Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jablíčko pro Sněhurku a bifteček krapet do zelena. Loni k nám z Polska dovezli tuny jedovatého ovoce. Teď shnilé maso

01.02.2019
Jablíčko pro Sněhurku a bifteček krapet do zelena. Loni k nám z Polska dovezli tuny jedovatého ovoce. Teď shnilé maso

Foto: Tomasz Ozdoba

Popisek: Poslední skandál vypukl s polským hovězím masem; ilustrační foto

Naši starostliví politici po čase opět oprášili problematiku dvojí kvality potravin a média zásobují svými stanovisky. Zatímco v evropském parlamentu svádí těžké souboje, zda bude dvojí kvalita potravin považována za nekalou praktiku, mnohem menší pozornost věnují závažnému faktu, že ze sousedního Polska jsou k nám opakovaně dováženy zelenina a ovoce plné pesticidů i závadné maso. Nyní v Polsku vypukl další skandál, na tamějších jatkách poráželi nemocné krávy a použitelné zbytky vyváželi do ciziny.

Zprávy o tom, že například polská jablka obsahují několikanásobně překročené limity nebezpečných pesticidů, se loni objevily hned několikrát. Nejde přitom o zanedbatelné množství, ale o tuny ovoce. A jen těžko lze zjistit, kolik se jich do doby, než je potravinářská inspekce zachytila, dostalo mezi spotřebitele a především děti. I když jsou limity pesticidů v ovoci a zelenině překračovány i u jiných dovozců, Polsko jim vévodí. Přesto k nám importuje potraviny dále, i přes silácká prohlášení některých politiků, že dovoz potravin z Polska bude zakázán. 

Každý měsíc znovu!

Státní zemědělská a potravinářská inspekce například překročení limitů pesticidů v polských jablkách zjistila prakticky každý měsíc. Loni se tak stalo v lednu, únoru, březnu, květnu, červnu, září a říjnu. Některá média (včetně Krajských listů), na tento neblahý fakt sice upozornila, ale politici kvůli tomu žádné dramatické brífinky, jak to obvykle činívají v případě jiných marginálií, nesvolávali. Naštěstí se veřejnost snaží vyburcovat alespoň pracovníci Státního zdravotnického ústavu. Ti apelují na obchodníky, aby k nám nedováželi nekvalitní potraviny a jejich kontrole věnovali zvýšenou pozornost. Zároveň upozornili, že pesticidy ničí zdraví a v této souvislosti uvedli, že SZPI zachytila ovoce či zeleninu, v nichž se našlo až dvacet (!) zbytků různých chemikálií. 

Šokující koktejl

Naprosto šokující je chemický koktejl, který inspektoři objevili právě v jablcích z Polska - dle analýz SZPI obsahovala nepřípustné množství pesticidu bifenthrinu, jenž negativně působí na nervový systém. Vzorek ale obsahoval ještě další pesticidy: acetamiprid, boscalid, captan, carbendazim a benomyl, flonicamid, pyraclostrobin, pyrimethanil. Všechny ničí hmyz nebo brání rozvoji houbových chorob. Zároveň však mohou poškodit lidské zdraví. Stále častěji se hovoří o souvislosti pesticidů s chorobami štítné žlázy, jichž dramaticky přibývá. 

A to maso!

Bohužel však zdaleka nejde pouze o ovoce a zeleninu, ale také o maso a vejce. Na mizernou kvalitu těchto potravin, dovážených z Polska, si dlouhodobě stěžují čeští i slovenští zákazníci, ale v obchodních řetězcích se často nabízí přednostně kvůli nižší ceně. Již před časem u nás vypukl skandál, když se ukázalo, že kuřecí maso, dovezené z Polska, obsahovalo antibiotika. A jak už je u nás zvykem, povyk rychle utichl a polské potraviny se k nám dováží nadále. Přitom závadné maso objevili inspektoři opakovaně i loni a jednalo se o tuny kuřecího. Nyní se zase objevilo podezření, že na naše pulty dorazilo hovězí maso z nemocných krav. Reportér polské televize dokonce zachytil kamerou, že se maso odřezávalo z těl dobytka, již částečně hnijících, a pomocí různých látek se pak upravovalo. Mimo jiné také zjistil, že v Polsku existuje množství jatek, specializujících se na zpracování nemocných zvířat, protože jde o výhodný byznys!

 

Životu nebezpečné!

I když ministr zemědělství Toman ujišťuje veřejnost, že se k nám toto maso nedostalo, lidé mu příliš nevěří. Dokazují to jejich rozhořčené reakce na sociálních sítích. Někteří se ptají, když už bude kvůli dovozu potravin z Polska konečně někdo zavřený a jiní vyzývají k bojkotu českých řetězců a varují, že nakupovat potraviny z Polska může být životu nebezpečné. Jenže naše europoslance více zajímá, zda má Nutella lepší složení v Německu, než u nás.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace