Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Koněspřežkou na hyperdálnici budoucnosti. Komentář Štěpána Chába

komentář 08.02.2019
Koněspřežkou na hyperdálnici budoucnosti. Komentář Štěpána Chába

Autor: Pixabay

Popisek: Do budoucnosti s nadějí... i potřetí

Po dvakráte jsme se věnovali plánu na budoucnost, kterou nám společně s několika desítkami odborníků připravuje předseda vlády Andrej Babiš. V plánech jsou dobré myšlenky, myšlenky nedotažené nebo příliš obecné. Ovšem jako rámcový návod pro vývoj společnosti by fungovat mohly. Když se na nich bude skutečně pracovat a neskončí jen na papíru jako memento naší ukecanosti. To ukážou další roky. Dnes se podíváme na zbytek zprávy, poslední tři body, které Babiš lajnuje republice jako klíčové.

Jedním z nich je duševní a autorské právo, které je u nás, podle zprávy, z dob krále Klacka. Lidé o ochraně duševních práv na princip výroby neví nebo ji neřeší. Zpráva si dává za cíl zvednout povědomí o možnosti udílení patentů výrobních postupů. Důsledkem nevědomosti lidí je prý to, že je u nás udíleno málo patentů. Dovolím si nesouhlasit.

Makám pro jiného, jiný tedy těží

Podstatná většina českého průmyslu a výroby je v rukách zahraničních majitelů. Fabriky prostě generují zisky cizincům. O problému se ví, všichni o něm ví, nikdo, kdo by mohl, jej neřeší, protože řešení nevidí. Souhlasím se zprávou, že v zemi máme hodně moudrých a vynalézavých lidí. Ale tady je potřeba sledovat souvislosti. Moudrý a vynalézavý člověk když něco vynajde, patent je většinou smluvně navázaný na majitele pracoviště, kde k objevu došlo. Ač je tento vynalézavý člověk pod patentem podepsán, vlastníkem patentu je zahraniční majitel nebo jeho koncern. Logicky, v jeho provozovně a za jeho peníze došlo k výzkumu. Co k tomu říkat víc?

Ve zprávě je několikrát zmíněné, že musíme „přemlouvat“ zahraniční investory, aby přesunuli nebo zintenzivněli výzkum v České republice. Příliš se tam nehovoří o tom, že by měla vzniknout podpora pro místní firmy a společnosti, které by mohly jet svůj vlastní výzkum a vývoj. A to by měla být priorita. I s ohledem na případný ekonomický zdravotní stav republiky. Když se necháme nadále jen vlastnit, nic moc z toho nebude. A to k tomu můžeme mít ten nejlepší zákon o duševních právech.

Mobilita a stavební prostředí

Konečně k tomu došlo. Naše šéfredaktorka, když mi posílala odkaz na zprávu, psala, že je zvědavá na to, po čem ti inovátoři ze světa budou jezdit, když na jízdu po dálnici si musíte zabalit balíček přežití, protože hrozí, že se zaseknete na několik dní v koloně. Ve zprávě se hodně řeší elektromobilita. A ano, je pravda, že právě ta by se řešit měla. Protože pokud Německo zešílí skutečně definitivně, bude podstatná část německé populace brzy jezdit na baterky. A k nám jezdit nebude, protože u nás budou chybět dobíjecí stanice. I kdybychom byli desetkrát proti elektromobilitě, musíme ji s ohledem na mezinárodní spolupráci zavést. Nikdo by k nám bez nabíjecích stanic nemohl jezdit, protože by se mu někde u Průhonic vybily baterky.

Prazvláštně komický stav dálnic a železnic řeší zpráva vcelku lakonickou větou – dobudovat páteřní síť dopravní infrastruktury. Toho chce dosáhnout zavedením zákona o zrychlené výstavbě dopravní infrastruktury („liniový zákon“). V tomto případě můžeme vládě držet palce. Podobné výkřiky jsme slyšeli už tisíckrát. Ale dobře, hleďme do budoucnosti s nadějí a nadšením. Zpráva uvádí, že je potřeba zjednodušit a zrychlit administrativní procesy stavebního řízení a postupy. A to, prý, bude díky digitalizaci bez problémů. Zároveň chce Babiš zajistit povolovací proces stavebního řízení se závaznými a vymahatelnými lhůtami maximálně 1 rok. Zmatku se chce Babiš vyhnout tím, že synchronizuje a zkoordinuje aktivity státní správy a samosprávy v oblasti budování dopravní sítě. To už zní nadějněji. Není nic horšího, než když do pracovního procesu zasahuje chaos.

Ale pokud si bude vydržovat v křesle ministra dopravy Dana Ťoka, tak provolání o efektivitě v dopravě zůstanou jen na papíru. Ale třeba ne, třeba stihl Dan Ťok ty své pouhé čtyři kilometry dálnic jen proto, že dřel na projektech, které nás vystřelí do nebe v rychlosti výstavby a údržby silnic, dálnic i železnic. Nakonec, jak tak na to koukám, bude nejlepší cestou Zemanův plán na propojení českých řek a vybudování říčních cest. Kajakem to bude brzy rychlejší než po dálnici.

Chytrý marketing

Kdysi a kdesi jsem psal, že Česká republika by se měla stát Silicon Valley Evropy. Máme na to nejlepší možné podmínky, jsme neskutečně kreativní země, odborníky máme špičkové a neuvěřitelně tratíme, když je necháme prchat na Západ za lepším, že jim to lepší nevytvoříme tady. S tím, jak se prodáváme světu, pak souvisí všechno. Jsme zemí piva, hokeje, památek a porna. To je hodně ubohý marketing. A ano, naprosto souhlasím se zprávou, že bychom se jako republika měli začít prodávat světu ale úplně jinak. Měli bychom se začít prodávat ne jako destinace na krátkou dovolenou, ale jako země, po které by měli blouznit inovátoři celého světa a do které by se špičky svého oboru chtěly odstěhovat, nikoliv se jen podívat na Pražský hrad, vyhledat nějakou nejbližší swingers party a odjet s kocovinou vydělávat těm, co platí lépe než my. Ten potenciál je u nás obrovský už jen proto, že nejsme zemí extrému, ať už toho západního nebo východního. Případně pak jižního.

Resumé

Zpráva jako celek dává smysl, je možné na ní skutečně postavit směr naší republiky. Jde si vybudovat jméno jako lídr ve vývoji a inovacích. Všechno to jde, jen aby to nenarazilo na tradiční nekonečné kecy, sliby, hádky a skutek utek. Snad je za zprávou skutečný úmysl zavést ji do praxe. Pokud se povede jen polovina, skutečně si polepšíme. Punktum.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace