Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jablíčko pro Sněhurku a bifteček krapet do zelena. Loni k nám z Polska dovezli tuny jedovatého ovoce. Teď shnilé maso

01.02.2019
Jablíčko pro Sněhurku a bifteček krapet do zelena. Loni k nám z Polska dovezli tuny jedovatého ovoce. Teď shnilé maso

Autor: Tomasz Ozdoba

Popisek: Poslední skandál vypukl s polským hovězím masem; ilustrační foto

Naši starostliví politici po čase opět oprášili problematiku dvojí kvality potravin a média zásobují svými stanovisky. Zatímco v evropském parlamentu svádí těžké souboje, zda bude dvojí kvalita potravin považována za nekalou praktiku, mnohem menší pozornost věnují závažnému faktu, že ze sousedního Polska jsou k nám opakovaně dováženy zelenina a ovoce plné pesticidů i závadné maso. Nyní v Polsku vypukl další skandál, na tamějších jatkách poráželi nemocné krávy a použitelné zbytky vyváželi do ciziny.

Zprávy o tom, že například polská jablka obsahují několikanásobně překročené limity nebezpečných pesticidů, se loni objevily hned několikrát. Nejde přitom o zanedbatelné množství, ale o tuny ovoce. A jen těžko lze zjistit, kolik se jich do doby, než je potravinářská inspekce zachytila, dostalo mezi spotřebitele a především děti. I když jsou limity pesticidů v ovoci a zelenině překračovány i u jiných dovozců, Polsko jim vévodí. Přesto k nám importuje potraviny dále, i přes silácká prohlášení některých politiků, že dovoz potravin z Polska bude zakázán. 

Každý měsíc znovu!

Státní zemědělská a potravinářská inspekce například překročení limitů pesticidů v polských jablkách zjistila prakticky každý měsíc. Loni se tak stalo v lednu, únoru, březnu, květnu, červnu, září a říjnu. Některá média (včetně Krajských listů), na tento neblahý fakt sice upozornila, ale politici kvůli tomu žádné dramatické brífinky, jak to obvykle činívají v případě jiných marginálií, nesvolávali. Naštěstí se veřejnost snaží vyburcovat alespoň pracovníci Státního zdravotnického ústavu. Ti apelují na obchodníky, aby k nám nedováželi nekvalitní potraviny a jejich kontrole věnovali zvýšenou pozornost. Zároveň upozornili, že pesticidy ničí zdraví a v této souvislosti uvedli, že SZPI zachytila ovoce či zeleninu, v nichž se našlo až dvacet (!) zbytků různých chemikálií. 

Šokující koktejl

Naprosto šokující je chemický koktejl, který inspektoři objevili právě v jablcích z Polska - dle analýz SZPI obsahovala nepřípustné množství pesticidu bifenthrinu, jenž negativně působí na nervový systém. Vzorek ale obsahoval ještě další pesticidy: acetamiprid, boscalid, captan, carbendazim a benomyl, flonicamid, pyraclostrobin, pyrimethanil. Všechny ničí hmyz nebo brání rozvoji houbových chorob. Zároveň však mohou poškodit lidské zdraví. Stále častěji se hovoří o souvislosti pesticidů s chorobami štítné žlázy, jichž dramaticky přibývá. 

A to maso!

Bohužel však zdaleka nejde pouze o ovoce a zeleninu, ale také o maso a vejce. Na mizernou kvalitu těchto potravin, dovážených z Polska, si dlouhodobě stěžují čeští i slovenští zákazníci, ale v obchodních řetězcích se často nabízí přednostně kvůli nižší ceně. Již před časem u nás vypukl skandál, když se ukázalo, že kuřecí maso, dovezené z Polska, obsahovalo antibiotika. A jak už je u nás zvykem, povyk rychle utichl a polské potraviny se k nám dováží nadále. Přitom závadné maso objevili inspektoři opakovaně i loni a jednalo se o tuny kuřecího. Nyní se zase objevilo podezření, že na naše pulty dorazilo hovězí maso z nemocných krav. Reportér polské televize dokonce zachytil kamerou, že se maso odřezávalo z těl dobytka, již částečně hnijících, a pomocí různých látek se pak upravovalo. Mimo jiné také zjistil, že v Polsku existuje množství jatek, specializujících se na zpracování nemocných zvířat, protože jde o výhodný byznys!

 

Životu nebezpečné!

I když ministr zemědělství Toman ujišťuje veřejnost, že se k nám toto maso nedostalo, lidé mu příliš nevěří. Dokazují to jejich rozhořčené reakce na sociálních sítích. Někteří se ptají, když už bude kvůli dovozu potravin z Polska konečně někdo zavřený a jiní vyzývají k bojkotu českých řetězců a varují, že nakupovat potraviny z Polska může být životu nebezpečné. Jenže naše europoslance více zajímá, zda má Nutella lepší složení v Německu, než u nás.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace