Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když ne žalobu za osahávání, tak alespoň za diskriminaci. Aneb blázni u kormidla. Komentář Štěpána Chába

komentář 04.01.2019
Když ne žalobu za osahávání, tak alespoň za diskriminaci. Aneb blázni u kormidla. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: V hlavní roli #MeToo

Hurá akce #MeToo sklízí zasloužené ovoce. Poté, co se divé ženy zlatého plátna vyřádily na svých kolezích, se jich zbylí kolegové začínají stranit. A to, což je kuriózní, ve velkých společnostech a hlavně ve finančních ústavech. Na Wall Street platí nepsaná pravidla. Nenastupovat s ženou do výtahu, nejednat se ženou za zavřenými dveřmi, nedělat se ženami pracovní pohovory beze svědků. A nějaké kamarádské vztahy? Zapomeňte. A tak od spuštění kampaně #MeToo už ženy nikdo neosahává, ale zároveň se jich začali muži stranit a odmítat s nimi mít cokoliv společného. Žena je toxický materiál. Životu nebezpečný. Zkrátka žádný parťák do kšeftu. Jak informovala agentura Bloomberg, která dělala průzkum mezi desítkami velkých firem mezi manažerskými posty.

Kampaň samozřejmě nedosáhne na nízké pozice, fabriky a běžná zaměstnání. Protože co si vzít na chudácích, kteří žijí pravidelně od výplaty k výplatě. Ovšem finančnictví, IT, to už je jiná. Manažerské pozice? Tam už se toxicita ženského elementu projevuje doslova panikou mezi muži. Nikdo z nich si nemůže být jistý čímkoliv. Projede se výtahem a má z ostudy kabát, k němu výpověď a navíc pohrdání, kterého se dlouhé roky nezbaví. Jen proto, že žena, která s ním nastoupila do výtahu, se chtěla obohatit, nebo postoupit na uvolněné místo. Fajn kariérní postup, ne?

Není žaloba jako žaloba

A tak začíná mužům ze strany žen, zatím jen v USA, hrozit jiný postih. A tím je žaloba za diskriminaci. Nechcete ženu na oblíbený teambuilding, kde se mají upevňovat vztahy mezi lidmi z práce? Plánujete jen pánskou jízdu? No tak pozor, může přijít žaloba za diskriminaci kvůli pohlaví. Pracovní vztahy, a venkoncem i ty mimopracovní, jsou kampaní #MeToo dokonale nabourané. Korektnost už se nebude nosit jen v médiích a mezi politiky, ale už i mezi lidmi, kteří spolu mají přijít do styku.

Personalista společnosti Ford Harrison Stephen Zweig řekl pro agenturu Bloomberg: „Pokud se muži budou ženám vyhýbat a nebudou otevřeni jednání o této problematice, nehrozí jim sice žaloby kvůli zneužívání či obtěžování, ale hrozí jim žaloby kvůli diskriminaci pohlaví.“ A tak si ženy důstojnost vynutí. Nebylo by mnohem zajímavější a přínosnější, kdyby si ji vydobyly? A samotné ženy ve vedení? „Ženy se snaží přijít na to, co s tím, protože to ovlivňuje naši kariéru,“ řekla víceprezidentka banky Wells Fargo a prezidentka oborového sdružení žen Karen Elinskiová. „Je to skutečná ztráta.“ Na Wall Street (sídla největších finančních ústavů) a v Silicon Valley (sídla největších internetových společností) se prostě ženám začínají vyhýbat.

Anonymní personalista

Jeden z personalistů, který odpověděl agentuře Bloomberg, řekl: „Co kdyby si uchazečka vyložila špatně něco z toho, co jsem řekl?“ Chápete tu pokřivenost? Personalista začíná brát ženy jako potenciální nepřátele. Jako lidi, kteří mu přišli uškodit, ublížit mu, jako lidi, před kterými se má mít neustále na pozoru. V našem prostoru mohou ženy blahořečit Evropské unii, která usiluje o zavedení povinných kvót na ženy na vedoucích místech firem a společnosti. Protože jinak by ty toxické tvory plné touhy po pomstě za historii světa nikdo nezaměstnal.

Ženské a mužské firmy

Nakonec se nejspíš uleví úplně všem, když se zavedou oddělená pracoviště pro ženy a muže, kdy ti mezi sebou nebudou vůbec komunikovat, potkávat se, plánovat, mluvit spolu. Protože každé slovo má potenciál ocitnout se jako předmětné v žalobě. Šílenství, dalo by se říct. Ovšem co se týká důvěryhodnosti spolupracovníka, ocitáme se na nule. Nebo nám vznikne nový směr byznysu, kdy spolu budou soupeřit nejen firmy jako takové, ale vzniknou firmy, kde budou v jedněch jen muži a v druhých jen ženy, a ty mezi sebou budou bojovat o zákazníka. Nadšené feministky to prostě vzaly za dost špatný konec.

 

Vložil: Štěpán Cháb