Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak, Miloši, budeme zbrojit dál? Pastevci koz nás s přehledem poráží a spojenci do toho hodili vidle. Komentář Štěpána Chába

komentář 30.01.2019
Tak, Miloši, budeme zbrojit dál? Pastevci koz nás s přehledem poráží a spojenci do toho hodili vidle. Komentář Štěpána Chába

Foto: Wikimedia

Popisek: Rambové odcházejí. Ujmou se vedení Švejkové?

Nádherná zpráva o porážce celé NATO. Vůdci Talibanu se dohodli s USA, že dojde do osmnácti měsíců ke stažení vojsk z Afghánistánu. Válka končí. Afghánistán je volný. Může mu začít vládnout, zase, Taliban, proti kterému jsme do té války oficiálně vlastně vyrazili.

„Armáda má nejen v Afghánistánu zůstat, ale budu podporovat i její případné navýšení,“ uvedl prezident republiky Miloš Zeman v projevu zástupcům armády před třemi měsíci. Pamatujete si ta válečná prohlášení v roce 2001 – Taliban je banda teroristů, s teroristy se nevyjednává, mluvilo se o ose zla. A teď? Taliban je naším společníkem u jednacího stolu. Už to nejsou teroristi. Jsou to vlastně vcelku fajn kucí. Konec války už oznámil i deník The New York Times, takže na tom něco pravdy bude.

Amerika to vzdala, my to nevzdávejme

Prezident oznámil před třemi měsíci, že naši vojáci z Afghánistánu odcházet nebudou, že chrání západní civilizaci, že to je boj s terorismem, že to je boj za to, aby ani u nás neproběhl žádný teroristický útok. No, a bum ho, největší teroristický útok spáchají USA, protože potřebují vojenskou pozornost přesunout k Venezuele, předpokládejme, a tak celou tu sedmnáct let trvající hurá akci odpískají. Zkrátka proti pastevcům koz nemáme šanci. A ti z nás teď mají jen srandu. Všechna ta příkoří, která v Afghánistánu za sedmnáct let byla spáchaná, se ale v budoucnosti zúročí, s tím můžeme počítat už teď. Ona to nebyla počítačová hra, byla to válka se stovkami tisíc mrtvých.

A tak, aby nedošlo v Praze k teroristickému útoku, nejde jinak, než prezidentovi doporučit, aby si na svém trval a ty dvě tři stovky českých vojáků v Afghánistánu nechal. Budou bojovat za západní civilizaci. Do roztrhání těl. „Ústup z Afghánistánu by naopak byl nejenom zbabělostí, nejenom popřením našeho národního zájmu, ale také zbytečnou, zmarněnou obětí našich vojáků,“ řekl před třemi měsíci Zeman. Mohl to obrátit na elegantní – nasazení našich vojáků v Afghánistánu bylo zbytečnou obětí. Pak by mluvil pravdu. Protože to tak prostě je. Armáda ve službách byznysu.

Tlučení Afghánců do hlav

Babišův ministr obrany Metnar před třemi měsíci poznamenal: „Nedávné útoky, které stály životy našich vojáků v Afghánistánu, jsou tragické, nijak ale nenahlodávají naše odhodlání v zahraničních misích pokračovat.“ Tož, doufám, chlapi, že se svých slov neleknete a i po odchodu USA vytrváte v útočné válce v Afghánistánu, která sama o sobě onen terorismus vychovávala. Jak jinak chápat slova Babiše: „Ne, nevzdáváme se. Neodejdeme. Teror by se pak přenesl do Evropy." Co když má Babiš pravdu? A on ji v tomto případě mít může.

Tloukli jste Afghánce sedmnáct let po hlavě, tak by to chtělo sakra důslednost, abyste je utloukli do bezvědomí. Protože pokud žezlo v Afghánistánu předáte Talibanu, začne tlouct po hlavě on nás. No, neodpustí nám, ani našim spojencům. Proč by to dělal. Opakuji, sedmnáct let jste jej mlátili po hlavě. A jen málokdo v Afghánistánu na to kouká jako na bratrskou pomoc. A pak tu máme Petříčka, ministra zahraničí, a jeho prorocká slova: „Je to i kvůli naší bezpečnosti, můžeme zamezit šíření obchodu s drogami, můžeme zabránit další migrační vlně z regionu. Jsou to věci, které mají přímý dopad na českou i evropskou bezpečnost.“ Ovšem jeho prorocká slova pojednávala o setrvání armádních sil v Afghánistánu. Ne o jeho opuštění. Drogy, migrace i terorismus se můžou v klidu rozjet. A hlavně, Talibanu už nic nebude překážet v cestě. Fajn válka, s fajn výsledkem. Fakt se vám to povedlo. Teď, sakra, komu dát Nobelovu cenu míru za ukončení války v Afghánistánu? Čeští politici předvedli jediné: nikdo je k jednacímu stolu nezve.

 

Vložil: Štěpán Cháb