bez práce. Přečetli jsme

Foto: Die Presse / repro

Popisek: Martin Leidenfrost. V roce 2015 dostal v rodném Rakousku významnou novinářskou cenu. A pak napsal jeden článek...

Stejně jako u nás, i v Rakousku řeší homosexuální manželství. A proces už má první veřejnou oběť. K 1. lednu 2019 totiž Ústavní soud Rakouska vynesl rozhodnutí, že manželství je svazkem dvou osob, nikoliv pouze muže a ženy. Na to konto vydal matador rakouské žurnalistiky Martin Leidenfrost polemický článek. Co ho čekalo? Podle demokratických zásad jej měla čekat diskuse, třeba i vyhrocená, divoká. A přesně to novinář i čekal. Ale nečekal, že ho vyhodí téměř odevšad, kam psal, že se mu razantně sníží výdělky, že začne z donucení uvažovat o změně zaměstnání, že bude mediálně lynčován. Ale přesně toho se dočkal.

Internetový magazín Echo24 přinesl s novinářem rozhovor. Leidenfrost se tématu homosexuality, přiznává, věnoval pouze v jednom textu, jeho doménou byly jiné obory, jiná témata, a za ně byl i uznávaný a oceňovaný. Přesto po vyjití jednoho textu je na indexu. „Ostrakizace je pro mě zničující, protože když si dáte moje jméno do Googlu, tak na vás jako první vyskočí články o homofobii. Osmnáct let jsem pracoval jako publicista, reportér i scenárista na volné noze, psal jsem všechno možné, jen jednou v životě jsem se věnoval tématu homomanželství, což mě jinak vůbec nedefinovalo,“ řekl pro Echo24 a dodal, že vlastně skončil. Smlouvu s ním rozvázaly všechny důležité deníky, byla mu zrušena smlouva o vydání knihy, kterou má rozpracovanou. Likvidace v přímém přenosu, dalo by se říct.

Lavina nenávisti

Vůči Leidenfrostovi se po vydání, v září minulého roku, vylila nenávist, hned po vydání článku v konzervativním listu Die Presse. Článek se, ač byl pouze v tištěném vydání, začal šířit po sociálních sítích. A obzvláště na Twitteru byla vlna kritiky opravdu jednostranná: „Tištěné noviny nemají takový dosah, jenže se to začalo šířit prostřednictvím levicových aktivistů a novinářů na Twitteru. Die Presse má v rakouském kontextu nejkonzervativnější čtenářskou obec, ale vylilo se to mimo ni. A zatímco do novin chodily různé názory, na Twitteru byli jen proti mně. Přesto ještě nějakou dobu trvalo, než mě vyhodili,“ přiznal Leidenfrost.

Jako klíčové označil novinář v rozhovoru to, že redakce Die Presse se svým smýšlením stáčí výhradně k pravicovému liberalismu. Přestože má většinově konzervativní čtenářskou obec. Sám sebe Leidenfrost označil za konzervativního katolíka, což prý, jak tvrdí, se v Rakousku nenosí vůbec. Problémy začaly už v okamžiku, kdy napsal článek o pochodu pro život v Rakousku, ve kterém konzervativní katolíci bojují proti potratům, proti svatbám homosexuálů a podobně. I samotná katolická církev v Rakousku se od těchto pochodů distancuje. A distancovala se i od Leidenfrosta, potvrdil novinář. Podpora od katolické církve? „Nula. Pište to klidně velkými písmeny, nula. Od obyčejných věřících, kteří nemají žádné funkce a nemají co ztratit, mnoho. Od biskupů nebo laických funkcionářů, kteří jsou v Rakousku velmi významní a vlivní, vůbec nic,“ řekl Leidenfrost.

Takový souhlas nechceme

A co souhlasné reakce, které podpořily Leidenfrostův postoj? Přišly, ale nesetkaly se s kladným přijetím. „V redakci mi na to řekli: Takový souhlas nechceme. Přitom to jsou lidé, kteří si ty noviny kupují. Redakce nestojí o své čtenáře… Možná je za tím i kalkul, že jsou to asi starší lidé a vymřou,“ tvrdil v rozhovoru novinář. Přitom, jak dodal, v Rakousku je proti sňatkům homosexuálů mezi 40 až 53 % obyvatel, ale v médiích nemá tento názor vlastně žádné zastoupení.

Další práce?

Velké redakce Leidenfrosta vypoklonkovaly. Jeho příjmy se snížily o tři čtvrtiny, těžko s nimi vyžije. Na základě kauzy kolem článku o homosexuálních sňatcích dostal a přijal nabídky z několika konzervativních levicových periodik. „Komentáře už psát nesmím, jedny německé noviny si daly i takovou podmínku, že u nich můžu publikovat reportáže jen tehdy, když nebudu nikde jinde psát komentáře,“ řekl novinář v rozhovoru.

 

+

Na případu se odhaluje pokrytectví těch, kteří mají plná ústa svobody slova, přesto plíživě zavádějí do veřejné diskuse témata, o kterých se polemizovat nesmí a nebude. Zároveň na kauze Leidenfrost vidíme, kam se naše civilizace pomalu posouvá a co za pár měsíců nebo let čeká i nás.

Hyperkorektnost, kdy lze už jen souhlasit a za nesouhlas se nechat profesně zlikvidovat. To není demokracie, není to svoboda. Něco je tu neskutečně špatně a měli bychom se toho nejen bát, ale velmi silně proti tomu křičet, bránit se. Případ Leidenfrosta je exemplárním příkladem demokracie, která sebe sama velmi efektivně ničí .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace