Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z masových vrahů udělat národní hrdiny. Komentář Štěpána Chába

komentář 26.12.2018
Z masových vrahů udělat národní hrdiny. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Jeden z nejslavnějších Ukrajinců obviněných z spolupráce s Hitlerovým režimem je Stepan Bandera. Dnes se jeho jméno stalo praporem zástupců ultrapravicových nacionalistických organizací Ukrajiny, kteří si říkají jak jinak - Banderovci

FOTOGALERIE Ukrajinský prezident Petro Porošenko do toho zase šlápl. Aby si zvýšil preference u předem prohraných prezidentských voleb, udělal z Banderovců zákonem uznané veterány. Snažil se tak chytit těch 37 % Ukrajinců, kteří v Banderovcích vidí ještě teď, po důkladném a podrobném odhalení všech jejich zvěrstev, bojovníky za svobodu s aureolou národních hrdinů. S podobnou rétorikou si hrál i předminulý prezident Ukrajiny Viktor Juščenko, když ke zděšení okolních států udělal ze samotného Bandery národního hrdinu.

Je to obdobné, jako kdybychom se v novinách dočetli, že Merkelová udělila posmrtně Adolfu Hitlerovi nejvyšší německé ocenění za boj proti nezaměstnanosti. Na nezaměstnanost, na tu byl Hitler přeci kos. Stejná logika. Bandera a jeho vraždící nacionalistická armáda bojovali za nezávislou Ukrajinu. A to je, holt, věčný boj Ukrajiny. Panzerfaustem za vlastní sebeurčení, že. My měli Němcovou s Palackým a Havlíčkem, Ukrajinci měli Banderu a jeho bestiální masové vraždy. My jsme po právu hrdí na naše světlonoše sebeurčení a sebeuvědomění, Ukrajinci, snad z nedostatku jiných, oslavují bestii. Však i Hitler zapsal Německo do knihy historie skutečně křiklavým písmem v barvě píchaček... a krve. A nějaké to ocenění pro jeho SS jednotky by se zpětně hodilo.

Banderova krvavá pouť

Banderovci se za druhé světové války s nadšením přidali k německému Wehrmachtu, který se hnal šturmem za vyhlazovací válkou na Rusko. A svou bestialitou a krutostí se vyrovnali snad jen chorvatským Ustašovcům. Zrůdy nabodávající kojence na bajonety, rozřezávající těhotné ženy, ukájející se na čemkoliv, co mohlo byť i jen trochu trpět. Zrůdy v lidském těle. K Němcům se Banderovci přidali s nadějí, že tím vyženou nenáviděný Sovětský svaz a zároveň i polskou menšinu na svém území. K tomu pořádali hony i na Židy. Útoky a vyvražďování cílili i na zakarpatské Čechy. Prostě taková všehochuť zla.

Poté Bandera se svými kumpány vyhlásil nezávislou Ukrajinu. Na to konto byl Němci zatčen a jat do koncentračního tábora. Po čase byl propuštěn, aby mohl velet jednotkám svých zločineckých band, teď už z prominentního německého exilu. Hitler si zkrátka uvědomil, že má v Banderovi vcelku schopného spojence. Po Stalingradu se Banderovci pouštěli do křížku jak s Rudou armádou, tak i Wehrmachtem. To vše pod heslem – svobodná Ukrajina. A ano, zcela pochopitelně. Celou svou historii byla Ukrajina vlastně pod nadvládou někoho z okolí a i teď je pochopitelná její snaha se z toho vybabrat. Ale vlastně tam, kde my jsme se emancipovali a práva si vydobyli přes zákony, Ukrajina neustále bojovala, a bojuje, se zbraní v ruce.

Ukrajina v permanentním kolapsu

Nemilé, stát se odstrašujícím příkladem pro ostatní, ale Ukrajině se to povedlo skutečně předpisově. Revoluce v ulicích končí zákonitě v rukou kšeftařů s idejemi a budoucností státu. A každý si chce nakonec stejně jen nakrást. Porošenkova popularita je na bodu mrazu. Majdan, který snad začal jako touha po tom, aby se Ukrajina konečně vymanila z neustálé bídy, se zvrhl do boje mezi oligarchy, kde obětí je celá Ukrajina. A dosadila na trůn něco takového, jako je Porošenko. A přitom měl Porošenko možnost Ukrajinu skutečně rozjet. Objednávku od lidí měl nepřehlédnutelnou, mandát měl silný. Mohl se stát hrdinou Ukrajiny sám, místo toho dělá hrdiny z bestiálních vrahů.

Malé varování před fotogalerií

Do fotogalerie nahlédněte jen na vlastní nebezpečí. Jsou v ní snímky, které dokumentují boj za svobodnou Ukrajinu v podání Banderovců. Není to hezký pohled. Co fotografie, to obvinění z neuvěřitelného zvěrstva, které není ničím omluvitelné. A je naprosto nepřijatelné, aby pachatelé takových zločinů byli velebeni jako národní hrdinové. Tento text nezlehčuje zločiny Rudé armády, Wehrmachtu a ani Polska vůči Ukrajině. Jen upozorňuje na to, že masový vrah není hrdina a že vláda, která udělá z vraha hrdinu, je sama zločinecká.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace