Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak, Miloši, budeme zbrojit dál? Pastevci koz nás s přehledem poráží a spojenci do toho hodili vidle. Komentář Štěpána Chába

komentář 30.01.2019
Tak, Miloši, budeme zbrojit dál? Pastevci koz nás s přehledem poráží a spojenci do toho hodili vidle. Komentář Štěpána Chába

Autor: Wikimedia

Popisek: Rambové odcházejí. Ujmou se vedení Švejkové?

Nádherná zpráva o porážce celé NATO. Vůdci Talibanu se dohodli s USA, že dojde do osmnácti měsíců ke stažení vojsk z Afghánistánu. Válka končí. Afghánistán je volný. Může mu začít vládnout, zase, Taliban, proti kterému jsme do té války oficiálně vlastně vyrazili.

„Armáda má nejen v Afghánistánu zůstat, ale budu podporovat i její případné navýšení,“ uvedl prezident republiky Miloš Zeman v projevu zástupcům armády před třemi měsíci. Pamatujete si ta válečná prohlášení v roce 2001 – Taliban je banda teroristů, s teroristy se nevyjednává, mluvilo se o ose zla. A teď? Taliban je naším společníkem u jednacího stolu. Už to nejsou teroristi. Jsou to vlastně vcelku fajn kucí. Konec války už oznámil i deník The New York Times, takže na tom něco pravdy bude.

Amerika to vzdala, my to nevzdávejme

Prezident oznámil před třemi měsíci, že naši vojáci z Afghánistánu odcházet nebudou, že chrání západní civilizaci, že to je boj s terorismem, že to je boj za to, aby ani u nás neproběhl žádný teroristický útok. No, a bum ho, největší teroristický útok spáchají USA, protože potřebují vojenskou pozornost přesunout k Venezuele, předpokládejme, a tak celou tu sedmnáct let trvající hurá akci odpískají. Zkrátka proti pastevcům koz nemáme šanci. A ti z nás teď mají jen srandu. Všechna ta příkoří, která v Afghánistánu za sedmnáct let byla spáchaná, se ale v budoucnosti zúročí, s tím můžeme počítat už teď. Ona to nebyla počítačová hra, byla to válka se stovkami tisíc mrtvých.

A tak, aby nedošlo v Praze k teroristickému útoku, nejde jinak, než prezidentovi doporučit, aby si na svém trval a ty dvě tři stovky českých vojáků v Afghánistánu nechal. Budou bojovat za západní civilizaci. Do roztrhání těl. „Ústup z Afghánistánu by naopak byl nejenom zbabělostí, nejenom popřením našeho národního zájmu, ale také zbytečnou, zmarněnou obětí našich vojáků,“ řekl před třemi měsíci Zeman. Mohl to obrátit na elegantní – nasazení našich vojáků v Afghánistánu bylo zbytečnou obětí. Pak by mluvil pravdu. Protože to tak prostě je. Armáda ve službách byznysu.

Tlučení Afghánců do hlav

Babišův ministr obrany Metnar před třemi měsíci poznamenal: „Nedávné útoky, které stály životy našich vojáků v Afghánistánu, jsou tragické, nijak ale nenahlodávají naše odhodlání v zahraničních misích pokračovat.“ Tož, doufám, chlapi, že se svých slov neleknete a i po odchodu USA vytrváte v útočné válce v Afghánistánu, která sama o sobě onen terorismus vychovávala. Jak jinak chápat slova Babiše: „Ne, nevzdáváme se. Neodejdeme. Teror by se pak přenesl do Evropy." Co když má Babiš pravdu? A on ji v tomto případě mít může.

Tloukli jste Afghánce sedmnáct let po hlavě, tak by to chtělo sakra důslednost, abyste je utloukli do bezvědomí. Protože pokud žezlo v Afghánistánu předáte Talibanu, začne tlouct po hlavě on nás. No, neodpustí nám, ani našim spojencům. Proč by to dělal. Opakuji, sedmnáct let jste jej mlátili po hlavě. A jen málokdo v Afghánistánu na to kouká jako na bratrskou pomoc. A pak tu máme Petříčka, ministra zahraničí, a jeho prorocká slova: „Je to i kvůli naší bezpečnosti, můžeme zamezit šíření obchodu s drogami, můžeme zabránit další migrační vlně z regionu. Jsou to věci, které mají přímý dopad na českou i evropskou bezpečnost.“ Ovšem jeho prorocká slova pojednávala o setrvání armádních sil v Afghánistánu. Ne o jeho opuštění. Drogy, migrace i terorismus se můžou v klidu rozjet. A hlavně, Talibanu už nic nebude překážet v cestě. Fajn válka, s fajn výsledkem. Fakt se vám to povedlo. Teď, sakra, komu dát Nobelovu cenu míru za ukončení války v Afghánistánu? Čeští politici předvedli jediné: nikdo je k jednacímu stolu nezve.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace