Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z masových vrahů udělat národní hrdiny. Komentář Štěpána Chába

komentář 26.12.2018
Z masových vrahů udělat národní hrdiny. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Jeden z nejslavnějších Ukrajinců obviněných z spolupráce s Hitlerovým režimem je Stepan Bandera. Dnes se jeho jméno stalo praporem zástupců ultrapravicových nacionalistických organizací Ukrajiny, kteří si říkají jak jinak - Banderovci

FOTOGALERIE Ukrajinský prezident Petro Porošenko do toho zase šlápl. Aby si zvýšil preference u předem prohraných prezidentských voleb, udělal z Banderovců zákonem uznané veterány. Snažil se tak chytit těch 37 % Ukrajinců, kteří v Banderovcích vidí ještě teď, po důkladném a podrobném odhalení všech jejich zvěrstev, bojovníky za svobodu s aureolou národních hrdinů. S podobnou rétorikou si hrál i předminulý prezident Ukrajiny Viktor Juščenko, když ke zděšení okolních států udělal ze samotného Bandery národního hrdinu.

Je to obdobné, jako kdybychom se v novinách dočetli, že Merkelová udělila posmrtně Adolfu Hitlerovi nejvyšší německé ocenění za boj proti nezaměstnanosti. Na nezaměstnanost, na tu byl Hitler přeci kos. Stejná logika. Bandera a jeho vraždící nacionalistická armáda bojovali za nezávislou Ukrajinu. A to je, holt, věčný boj Ukrajiny. Panzerfaustem za vlastní sebeurčení, že. My měli Němcovou s Palackým a Havlíčkem, Ukrajinci měli Banderu a jeho bestiální masové vraždy. My jsme po právu hrdí na naše světlonoše sebeurčení a sebeuvědomění, Ukrajinci, snad z nedostatku jiných, oslavují bestii. Však i Hitler zapsal Německo do knihy historie skutečně křiklavým písmem v barvě píchaček... a krve. A nějaké to ocenění pro jeho SS jednotky by se zpětně hodilo.

Banderova krvavá pouť

Banderovci se za druhé světové války s nadšením přidali k německému Wehrmachtu, který se hnal šturmem za vyhlazovací válkou na Rusko. A svou bestialitou a krutostí se vyrovnali snad jen chorvatským Ustašovcům. Zrůdy nabodávající kojence na bajonety, rozřezávající těhotné ženy, ukájející se na čemkoliv, co mohlo byť i jen trochu trpět. Zrůdy v lidském těle. K Němcům se Banderovci přidali s nadějí, že tím vyženou nenáviděný Sovětský svaz a zároveň i polskou menšinu na svém území. K tomu pořádali hony i na Židy. Útoky a vyvražďování cílili i na zakarpatské Čechy. Prostě taková všehochuť zla.

Poté Bandera se svými kumpány vyhlásil nezávislou Ukrajinu. Na to konto byl Němci zatčen a jat do koncentračního tábora. Po čase byl propuštěn, aby mohl velet jednotkám svých zločineckých band, teď už z prominentního německého exilu. Hitler si zkrátka uvědomil, že má v Banderovi vcelku schopného spojence. Po Stalingradu se Banderovci pouštěli do křížku jak s Rudou armádou, tak i Wehrmachtem. To vše pod heslem – svobodná Ukrajina. A ano, zcela pochopitelně. Celou svou historii byla Ukrajina vlastně pod nadvládou někoho z okolí a i teď je pochopitelná její snaha se z toho vybabrat. Ale vlastně tam, kde my jsme se emancipovali a práva si vydobyli přes zákony, Ukrajina neustále bojovala, a bojuje, se zbraní v ruce.

Ukrajina v permanentním kolapsu

Nemilé, stát se odstrašujícím příkladem pro ostatní, ale Ukrajině se to povedlo skutečně předpisově. Revoluce v ulicích končí zákonitě v rukou kšeftařů s idejemi a budoucností státu. A každý si chce nakonec stejně jen nakrást. Porošenkova popularita je na bodu mrazu. Majdan, který snad začal jako touha po tom, aby se Ukrajina konečně vymanila z neustálé bídy, se zvrhl do boje mezi oligarchy, kde obětí je celá Ukrajina. A dosadila na trůn něco takového, jako je Porošenko. A přitom měl Porošenko možnost Ukrajinu skutečně rozjet. Objednávku od lidí měl nepřehlédnutelnou, mandát měl silný. Mohl se stát hrdinou Ukrajiny sám, místo toho dělá hrdiny z bestiálních vrahů.

Malé varování před fotogalerií

Do fotogalerie nahlédněte jen na vlastní nebezpečí. Jsou v ní snímky, které dokumentují boj za svobodnou Ukrajinu v podání Banderovců. Není to hezký pohled. Co fotografie, to obvinění z neuvěřitelného zvěrstva, které není ničím omluvitelné. A je naprosto nepřijatelné, aby pachatelé takových zločinů byli velebeni jako národní hrdinové. Tento text nezlehčuje zločiny Rudé armády, Wehrmachtu a ani Polska vůči Ukrajině. Jen upozorňuje na to, že masový vrah není hrdina a že vláda, která udělá z vraha hrdinu, je sama zločinecká.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace