Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jablíčko pro Sněhurku a bifteček krapet do zelena. Loni k nám z Polska dovezli tuny jedovatého ovoce. Teď shnilé maso

01.02.2019
Jablíčko pro Sněhurku a bifteček krapet do zelena. Loni k nám z Polska dovezli tuny jedovatého ovoce. Teď shnilé maso

Foto: Tomasz Ozdoba

Popisek: Poslední skandál vypukl s polským hovězím masem; ilustrační foto

Naši starostliví politici po čase opět oprášili problematiku dvojí kvality potravin a média zásobují svými stanovisky. Zatímco v evropském parlamentu svádí těžké souboje, zda bude dvojí kvalita potravin považována za nekalou praktiku, mnohem menší pozornost věnují závažnému faktu, že ze sousedního Polska jsou k nám opakovaně dováženy zelenina a ovoce plné pesticidů i závadné maso. Nyní v Polsku vypukl další skandál, na tamějších jatkách poráželi nemocné krávy a použitelné zbytky vyváželi do ciziny.

Zprávy o tom, že například polská jablka obsahují několikanásobně překročené limity nebezpečných pesticidů, se loni objevily hned několikrát. Nejde přitom o zanedbatelné množství, ale o tuny ovoce. A jen těžko lze zjistit, kolik se jich do doby, než je potravinářská inspekce zachytila, dostalo mezi spotřebitele a především děti. I když jsou limity pesticidů v ovoci a zelenině překračovány i u jiných dovozců, Polsko jim vévodí. Přesto k nám importuje potraviny dále, i přes silácká prohlášení některých politiků, že dovoz potravin z Polska bude zakázán. 

Každý měsíc znovu!

Státní zemědělská a potravinářská inspekce například překročení limitů pesticidů v polských jablkách zjistila prakticky každý měsíc. Loni se tak stalo v lednu, únoru, březnu, květnu, červnu, září a říjnu. Některá média (včetně Krajských listů), na tento neblahý fakt sice upozornila, ale politici kvůli tomu žádné dramatické brífinky, jak to obvykle činívají v případě jiných marginálií, nesvolávali. Naštěstí se veřejnost snaží vyburcovat alespoň pracovníci Státního zdravotnického ústavu. Ti apelují na obchodníky, aby k nám nedováželi nekvalitní potraviny a jejich kontrole věnovali zvýšenou pozornost. Zároveň upozornili, že pesticidy ničí zdraví a v této souvislosti uvedli, že SZPI zachytila ovoce či zeleninu, v nichž se našlo až dvacet (!) zbytků různých chemikálií. 

Šokující koktejl

Naprosto šokující je chemický koktejl, který inspektoři objevili právě v jablcích z Polska - dle analýz SZPI obsahovala nepřípustné množství pesticidu bifenthrinu, jenž negativně působí na nervový systém. Vzorek ale obsahoval ještě další pesticidy: acetamiprid, boscalid, captan, carbendazim a benomyl, flonicamid, pyraclostrobin, pyrimethanil. Všechny ničí hmyz nebo brání rozvoji houbových chorob. Zároveň však mohou poškodit lidské zdraví. Stále častěji se hovoří o souvislosti pesticidů s chorobami štítné žlázy, jichž dramaticky přibývá. 

A to maso!

Bohužel však zdaleka nejde pouze o ovoce a zeleninu, ale také o maso a vejce. Na mizernou kvalitu těchto potravin, dovážených z Polska, si dlouhodobě stěžují čeští i slovenští zákazníci, ale v obchodních řetězcích se často nabízí přednostně kvůli nižší ceně. Již před časem u nás vypukl skandál, když se ukázalo, že kuřecí maso, dovezené z Polska, obsahovalo antibiotika. A jak už je u nás zvykem, povyk rychle utichl a polské potraviny se k nám dováží nadále. Přitom závadné maso objevili inspektoři opakovaně i loni a jednalo se o tuny kuřecího. Nyní se zase objevilo podezření, že na naše pulty dorazilo hovězí maso z nemocných krav. Reportér polské televize dokonce zachytil kamerou, že se maso odřezávalo z těl dobytka, již částečně hnijících, a pomocí různých látek se pak upravovalo. Mimo jiné také zjistil, že v Polsku existuje množství jatek, specializujících se na zpracování nemocných zvířat, protože jde o výhodný byznys!

 

Životu nebezpečné!

I když ministr zemědělství Toman ujišťuje veřejnost, že se k nám toto maso nedostalo, lidé mu příliš nevěří. Dokazují to jejich rozhořčené reakce na sociálních sítích. Někteří se ptají, když už bude kvůli dovozu potravin z Polska konečně někdo zavřený a jiní vyzývají k bojkotu českých řetězců a varují, že nakupovat potraviny z Polska může být životu nebezpečné. Jenže naše europoslance více zajímá, zda má Nutella lepší složení v Německu, než u nás.

Vložil: Adéla Hofmanová