Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Odpočívej v pokoji, Punťo, Micko, Lóri… Kde všude jsou místa posledního odpočinku pro milované chlupáče

31.01.2019
Odpočívej v pokoji, Punťo, Micko, Lóri… Kde všude jsou místa posledního odpočinku pro milované chlupáče

Autor: Repro

Popisek: Repro z dojemného filmu A Dog's Purpose; ilustrační foto

Okamžiky, kde je třeba doprovodit domácího mazlíčka, jak se říká „na druhý břeh“, jsou pro každého chovatele ty nejsmutnější, které soužití se zvířetem obnáší. Vyhnout se jim však nelze. Průchod tak dostávají slzy, smutek a často též palčivá otázka, jak s tělem čtyřnohého věrného parťáka co nejdůstojněji naložit.

Světlem v tomto chmurném tématu je, že se situace v posledních letech značně vylepšila i pro lidi, kteří žijí ve velkých městech. Světu podnikání se tím otevřela další brána a nutno dodat, že potřebná.

V počtu domácích mazlíčků na celkový počet obyvatel v Evropě držíme totiž prvenství. Česká republika je považována za velmoc, v každé druhé domácnosti je pes nebo kočka. Psů má být u nás přes dva miliony, koček více než milion. Je to údaj opřený o statistiky o počtech domácích mazlíčků v Evropě, který pravidelně zveřejňuje zejména organizace FEDIAF (The European Pet Food Industry Federation) – Evropská federace výrobců krmiv pro domácí mazlíčky a u nás také společnost GFK.  

Češi domácí mazlíčky zbožňují... Repro z filmu A Dog's Purpose

Jen v Praze je například u pražského magistrátu evidováno více než 100 tisíc psů (údaj z roku 2016), a to se dá předpokládat, že nejde o přesné číslo, poněvadž ne každý chovatel má svého psa evidovaného.

Přitom právě ve velkých městech však donedávna nikdo příliš nepamatoval na to, co mají majitelé udělat s mazlíčky po jejich smrti. Kdo žije v domku s pozemkem nebo vlastní zahrádku, problém, kam zvířátko uložit k poslednímu odpočinku většinou vyřešili jednoduše. A k hrobu Micky nebo Alíka tak měli kdykoli se jim zastesklo, blízko.

Ti, co tohle štěstí neměli, si pak samozřejmě byli vědomi toho, že existují kafilérie, kde jsou těla mrtvých zvířat společně spálena se zvířaty hospodářskými. A mnohdy jim nic jiného nezbylo, než této možnosti využít. Je to nejjednodušší a nejlevnější řešení. Jenže ne všichni majitelé ho přijímají. Při úmrtí zvířecího parťáka totiž většinou velmi bolestně přiznávají, že prožívají pocity srovnatelné se ztrátou člena domácnosti – o to intenzivněji, pokud se jedná o lidi, kteří žijí osaměle a zvíře pro ně znamenalo část rodinného zázemí.

Období, kdy v Praze služba poslední piety pro zvířata chyběla

Jestliže však mazlíček zemřel v Praze někdy v letech 2007 až 2014, pro jeho majitele nastala palčivá otázka, jak ho důstojně pohřbít nebo převést k věčnému odpočinku, téměř neřešitelná. Vedle kafilérie, nezbývalo než požádat nějaké dobré známé, kteří měli zahrádku, zda by zvíře nešlo uložit tam. Pokud takoví známí v okolí chovatele nebyli, měl smůlu. Pak ještě existovala možnost pohřbít mrtvého mazlíčka na zvířecím hřbitově nedaleko hory Říp. Kdo ale neměl auto, byl to opět zádrhel. A nějaký hřbitov zvířat přímo v Praze? Býval. Ale vzala ho minulost.

Zvířecí hřbitov v Bohnicích

Pietní místo nazvané Zahrada přátel nejvěrnějších v Bohnicích vzniklo roce 1998, domácí zvířata se tam pohřbívala, ovšem jen do konce roku 2006. Tím se kapacita tohoto malého hřbitova vyčerpala a další pohřbívání zastavily též nevyřešené problémy s pozemkem a navíc také rozhodnutí Úřadu městské části Praha 8. To bylo zdůvodněné nesplněním hygienických požadavků.

Od roku 2007 se nyní o toto místo, na kterém je více než 2000 zvířecích hrobů, stará Občanské sdružení pietního parku Drahaň. Za zmínku stojí určitě i to, že v prostřední části hřbitůvku je též hromadný hrob pro laboratorní pokusná zvířata a pro zvířata, která neprožila šťastný život.

Přísná pravidla versus důstojný odpočinek. Někdy je to těžké

Lidé na vesnicích a v menších obcích možná zde popisovaný problém nechápou a je dost možné, že na něj pohlížejí jako na pseudostarosti potrhlých Pražáků. Pravdou však je, že i oni by měli vědět, že zakopat mrtvé zvíře, a to i na vlastním pozemku i zahradě, sice lze, ale je třeba dodržet poměrně přísná pravidla vycházejících z veterinárních a hygienických požadavků.

Místo posledního odpočinku zvířete nesmí kontaminovat zdroj pitné vody. To znamená, že jámu, do které mazlíčka uložíte, je třeba vykopat minimálně 200 metrů od vodního zdroje. Měla by být zároveň také 100 metrů od nejbližší stavby pro bydlení. A aby toho nebylo málo, pamatujte, že hranice sousedního pozemku musí být o minimální vzdálenosti 50 metrů. Není také jedno, ani v čem zvíře do země uložíte, je třeba pamatovat, že by mělo jít o rozložitelný obal. Než dojde k zasypání, je ještě potřeba použít vápno.

Když už pejsek nemá dost sil ani zdraví... Repro z filmu A Dog's Purpose

V případě, že vám zvíře zemře doma za pomoci veterinářem aplikované eutanázie, většinou od lékaře tato pravidla dostanete do ruky na vytištěném papíru, který musíte podepsat, že berete na vědomí a splníte. Jinak si koledujete vedle smutku po zvířátku ještě o malér s úřady.

Místa odpočinku pro chlupáče zatím nejsou všude

V České republice existuje zatím jen málo skutečných animálních pohřebišť. Jak již bylo uvedeno, jedno se nachází pod Řípem, další v Kutné Hoře či Pardubicích. Rozhodnete-li se tam zvíře uložit, zaplatíte od 500 do 10 000 korun. Cena se odvíjí od velikosti zvířete a objednaných služeb - podobně jako u pohřbu člověka. A věřte, že služeb pro truchlící majitele mazlíčků postupně přibývá. Utratit tak je možné za odchod svého (většinou čtyřnohého) parťáka ještě daleko více než oněch 10 000 korun.  

V Praze a okolí jsou aktuálně v provozu nyní již také dvě zvířecí krematoria. Jedno se nachází v deváté městské části v Běchovicích a druhé sídlí ve Strašnicích, odkud se pak zvířátka vozí zpopelnit do obce Zápy. Obě společnosti nabízejí převoz i odvoz zvířete (z domova či z veterinárního zařízení), smuteční obřad či urnu s rytinovým popiskem či vyrytou podobou zvířete. Ceny za tyto služby se odvíjejí od velikosti zvířete a náročnosti požadavků majitele. Začínají od 1500 korun za kremaci u zvířete do 1 kg, zpopelnění velkého psa vyjde od 5500 korun a výš, plus případné další poplatky.

Průměrná cena pohřbu se pohybuje na hranici pěti tisíc korun. Jsou ale i klienti, kteří za poslední rozloučení se svým mazlíčkem utratí i více než dvacet tisíc.

Popel jen z jednoho zvířátka

Krematorium v Běchovicích, v kterém průměrně denně skončí pozemskou pouť zhruba osm těl zvířat, je používán unikátní systém. Ten zajišťuje, že klient má vždy stoprocentní jistotu, že je zvířátko při žehu v kremační peci samo a že poté dostane majitel popel pouze ze svého miláčka. Pokud zákazník chce, může záznam z kremace dostat zdarma na email.

Podobně nastavený systém mají i v krematoriu Kerberos ve Strašnicích. I tam slibují majiteli, že si domů později odnese popel výhradně z jeho zvířecího miláčka, na požádání je možné informovat majitele sms zprávou přesně v čase, v kterém začíná kremace zvířete.

Zvířátka mají své hroby, tak jako lidé. Foto Alena Hechtová

„Jsme připraveni vyhovět a být v kanceláři nebo doma u chovatelů zvířete každý den včetně víkendů a svátků non-stop i v noci. Naším cílem je poskytování všech služeb důstojným a příjemným způsobem. Klademe důraz na trpělivou komunikaci s majiteli zemřelých zvířat, protože si uvědomujeme bolest, kterou každý prožívá, když mu jeho mazlíček umře,“ říká ředitel a majitel krematoria Vít Volhejn.

I on doplňuje, že v krematoriu Kerberos je možné nejen si sjednat rozloučení v obřadní síni, že při obřadu může zaznít hudba, kterou si vybere majitel a dodá na CD. „Majitel může být, pokud si to bude přát, i osobně účasten při kremaci, která se uskutečňuje v Zápech u Prahy,“ poznamenává ještě Volhejn. Výčet služeb jeho rodinné firmy truchlícím majitelům zvířat je obsažný a v rámci možností po dohodě různě flexibilní.

Klienti si v obou těchto zvířecích krematoriích mohou objednat zvěčnělé otisky tlapek svého čtyřnohého kamaráda, speciální urny různých tvarů, ale také třeba na zakázku vyrobené skleněné památeční předměty, do kterých skláři při výrobě přidávají popel konkrétního zvířátka. V nabídce jsou také speciální skleněné korálky s popelem, stejně jako různé přívěsky a šperky včetně zlatých i stříbrných. Například zlatý prsten s kamenem, do kterého je popel zvířátka přímo zataven a následně vybroušen briliantovým dekorem, vyjde zákazníka podle ceníku na 8250 korun.

V číslech

V České republice je v současnosti 16 zvířecích hřbitovů, krematorií a zvířecích pohřebních služeb

Animální hřbitov (hřbitov, krematorium), Pardubice

ANYT crematory Olomouc (krematorium)

Hřbitov pro zvířata, Trhové Sviny

Hřbitov zvířat Podřipsko - odbočku najdete na silnici mezi Vražkovem a Rovným

Hřbitov zvířat v Niměřicích, provozuje Krematorium zvířat v České Lípě

Kerberos (krematorium), Praha 10 Strašnice

Krematorium zvířat Brno (krematorium)

Krematorium zvířat Praha (krematorium), Praha 9 – Běchovice

Městské služby Písek, s.r.o (zvířecí hřbitov)

Naturální pohřebiště domácích zvířat - Lesní hřbitov v Malšově Lhotě

Nenia - hřbitov pro domácí zvířata, Stará Voda-Jedlová u Mariánských Lázní

Pet-pieta (pohřební služba), Praha 9 – Letňany

Pohřební ústav pro malá zvířata (pohřební služba), Jihlava

Zvířecí hřbitov Jimlín

Zvířecí hřbitov Kutná Hora

Zvířecí pohřeb Mladá Boleslav (pohřební služba)

Stále je co vylepšovat

Bohužel i v tomto oboru se prý začíná ukazovat, že ne všechny subjekty, které se zabývají pohřbíváním domácích mazlíčků, či se nazývají krematoriem zvířat, splňují požadavky, které by se od takových služeb očekávaly, jak po technologické, tak i etické stránce. I proto vznikla vloni Asociace zvířecího pohřebnictví (AZP), v současné době sdružuje pět subjektů.

„Za vznikem asociace stojí především snaha o zkvalitnění a rozvoj celého oboru zvířecího pohřebnictví. Proto se zde stanovují standardy a úroveň služeb, které musí každý její člen dodržovat a splňovat,“ popsal předseda AZP Jan Šípek s tím, že jejím cílem je, aby se zvířecí pohřebnictví stalo samozřejmou součástí života domácích mazlíčků.

Eutanázie v prostředí, které zvíře znalo a milovalo

Ještě před tím, než však majitel zvířete řeší to, jak ho pohřbít, většinou musí vyřešit úplně nejtěžší rozhodování – to, kdy nastane chvíle, kdy je třeba zvířeti umožnit odchod na onen „druhý břeh“ nebo jak se říká mezi kočkaři „za duhový most“. A nutno říct, že i zde je vidět v posledních letech pořádný posun k lepšímu. Nedílnou součástí nabídky služeb pražských krematorií je tak i odkaz na veterinární pohotovost, která umožní zvíře citlivě uspat v prostředí, kde se dobře cítilo a v blízkosti člověka, kterého milovalo.

„Když se pejsek nebo kočička dostanou na konec své životní cesty a jejich další setrvání s námi lidmi by mělo být vykoupeno jejich bolestí a utrpením, nastává pro vás, majitele, ten nejtěžší úkol – rozhodnout správně a včas o ukončení trápení a možnosti nechat svého milovaného chlupáčka odejít v klidu, bezbolestně a v prostředí, které důvěrně zná a kde se cítí v bezpečí. S tímto nelehkým a smutným rozhodnutím vám můžeme pomoci. Pomoci odborným a nezávislým posouzením stavu zvířátka a v případě, kdy jeho podmínky k dalšímu životu by byly nedůstojné, můžeme vašeho pejska, kočičku nebo i jiné zvířátko uspat u vás doma. Vše probíhá v naprostém klidu, pomalu a především bez stresu pro vašeho mazlíčka, protože nás nebere jako lékaře, ale jako návštěvu a do poslední chvíle zůstává klidným a spokojeným,“ stojí uvedeno na webových stránkách Pet-Medic, která eutanázii v domácím prostředí v Praze a středních Čechách poskytuje. Jde o stálý tým lékařů a záchranářů s mnohaletou praxí.

Poslední chvíle jsou těžké... Repro z filmu A Dog's Purpose

„Všichni máme doma svoje psí a kočičí miláčky, my sami si bereme domů vždy několik starých pejsků z útulků na dožití, a tak jsme si i my prošli tímto pro páníčky velmi těžkým obdobím. Službu zajišťujeme nonstop, 7 dní v týdnu. Naše posádka bude u vás v co nejkratším čase nebo dle domluvy na určitý termín, který vám vyhovuje. Pejsek nebo kočička mohou být kdekoli, kde se jim líbí. V pelíšku, ve vaší posteli, v náručí nebo třeba na zahrádce. Vždy se přizpůsobíme,“ uvádí tým veterinářů.

Pro eutanázii používají nejmodernější anestetika bez vedlejších negativních účinků. Uspání je opravdu prý uspání v pravém slova smyslu. Zvířátko v klidu usne, a když už nic nevnímá, prohloubí se anestezie předávkováním do zástavy životních funkcí. O tom ale už neví…

Vložil: Alena Hechtová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace