Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nedělám nic špatného, tak ať se podívají. To je ta svoboda? Komentář Štěpána Chába

komentář 07.01.2019
Nedělám nic špatného, tak ať se podívají. To je ta svoboda? Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Všichni jsme permanentně v záběru

Onehdá jsem se názorově střetl s naší šéfredaktorkou. Zastává názor, že když člověk nedělá nic špatného, vlastně nevadí, že mu do soukromí vidí třetí strana. Dohadovali jsme se o chytrých telefonech, které ukládají veškeré informace na telefonu do cloudu. Dává je tedy třetí straně. Včetně kontaktů, fotek. Nevím, mě něco takového děsí. A to i přes skutečnost, že také nedělám nic špatného.

Snad jsem názorově blíž k Edwardovi Snowdenovi, který v roce 2013 vynesl na světlo boží informace o bezprecedentním masovém sledování telefonů a elektronické komunikace na celém světě tajnými službami USA. A upřimně, doposud mě zaráží, že USA nedostaly od všech zemí diplomaticky řádně po držce. Kauza utichla a my si můžeme být dokonale jistí, že podobné sledování pokračuje dál. A ano, takové sledování je jistě i v Evropské unii, v Rusku, o komunistické Číně nemluvě.

Svoboda?

Ano, na to konto očekávám reakci – jsem malá ryba, o mě zájem nemají a já se tak nemusím bát – jistě, drtivá většina světové populace je bez významu. Sledovat je tedy jen pro ty marketingové účely s cílenou reklamou. Ale… Jak se v tomto kontextu může líbit představa někoho, kdo za sledování stojí? Co kdyby přišel do České republiky osvícený politik, státník hodný toho označení? Je v pořádku, že jej může třetí strana beztrestně sledovat, vést o něm záznamy a pokud by si příliš vyskakoval, tak mu prostě zlomit politicky či mediálně vaz a tím zlomit vaz i politice jako takové? Aniž bych ji považoval za státnici, tak v hledáčku amerických tajných služeb byla i Angela Merkelová. V pohodě? Může si to tajná služba USA dovolit? Ano, pokud se nikdo nebude bránit. A on se nikdo nebránil. Jen obyčejní lidé.

Podívejme se na obchodní války, které probíhají mezi USA a Čínou. A hysterie, která se spustila kolem Huawei. Dlouhá provolání o zadních vrátkách ve výrobcích Huawei. Velká Británie uvažuje o oddálení nástupu sítě 5G, protože ta měla být v rukou Huawei. A mají pravdu. Zadní vrátka jsou nebezpečná. Svěřuje se zásadní segment státu do rukou něčeho nevyzpytatelného. Pořád v pohodě? Může za to vlastně fakt, že se lidé a státy intenzivně nebránili a nebrání. Necháváme si to líbit. Stejný příklad s Microsoftem a jeho Windows 10. Po jejich vydání zaplavily Internet šokované dotazy, proč počítač začal odesílat data, která uživatel nemá možnost ovlivnit? Software Skype určený na videotelefonování přes Internet. Ve zprávách Edwarda Snowdena bylo uvedené, že si přes Skype tajné služby USA dělají portrétové fotky obyčejných lidí. Dva roky před kauzou, kterou spustil Snowden, koupil Skype Microsoft. V informacích od Snowdena figuroval Facebook, Apple, Google a mnoho dalších velkých korporací. A všem je to tak nějak jedno – proč by mě sledovali, že jo.

Proč by mě sledovali

A ano, vracím se zase k tomu, proč by mě sledovali, jsem bezvýznamný. Ale tady nejde o to, jestli mají důvod sledovat konkrétního člověka, ale o to, že mají tu možnost. A z principu právě ta možnost je hrozivá a měla by děsit každého. Protože lhostejnost k oné možnosti postrádá paměť. Historickou paměť, která nás nutně musí zanést do období komunismu, nacismu, fašismu. Lidstvo není dost civilizované na to, aby si některou z těch etap nemohlo zopakovat. A pak budeme stát s otevřenou hubou na vyšetřovně, protože o nás budou vědět všechno. Ve výsledku nejde o to, že nic nemusíme skrývat, protože neděláme nic špatného, ale že nikdo nemá právo vědět, že neděláme nic špatného. Člověk se může ocitnout v hledáčku tajných služeb teprve v okamžiku, kdy se vyvalí jeho kriminální nebo podvratná činnost, dřív ne.

Opravdu se tou lhostejností dobrovolně odevzdáváme všanc podobným projektům, jakým je sociální bodování v Číně, kdy člověk za veškerou svou činnost získává nebo ztrácí body a při jejich nedostatku se neprojede ani vlakem. Fakt se na toho Orwella všichni doslova těšíme. Hrozivá představa unifikace obyvatel planety.

 

Vložil: Štěpán Cháb