Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Facebook nemá jinou možnost, než se stát nástrojem zkázy. Komentář Štěpána Chába

komentář 02.01.2019
Facebook nemá jinou možnost, než se stát nástrojem zkázy. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Facebook očesává svobodu, protože prostě nic jiného dělat nemůže

Ve světě, kde je svoboda braná jen jako pojem pro politická prohlášení, ale na jejích zádech se staví pravidla pro okleštěnou existenci Neda Flanderse, který, oulidy důlidy, všechno vidí přes růžové brýle, se stává Facebook katem svobody projevu. A to, jak už to tak bývá, s úmysly čistými jako křišťálová studánka. (Ned Flanders je postavička ze Simpsonových, který v mládí hodně zlobil, tak ho jeho rodiče dali do zvláštní školy; tam se až přehnaně napravil a stal se z něj prototyp přespříliš hodného člověka - pozn. red.)

Protože jde o ochranu uživatelů před terorismem, dezinformacemi, kyberšikanou, spamem a v neposlední řadě pak před jimi samotnými. Americkému deníku The New York Times předal jeden ze zaměstnanců Facebooku interní informace o mazání příspěvků na sociální síti. A to s upozorněním na to, že Facebook získává příliš mnoho moci bez veřejného dohledu. Facebook tak získává globální informační monopol, u kterého si ale vybudoval svá vlastní pravidla, která mají definovat svobodu a demokracii.

Mažeme názory pro budoucí lepší svět

A tak padají bany za špatný názor, za špatné slovo, které je na indexu. Přičemž soudce tu dělají nekompetentní brigádníci, kteří mají pár vteřin na to, aby rozhodli, jestli je ten nebo ten příspěvek závadný. Často se tak stane, že je uživateli smazaný komentář, kde jen cituje oficiální mainstreamová média (viz text z The New York Times). Ale i to skončí. Facebook chystá, že do role vrchního cenzora dosadí umělou inteligenci, která dle zadaných parametrů vymaže vše, co bude třeba. Za tři měsíce, od července do září minulého roku, odstranil Facebook 1,5 miliardy příspěvků. V drtivé většině, jak uvádí sám Facebook, se jednalo o spam.

Facebook jako globální ministerstvo pravdy?

Autor textu v The New York Times uvedl, že se Facebook stal další větví státního dozoru, ale bez mandátu od lidí. Logicky, Facebook je soukromá firma, stát nad ním tedy nemá přímý dohled. Ovšem dohled nad ním zprostředkovaně má, jelikož právě od státu Facebooku hrozí pokuty, takže se, jak zjistil autor textu v NYT, Facebook kloní téměř automaticky k požadavkům států. A logicky, stát nechce občany rozhněvané, chce občany klidné a poslušné. A ten potenciál Facebooku stát se platformou odporu je prostě příliš vysoký. A nebezpečný. Viz třeba Arabské jaro.

Ač se Facebook jistě nechtěl napasovat do role světového cenzora, nemá jiného zbytí. Jak píše NYT: „Ve snaze dostat pod kontrolu problémy, které sám zplodil, se bez velkého křiku stal pravděpodobně jedním z nejmocnějších orgánů politického dohledu na světě. A to rychlostí, která šokuje i jeho zaměstnance.“ No, lépe to popsat nešlo.

A přitom alternativy

Alternativa k Facebooku fakticky není. Je tu Facebook a Twitter, obojí jede na obdobné vlně cenzury a politické převýchovy. A tak si člověk musí sestavovat seznamy slov, slovních obratů a myšlenek nebo názorů, které přes tyto dvě sociální sítě nesmí ventilovat. Ostatní sociální sítě skomírají bez většího zájmu uživatelů, bez jazykové podpory. A pokud se vyrojí nějaká sociální síť, která smrdí skutečnou svobodou, Google ji odindexuje, takže pojde na úbytě (viz sociální síť Gab). A když se vyrojí startup, který by chtěl vytvořit novou síť, odpojí jej od zdrojů PayPal nebo MasterCard. Samotná síť Gab má problémy najít solidní banku, která by jim zřizovala účty. Zase je pravdou, že k síti Gab se utíkají i lidé s poněkud radikálnějším viděním světa.

Běžné tržní prostředí, ona mýtická neviditelná ruka trhu, u korporací nefunguje. Vznik molochů typu Facebook, Twitter, Google nebo PayPal mezi sebe nepustí další platformy. A to povede nutně k postupné centralizaci a likvidaci toho, čím byly tito molochové dříve, tedy garážovými projekty, které vznikly z ničeho, jen z nápadu. Co nemohou skoupit, to zlikvidují. Protože boj o koryta je prostě boj o koryta. A krmením je celé obyvatelstvo planety. 

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace