Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zásah URNY, ukradené miminko jak za krále Heroda… Konec roku v Příbrami, to byl akční film. Teď čekají na velbloudy

03.01.2019
Zásah URNY, ukradené miminko jak za krále Heroda… Konec roku v Příbrami, to byl akční film. Teď čekají na velbloudy

Foto: Město Příbram

Popisek: Betlém bez Jezulátka

To se v Česku zrovna nestává denně, a tak republika sledovala se zatajeným dechem drama přepadení banky. Na linku 158 dorazilo oznámení 28. prosince v 15:30, pachatel tam držel rukojmí. Vše ukončil až zásah jednotky URNA. Vše se odehrálo v centru – přepadena byla Unicredit Bank a následující dvě hodiny hlavní příbramské náměstí T.G. Masaryka připomínalo natáčení amerického akčňáku: Situaci ze vzduchu monitoroval modrý policejní vrtulník, policie vyklidila část obchodní zóny v Pražské ulici a celé centrální náměstí, doprava byla odkloněna… O den později pro změnu krátce po půlnoci strážníci Městské policie Příbram sledovali nevěřícně na svých kamerách krádež Jezulátka z dřevěných Jesliček, kde jinde než na náměstí T.G. Masaryka. To ale není vše, v sobotu do samého centra Příbrami dorazí tři živí, majestátní velbloudi.

Ani po více než dvou tisících let není Jezulátko uložené v jesličkách v bezpečí. V sobotu 29. prosince se o tom přesvědčili strážníci Městské policie Příbram. Ti krátce po půlnoci zaznamenali na kamerovém systému trojici osob pohybující se v těsné blízkosti vyřezávaného betlému na náměstí T. G. Masaryka. Dva muži a jedna žena byli evidentně pod vlivem alkoholu, a žena navíc držela v ruce dřevěnou sošku. 

Betlém bez jezulátka je takový opuštěný. Ale žádný strach, již brzy se vrátí...

Opilci to trochu přehnali 

Na místo byli vysláni strážníci, kteří trojici osob zajistili. Jelikož u ženy byla skutečně nalezena vyřezávaná soška Jezulátka, byli všichni tři vyzváni k prokázání totožnosti. Jednalo se o pětatřicetiletého muže z Příbrami, o devětatřicetiletého muže z Kolína a dvaatřicetiletou ženu cizí státní příslušnosti. Dvaatřicetiletá cizinka, která se navíc pokusila několikrát z místa uniknout, svým jednáním naplnila skutkovou podstatu přestupku, proto ji strážníci uložili pokutu. S uložením pokuty však dotyčná nesouhlasila, proto byla věc oznámena příslušnému správnímu orgánu k dořešení. „No jo, byli opilí. Ta cizinka? To je Slovenka,“ vysvětlila nám tisková mluvčí Eva Švehlová s tím, že Jezulátko bude do jesliček vráceno po drobných úpravách co nejdříve, možná již dnes. Toto drama tedy má dobrý konec.

Postavy v jesličkách vznikaly v učňovské dílně Waldorfské školy

Jen stěží si dokážeme představit poslední svátky roku bez jesliček, zvlášť v Příbrami, která se vyznačuje šikovnými betlémáři hluboko do historie, napsal před bezmála třemi lety Deník. A doplnil: Na náměstí TGM v Příbrami pod vánočním stromem už několik let technické služby před adventem instalují dřevěné jesličky, v nichž plní svou nezastupitelnou úlohu sochy v životní velikosti z dílny příbramské waldorfské školy. „Jde o projekt plynule navazující na předešlé tři ročníky, v rámci kterých jsem spolupracoval na řezbě šesti soch, tedy dvou králů, pasáčka s flétnou, sousoší s ovcí a jehňátkem, psa a anděla," říká mistr odborného výcviku Jarmil Brynda k projektu, v němž dlouhodobě spolupracují Příbramští betlémáři, Technické služby města Příbram a Waldorfská škola Příbram. 

Postavy v životní velikosti z jesliček na náměstí TGM v Příbrami vznikaly v dílně příbramské waldorfské školy. Kromě toho, že jako takové jsou symbolem Vánoc, mají připomínat tradici betlémářství pod Svatou Horou. Zdroj Jarmil Brynda

Cílem celého dlouhotrvajícího projektu je podle Jarmila Bryndy postupné zhotovení rozšiřující se skupiny daráčků a zvířat, kteří by měli dohromady tvořit pestrou skupinu, připomínající obraz vánočního mystéria. Všechny figury jsou vyřezány z kvalitního lipového dřeva a pocházejí z rukou šikovných příbramských betlémářů. I dřevo je ze stromů pokácených v okolí Příbrami. 

Obrázek letošního Betléma v celé své kráse, i s Jezulátkem

Na projektu se podíleli učni oboru umělecký truhlář a řezbář z Waldorfské školy Příbram společně s mistry odborného výcviku. „Za finanční podporu tohoto projektu velmi děkujeme městu Příbram, bez ní by projekt pravděpodobně nepokračoval," dodal k úspěšné práci Jarmil Brynda a doplnil, že jako učitel vždy připravil základ dané sochy motorovou pilou a studenti poté vypracovali konkrétní detaily. 

 

Drama v bance má stále záhadný motiv 

Okresní soud v Příbrami v neděli odpoledne projednal žádost státního zástupce o uvalení vazby na osmadvacetiletého muže obviněného z přepadení banky UniCredit Bank z Příbrami. Ten se tak objevil na veřejnosti poprvé od chvíle, co ho zásahová jednotka  zpacifikovala a  doprovodila do cely předběžného zadržení (od té doby ho čekaly výslechy). Neprozradil při nich jen jediné - proč konkrétně se vlastně rozhodl svůj čin provést. „Řeknu vám vše, ale ne dnes,“ sdělil přítomným novinářům. Celou akci muž údajně podnikl kvůli tomu, že chtěl podat trestní oznámení prostřednictvím médií, jak řekla policejní mluvčí Monika Schindlová. „Konkrétní motiv trestního oznámení zjišťujeme,“ dodala.

 

Náměstí i přilehlé okolí policie uzavřela a povolala vyjednavače...

Obviněný přepadl v pátek odpoledne příbramskou pobočku Unicredit Bank. V budově na centrálním náměstí držel devět rukojmí - dva zaměstnance banky a sedm klientů, jednoho zákazníka propustil ještě před příjezdem zásahové jednotky. Po necelých třech hodinách do banky vnikli příslušníci Útvaru rychlého nasazení (URNA). Muže, který měl u sebe funkční krátkou střelnou zbraň, zadrželi. Rukojmí jsou v pořádku, muž byl lehce zraněn.

 

Když vyjednávání k ničemu nevedlo, nastoupila URNA

Policejní mluvčí dále řekla, že nešlo o loupežné přepadení. „Muž chtěl na sebe upozornit a vyjednávat. Tvrdí, že je ročník narození 1990,“ řekla. Pachateli, který měl u sebe funkční krátkou zbraň, hrozí až 12 let vězení. „Vyjednávání už neplnilo svůj účel, muž přestával s vyjednavačem komunikovat,“ uvedla mluvčí k vpádu URNY. Muž byl držitelem zbrojního průkazu, v minulosti se už dopustil drobné trestné činnosti, doplnila. Při vstupu do banky podle mluvčí jednou vystřelil do stropu.  

Na Silvestra zas hasiči tahali z vody živého velblouda 

Tato trochu bizarní událost se neodehrála přímo v Příbrami, ale poblíž, takže o ní informoval místní web iPribram.cz: Na Silvestra v dopoledních hodinách řešili středočeští hasiči poměrně kuriózní zásah, kdy operátoři tísňové linky přijali informaci o pádu velblouda do rybníka v obci Hulín na Příbramsku. Operační důstojník k události vyslal hasiče ze stanice Sedlčany a zároveň lezecké družstvo ze stanice Benešov.

Chudák velbloud, tahali ho ven bagrem - vypadá dost zdrchaně...

V době příjezdu hasičů se na místě nacházel majitel, který se pokoušel zvíře vyprostit vlastními silami, ale to se mu nepodařilo. Po necelé hodině hasiči velblouda vyprostili z oplocení a dostali ho za pomoci bagru zpět na břeh, kde ho následně prohlédl veterinář. 

Kašpar, Melichar a Baltazar i letos na živých velbloudech 

A další velbloud, respektive tentokráte hned tři. Tříkrálový průvod projde městem již v sobotu. A jak je v Příbrami zvykem, se vší parádou.

Výběr představitelů Tří králů je velmi povedený, takto přesně si je představujeme...

Dorazí živí velbloudi z Cirkusu Kopecký, s nímž město na Tříkrálovém průvodu spolupracuje dlouhodobě. „Nepodařilo se mi pána zkontaktovat, ale v minulosti zde byly velbloudice Šejla, Jasmína a Gulčitaj, tak snad to budou ty samé. Pokud jde o kostýmy, ty máme zapůjčené z Divadla Antonína Dvořáka, to je naše příbramské divadlo,“ vysvětlila mluvčí Eva Švehlová s tím, že tři krále budou stejně jako v loňském roce představovat pánové Richter, Dubnický a Hadrbolec – jak vidíte na snímku z loňského roku, hodí se na to dokonale.

 

Loňští tříkráloví velbloudi... Na této fotografii, pocházející z příbramského Facebooku, je nejzajímavější, že jsme se k ní prokutávali přes půl hodiny. Příbram je totiž město s tak bohatým spolkovým, kulturním, společenským i sportovním životem, který si zaznamenává na FB, že jsme se nestačili divit. Kam se na ně Pražáci hrabou  

„Tři králové přijdou na radnici v 15.50, kdy budou přivítáni panem starostou – křídou budou označeny dveře radnice nápisem K+M+B, soubor Astoria Brass zahraje Tříkrálovou fanfáru, následovat bude píseň My tři králové a poté v 16 hodin vyrazí průvod od radnice přes Jiráskovy sady, Lázeňskou a Pražskou ulici na náměstí TGM, kde bude na pódiu živý betlém. Tři králové se Svaté rodině pokloní a předají jí dary, vystoupí zástupce města, pan farář a ředitel Farní charity, která v tento den bude přímo v průvodu pořádat tříkrálovou sbírku,“ popsala Eva Švehlová s tím, že v programu se můžeme těšit i na Chůdadlo a kapelu Pozdní sběr. 

Vložil: Markéta Vančová