Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Homosexuální manželství. Napsal názor z druhé strany a už je bez práce. Přečetli jsme

21.02.2019
Homosexuální manželství. Napsal názor z druhé strany a už je bez práce. Přečetli jsme

Autor: Die Presse / repro

Popisek: Martin Leidenfrost. V roce 2015 dostal v rodném Rakousku významnou novinářskou cenu. A pak napsal jeden článek...

Stejně jako u nás, i v Rakousku řeší homosexuální manželství. A proces už má první veřejnou oběť. K 1. lednu 2019 totiž Ústavní soud Rakouska vynesl rozhodnutí, že manželství je svazkem dvou osob, nikoliv pouze muže a ženy. Na to konto vydal matador rakouské žurnalistiky Martin Leidenfrost polemický článek. Co ho čekalo? Podle demokratických zásad jej měla čekat diskuse, třeba i vyhrocená, divoká. A přesně to novinář i čekal. Ale nečekal, že ho vyhodí téměř odevšad, kam psal, že se mu razantně sníží výdělky, že začne z donucení uvažovat o změně zaměstnání, že bude mediálně lynčován. Ale přesně toho se dočkal.

Internetový magazín Echo24 přinesl s novinářem rozhovor. Leidenfrost se tématu homosexuality, přiznává, věnoval pouze v jednom textu, jeho doménou byly jiné obory, jiná témata, a za ně byl i uznávaný a oceňovaný. Přesto po vyjití jednoho textu je na indexu. „Ostrakizace je pro mě zničující, protože když si dáte moje jméno do Googlu, tak na vás jako první vyskočí články o homofobii. Osmnáct let jsem pracoval jako publicista, reportér i scenárista na volné noze, psal jsem všechno možné, jen jednou v životě jsem se věnoval tématu homomanželství, což mě jinak vůbec nedefinovalo,“ řekl pro Echo24 a dodal, že vlastně skončil. Smlouvu s ním rozvázaly všechny důležité deníky, byla mu zrušena smlouva o vydání knihy, kterou má rozpracovanou. Likvidace v přímém přenosu, dalo by se říct.

Lavina nenávisti

Vůči Leidenfrostovi se po vydání, v září minulého roku, vylila nenávist, hned po vydání článku v konzervativním listu Die Presse. Článek se, ač byl pouze v tištěném vydání, začal šířit po sociálních sítích. A obzvláště na Twitteru byla vlna kritiky opravdu jednostranná: „Tištěné noviny nemají takový dosah, jenže se to začalo šířit prostřednictvím levicových aktivistů a novinářů na Twitteru. Die Presse má v rakouském kontextu nejkonzervativnější čtenářskou obec, ale vylilo se to mimo ni. A zatímco do novin chodily různé názory, na Twitteru byli jen proti mně. Přesto ještě nějakou dobu trvalo, než mě vyhodili,“ přiznal Leidenfrost.

Jako klíčové označil novinář v rozhovoru to, že redakce Die Presse se svým smýšlením stáčí výhradně k pravicovému liberalismu. Přestože má většinově konzervativní čtenářskou obec. Sám sebe Leidenfrost označil za konzervativního katolíka, což prý, jak tvrdí, se v Rakousku nenosí vůbec. Problémy začaly už v okamžiku, kdy napsal článek o pochodu pro život v Rakousku, ve kterém konzervativní katolíci bojují proti potratům, proti svatbám homosexuálů a podobně. I samotná katolická církev v Rakousku se od těchto pochodů distancuje. A distancovala se i od Leidenfrosta, potvrdil novinář. Podpora od katolické církve? „Nula. Pište to klidně velkými písmeny, nula. Od obyčejných věřících, kteří nemají žádné funkce a nemají co ztratit, mnoho. Od biskupů nebo laických funkcionářů, kteří jsou v Rakousku velmi významní a vlivní, vůbec nic,“ řekl Leidenfrost.

Takový souhlas nechceme

A co souhlasné reakce, které podpořily Leidenfrostův postoj? Přišly, ale nesetkaly se s kladným přijetím. „V redakci mi na to řekli: Takový souhlas nechceme. Přitom to jsou lidé, kteří si ty noviny kupují. Redakce nestojí o své čtenáře… Možná je za tím i kalkul, že jsou to asi starší lidé a vymřou,“ tvrdil v rozhovoru novinář. Přitom, jak dodal, v Rakousku je proti sňatkům homosexuálů mezi 40 až 53 % obyvatel, ale v médiích nemá tento názor vlastně žádné zastoupení.

Další práce?

Velké redakce Leidenfrosta vypoklonkovaly. Jeho příjmy se snížily o tři čtvrtiny, těžko s nimi vyžije. Na základě kauzy kolem článku o homosexuálních sňatcích dostal a přijal nabídky z několika konzervativních levicových periodik. „Komentáře už psát nesmím, jedny německé noviny si daly i takovou podmínku, že u nich můžu publikovat reportáže jen tehdy, když nebudu nikde jinde psát komentáře,“ řekl novinář v rozhovoru.

 

+

Na případu se odhaluje pokrytectví těch, kteří mají plná ústa svobody slova, přesto plíživě zavádějí do veřejné diskuse témata, o kterých se polemizovat nesmí a nebude. Zároveň na kauze Leidenfrost vidíme, kam se naše civilizace pomalu posouvá a co za pár měsíců nebo let čeká i nás.

Hyperkorektnost, kdy lze už jen souhlasit a za nesouhlas se nechat profesně zlikvidovat. To není demokracie, není to svoboda. Něco je tu neskutečně špatně a měli bychom se toho nejen bát, ale velmi silně proti tomu křičet, bránit se. Případ Leidenfrosta je exemplárním příkladem demokracie, která sebe sama velmi efektivně ničí .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace