Celebrity houfně opouštějí Twitter, ten je prý zejména pro ženy toxický. Sobota Pavla Přeučila
22.12.2018
Foto: Syfy Wire / repro
Popisek: Kelly Marie Tran, která hraje v poslední trilogii Star Wars Rose Tico v řadách odporu, se stala také obětí nenávistného trolingu na Twitteru - fanoušci její postavu prostě nemají rádi
Všimli jste si, že se některé celebrity omezují na sociálních sítích své aktivity a některé je dokonce zcela opouštějí? Možná už i vy přemýšlíte o smazání svých účtů na Facebooku, Instagramu nebo Twitteru. Světem se totiž šíří odborné studie, varující před přílišnou aktivitou na těchto sítích, která ohrožuje duševní zdraví lidí a může vést až k nevratným psychickým poruchám a traumatům.
Bouřlivý nástup sociálních sítí umožnil celebritám zcela nové možnosti se zviditelnit, získat mnohdy miliony nových fanoušků a navázat s nimi i interaktivní kontakt. Většina celebrit toho samozřejmě začala využívat a na svých účtech sdílela kdeco, mnohdy i docela intimní fotografie nebo posty. A teď si představte, že ony miliony lidí sledují každý váš pohyb a hodnotí každou změnu vašeho výrazu, vaše oblečení, nálady i umělecké výkony.
Někdy jsou hodnocení příjemná, ale anonymita sociálních sítí nahrává i nejrůznějším úchylům, kteří nešetří urážkami a disponují žumpoidním slovníkem. A právě ti jsou nejčastější příčinou kroku, kdy dotyčná celebrita umístí na příslušné síti kurzor nad tlačítko SMAZAT a stiskne.
Amnesty International píchla do vosího hnízda
Celé dva roky sledovala organizace Amnesty International aktivity významných žen na Twitteru a reakce uživatelů sítě na jejich příspěvky. Nedávno uveřejnila závěry své studie, která sledovala na Twitteru aktivity více než 700 slavných žen, celebrit, novinářek i političek a reakce těch, kdo jejich účty sledovali. Studie běžela opravdu ve velkém měřítku a hodnoceny byly miliony tweetů.
Na studii se podílela i společnost Element AI, zabývající se umělou inteligencí, schopnou rozlišit provokativní, urážlivé či nenávistné tweety. Výsledkem bylo spuštění webové stránky Troll Patrol Findings, mapující dopady nenávistného „trolení“ na této sociální síti. Celkově se na stránce uvádí, že z 14,5 milionu tweetů zaměřených na slavné ženy, bylo 1,1 milionu problematických nebo přímo nenávistných.
Častějším cílem útoků jsou barevné ženy
Amnesty International několikrát vyzývala Twitter, aby zveřejnil informace o virtuálním násilí na ženách, k němuž dochází na sítí a 12. prosince 2018 vydala kupodivu společnost Twitter obsáhlou zprávu o transparentnosti, jejíž součástí je poprvé článek, zabývající se porušováním pravidel Twitteru. Informace o zneužívání tweetů k urážkám a ponižování žen byly shrnuty do dvou kategorií, „zneužívání“ a „nenávistné chování“. Z informací vyplývá i to, že cílem nenávistných tweetů jsou především ženy barevné pleti, asiatky, černošky, míšenky, a to až s 34% vyšší pravděpodobností než ženy bílé pleti.
Přílišná otevřenost se nevyplácí
Mnohé celebrity, ať už muži nebo ženy, se až příliš spoléhaly na to, že jejich fanoušci je budou brát takové, jaké jsou a očekávaly na sociálních sítích jen pozitivní reakce. Řada z nich na přílišnou otevřenost ale pořádně doplatila. Jen si vzpomeňte na kolotoč, který se strhl na sociálních sítích kolem vztahu Seleny Gomezové a Justina Biebera, který vedl až k jejich psychickému zhroucení.
Jako nejnebezpečnější se ukázal zejména Instagram
Ne každý fanoušek dotyčné celebrity je tolerantní a nekritický a spousta z nich reaguje na každou nedokonalost či chybičku právě nenávistnými výlevy a urážkami. Stačí jedna vráska navíc, nedokonalé nalíčení, pár gramů tuku či zaříznuté legíny a vyrojí se tisíce těch nejsprostších urážek, sexuálních narážek a dalších nenávistných reakcí. Není tedy divu, že se mnohé celebrity loučí se sociálními sítěmi nadobro a mnohé je dokonce označují za žumpu.
Které celebrity se nadobro smazaly?
V létě letošního roku vzbudil poprask krok zpěvačky Miley Cyrus, která zcela nečekaně zrušila své účty na všech sociálních sítích. Spekulovalo se, že to je jen dočasný krok, ale zdá se, že je její rozhodnutí definitivní. Herec a komik Pete Davidson smazal svůj Instagram poté, co se vyrojila spousta negativních reakcí a urážek, týkajících se jeho zasnoubení se zpěvačkou Arianou Grande. „Internet je špatné místo a vůbec mi nedělá dobře“, okomentoval stručně herec svůj krok.
Kelly Marie Tran, která hrála Rose Tico ve Star Wars epizodě Poslední z Jediů, zrušila svůj instagramový účet v červnu 2018 po přívalu rasistických urážek od fanoušků hvězdných válek. Herečka a modelka Ruby Rose, známá z filmu John Wick 2, nebo z televizních seriálů Batwoman či Supergirl zlikvidovala svůj účet na Twitteru pro neustálé obtěžování. „Reakce na Instagramu mne psychicky ničí,“ okomentovala zrušení svého účtu herečka Daisy Ridley, známá z dvou epizod Star Wars, nebo ze seriálu Pan Selfridge.
Soukromí je cennější než sláva
Podobných případů přibývá a odvrácenou tvář fanoušků na sociálních sítích už pociťují i slavní youtubeři, kteří se také začínají řadit mezi ty, kdo sítě opouštějí, nebo přehodnocují své působení. Patří mezi ně například slavný youtuber Logan Paul, jehož videa sledovalo na 17 milionů fanoušku, u nás to byl nedávno náš nejznámější youtuber Jirka Král s více než milionem fanoušků, který podle svých slov „ztratil motivaci a chce začít zcela nový život“. Mnohé celebrity zkrátka přicházejí na to, že soukromý život je mnohem cennější než ono pozlátko internetové slávy, které se může kdykoliv proměnit ve stoku špíny.

Vložil: Pavel Přeučil