Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šafrovo Forum24 už zase hází svině perlám. Komentář Štěpána Chába

komentář 11.02.2019
Šafrovo Forum24 už zase hází svině perlám. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Pavel Šafr při rozjímání nad tím, koho sejme

FOTO, VIDEO Tak na dvorečku magazínu Forum24 zase přetekl septik. Protentokrát už začali čistou ideologickou nenávist uplatňovat v praxi. Nešvar malého udavačství a takového toho – nemyslí si co já, tak nemá právo na život – předvedlo Šafrovo Forum24 nádherně. Jako mladí agitátoři z počátku padesátých let. Úsměv na rtech, když souhlasíš, kriminál, když nesouhlasíš.

Valentina Lisitsa je ukrajinská pianistka. Její hra na klavír je nádherná. Skutečně nádherná. Před několika dny odehrála svůj part na pražském Festivalu filmové hudby, což Šafrovo periodikum vzalo jako útok na vlastní důstojnost. A chtěli klavíristce zavařit. Před započetím festivalu napsali ostrou žádost na vedení festivalu a že prý jestli vedení tuší, koho že si to pozvalo. Vedení to naštěstí ví, pozvalo si geniální klavíristku, tudíž na ostrou žádost nereagovalo a nechalo Lisitsu odehrát svou část programu.

Pusťte si video a bedlivě sledujte, kdy v něm zazní ta nenávist k současné vládě Ukrajiny a láska k Putinovi

Likvidace

Cíl Šafrova magazínu byl prostý – znemožnit vystoupení klavíristky pro její závadné politické smýšlení. Valentina Lisitsa totiž pohrdá současnou ukrajinskou vládou a dává to najevo dost nevybíravým způsobem. A zároveň straní ve sporu Rusku. Vyjadřuje svůj postoj, nevraždí děti, přesto Šafrův magazín usoudil, že právě takový člověk nesmí existovat, veřejně působit, věnovat se své práci. A, to je důležité, chtěli dosáhnout svým malým udavačstvím toho, aby Lisitsa nevystoupila na koncertu Festivalu filmové hudby. Pokusili se zahájit veřejný lynč klavíristky.

Ano, zdánlivě malichernost. Vedení festivalu moudře nekomentovalo malost magazínu Forum24. Vše dopadlo dle zákonů svobody. Ale v tomto případě je potřeba poukázat na to, kam se Šafr a jeho redakce posunuli. A to už malichernost není. Kdyby Šafr a spol měli tu moc, odstřihnou Lisitsu od jakékoliv možnosti uplatnit svůj talent a donutí ji k tomu, aby se živila nejlépe jako uklízečka. Jejich touhou bylo umlčet Valentinu Lisitsu, protože ona přeci myslí nesprávně. Umlčet ji, protože nemá stejné názory jako oni.

Fascinující Šafrovo přiznání: její krásná hra na klavír mě tudíž nezajímá. A není právě to zaslepenost?

A to, ať už s názory klavíristky souhlasím nebo nesouhlasím, je velmi nebezpečné. Protože trestat za názor, za politický postoj, to už jsme tu měli. A nebyly to pěkné časy. Stejně angažovaná pitomost, jako když šla dělat uklízečku Marta Kubišová po osmašedesátém. Soudruzi měli tu moc Martu Kubišovou zlikvidovat. Šafr a spol takovou moc nemají. A doufejme, že ji ani nezískají, protože jejich myšlení vykazuje známky totality.

Známka totality

Zkusme se na to podívat z druhé strany. Pan Šafr má jistě oblíbený obchod, kam si chodí pro potraviny. Plouhá se s košíkem mezi regály, sem tam natáhne ruku pro něco, nad čím se mu sbíhají sliny. A teď přijde k pultu s uzeninami a hele – támhle je fakt libovoučce vypadající masíčko – a tak požádá o vydání půl kila obsluhu. Ta na to odpoví – vám ne, s vámi já nesouhlasím. Pan Šafr se po právu rozkatí a nechá si zavolat vedoucího prodejny. Ten řekne to samé – vám ne, pane Šafře, vy špatně myslíte. Pan Šafr, chystaje se zažalovat celý svět, se žene mezi regály k pokladně, ale tam je také odmítnut. Hladový pan Šafr pak doma sepisuje trestní oznámení a článek o nespravedlnosti, který hned publikuje v magazínu Forum24.

Nevyspělost

Co je svoboda a demokracie? Stav ve společnosti, kdy nesouhlas nesmí a nemůže být důvodem pro likvidaci, umlčování. Pak bychom se opravdu vrátili do normalizace, kde byl trestaný právě nesouhlas. Svobodu nedefinuje to, že spolu souhlasíme, ale že spolu můžeme nesouhlasit a to bez následků, vyhazování z práce, likvidování budoucnosti, příležitostí k uplatnění a tak podobně. A Šafrovo Forum24 vykazuje jisté známky nevyspělosti v chápání svobody a demokracie. Má tendence stát se pohrobky totality, proti které tak brojí. Vše, co Lisitsa řekne, může být předloženo policii aby vypátrala, jestli došlo k trestnému činu. To je jediná možnost. Nelze se, jako při #MeToo, prostě rozhodnout k lynči. Nikdo z nás nemá právo někoho lynčovat. Ani Šafr a jeho redakce.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace