Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Trump ujíždí na hamburgerech a kuchyň Bílého domu mění ve fastfoodovou vývařovnu. Sobota Pavla Přeučila

19.01.2019
Trump ujíždí na hamburgerech a kuchyň Bílého domu mění ve fastfoodovou vývařovnu. Sobota Pavla Přeučila

Foto: Facebook

Popisek: McDonald Trump

VIDEO Dává to najevo při řadě příležitostí a poslední ukázkou jeho vášnivého vztahu k hamburgerům a podobným lahůdkám, byla prezidentská party, kterou uspořádal v Bílém domě pro tým Clemson Tigers, vítěze univerzitní ligy amerického fotbalu. Na slavnostně prostřeném, mahagonovém stole čekaly na hráče hromady hamburgerů, pizz a dalších dobrot, dovezených z okolních fastfoodů. O prezidentově vášni pro rychlé občerstvení se spekuluje už dlouho a je vděčným námětem bulvárního tisku. Kde se tahle jeho vášeň vzala a co za ní stojí?

Nedávný fastfoodový oběd v Bílém domě byl spíše z nouze ctností, protože už několik týdnů jsou americké vládní instituce, včetně Bílého domu, bez finančních prostředků, kvůli Trumpovu požadavku na financování megalomanské zdi na mexicko-americké hranici, což se kongresu vůbec nelíbí. Nicméně Trump, který ono fastfoodové pohoštění financoval z vlastní kapsy, mohl klidně objednat tradiční catering, ale to se nestalo. Ostatně hamburgery nejsou v Bílém domě žádnou novinkou. Hned po svém nástupu do prezidentské funkce se nechal Trump slyšet, že s tradičními bankety je konec a kuchařům v rezidenci nařídil přidat na jídelníček i několik fastfoodových jídel.

McDonaldu je věrný už desítky let

Trumpovou láskou k fastfoodům se v poslední době zabírá americký tisk zcela pravidelně a objevují se i různé spekulace, například o tom, že má strach z travičů a když bude jíst běžnou stravu milionů Američanů, nic se mu nestane. Když přijde do MacDonaldu jako běžný zákazník, nikdo prý nestihne s jídlem manipulovat. Už když vstoupil do veřejného života, někdy v devadesátých letech, natočil reklamy pro řetězce Pizza Hut a McDonald. Známé jsou jeho časté výroky o tom, jak skvělým jídlem je takový Bic Mac.

Na Instagramu a dalších sociálních sítích kolují jeho fotky, na nichž se zubí s kbelíkem od KFC, nebo s kartonovou krabicí s obřím Bic Macem. Bývalý manažer jeho kampaně Corey Lewandowski napsal ve své knize o průběhu kampaně, že v Trumpově soukromém letadle Force One, existovaly jen čtyři základní potraviny: McDonald's, Kentucky Fried Chicken, pizza a dietní Coca Cola.

„Jsem Američan a tak jím jako obyčejný Američan“

I když by si mohl Donald Trump dopřávat jídlo v těch nejluxusnějších restauracích, nebo si nechávat v Bílém domě připravovat opulentní hostiny, zůstává stále u rychlého občerstvení. Trump musí často svoji zálibu ve fast foodech před novináři obhajovat a jeho obvyklá argumentace zní „Jedí to miliony Američanů a já jsem také jen obyčejný Američan“. Mnozí to považují za určitý druh populismu, ale nesporné je, že to u mnoha prostých Američanů zabírá. Záběry Trumpa při návštěvách fastfoodů vždy obletí celý svět a na sociálních sítích dostávají statisíce lajků.

Fastfood v Bílém domě

Málokdo si přitom všimne kontrastů, jako na fotce s Trumpa s kyblíkem smažených kuřecích kousků, upnutého ve svém letadle zlatým pásem, nebo hamburgery obložený stůl v Bílém domě, na kterém se blýskají stříbrné příbory, stříbrné mísy se saláty a misky s nejrůznějšími omáčkami. Novináři zaznamenali i to, že při náročných prezidentských kampaních dává mnoho kandidátů, vzhledem k úspoře času, přednost fastfoodovému jídlu, nicméně Donald Trump je jediný, kdo s tím nepřestal, ani když se usadil v Bílém domě, a dokonce donutil zaměstnance kuchyně k přípravě jednoduchých jídel podle receptů fast foodů. Nejraději prý má cheesburgery, ale bez okurky, která mu nechutná. Navíc prý požadoval po každém jídle jako zákusek fastfoodový jablečný koláč. Ten však nedokázali jeho kuchaři připravit podle jeho představ, a tak musel jeden z bodyguardů naklusat do nejbližšího fastfoodu a přinést zákusek odtud.

Nezdravé jídlo kompenzuje „zdravou“ Colou

Dalším důvodem, který Trump rád veřejně prezentuje, je prý vysoká hygiena v jeho oblíbených fastfoodech. „Oni ji musí dodržovat, je to určitý standard. Já jsem velmi čistotný člověk, mám rád čistotu a v těchto řetězcích je vyšší než někde jinde, kde nemáte tušení, odkud jídlo pochází,“ říká Trump. Může se prý vždy spolehnout, že jídlo bude zdravotně nezávadné. Když mu mnozí vytýkají, že jde o vysloveně nezdravá jídla, používá Trump dost legrační argument. Pije prý jen dietní Coca Colu, a co je dietní, to je také zdravé. Pitím zdravé Coly tak prý vyrovnává nezdravou fastfoodovou stravu.

Trpí Trump fobií?

Spekuluje se, že Trumpova fastfoodová posedlost souvisí s tím, že trpí fobií z jakékoliv nákazy a dodržuje přehnanou čistotu. Je známá jeho nechuť k potřásání rukou i to, že po každé návštěvě, s níž si nezbytně podá ruce, se utíká do koupelny rychle umýt. Ruce si myje ostatně každou chvíli, úzkostnou hygienu dodržuje i při jídle. Například pizzu jí zásadně příborem. Přehnaný strach z nějaké té nákazy se projevil i v nových pravidlech Bílého domu. Zaměstnanci se nesmějí dotýkat řady jeho osobních předmětů, například zubního kartáčku.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace