Jenom čínský mobil? Domácnost nám může hacknout nejen telefon. Bacha na ledničku
25.12.2018
Foto: Facebook
Popisek: Obchodní války jedou, očividně, na plné obrátky
V českých médiích se v tomto týdnu objevilo nové třaskavé téma. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varoval, že produkty dvou čínských firem Huawei a ZTE představují bezpečnostní riziko, protože mohou být využívány tamními zpravodajskými službami. Vzápětí se, jak je u nás dobrým zvykem, rozjela debata, co je na tom pravdy a co ne. Výsledkem je tradiční humbuk vzájemně si odporujících informací, v nichž se vyzná málokdo. V jejich stínu uniká to podstatné a ještě závažnější.
Je zajímavé, že se zprávy o možném nebezpečí, související s výrobky čínské provenience, objevily až nyní, i když před nimi BIS varovala již před pěti (!) lety. V Interview ČT24 to tento týden přiznal i europoslanec Pavel Telička. Ten v rozhovoru se Zuzanou Tvarůžkovou uvedl, že pro něj informace úřadu nejsou ničím novým. A prozradil také, že ho odborníci již před rokem varovali, aby si rozhodně nekupoval čínský mobil. Tyto telefony jsou prý nebezpečné i pro ostatní: „Už jsou vyráběny tak, že jste přes ně zranitelný i jako fyzická osoba, jako spotřebitel.“ Podle něj také nejde jenom o telefony, ale i o další spotřebiče, takže lze domácnost „hacknout“ třeba i přes ledničku. Proto je zapotřebí věnovat velkou pozornost certifikaci výrobků.
Vrtěti psem?
A na otázku, zda tedy situaci u nás někdo podcenil, odpověděl, že Národní úřad na rizika již upozorňoval dříve, ale zřejmě to nikdo nebral vážně. Teličkova slova tak zvýšila podezření, že není jistě náhodné, proč se informace o možných rizicích, souvisejících s produkty čínských firem, dostala na veřejnost až nyní. Měla snad odvést pozornost od jiného, ještě vážnějšího problému?
Známá novinářka Lenka Zlámalová se na serveru Echo24.cz zase pozastavuje nad jiným zajímavým faktem. Také ona konstatuje, že se BIS o bezpečnostních rizicích, souvisejících s produkty zmíněných čínských firem, zmiňuje již pět let, navíc ovšem upozorňuje: „Nikdo si toho nevšímal. Řešila se ruská propaganda. Místo Huawei se veřejná debata topila ve spekulacích kolem obskurních ruských serverů jako je Aeronet. A čínskou infrastrukturu si od Huawei a ZTE mezitím pořídili všichni mobilní operátoři.“
Opožděné gesto
Zlámalová si myslí, že Američané a Britové byli na rozdíl od nás prozíraví. Rozhodnutí premiéra Babiše, jenž se rozhodl až nyní vyhodit mobily ministerstev, považuje za zbytečné gesto: „Ten, kdo má v kapse Huawei, není o nic zranitelnější než majitel telefonu Apple nebo Samsung, když všichni voláme přes vysílače a sítě od Číňanů.“ Podle autorky se naopak chová správně americký prezident Donald Trump, když rozjel obchodní válku proti Číně. Tato průmyslová velmoc totiž porušuje pravidla světového obchodu, provádí průmyslovou špionáž, kopíruje značkové výrobky, krade patenty, apod.
Šmírování všude
Celá aféra ovšem nechává v klidu většinu české veřejnosti. Jedna část je přesvědčena, že jde o konkurenční boj amerických a čínských firem a druhá poukazuje na to, že v dnešní době jsme šmírováni prakticky všude, ať už jde o kamery, Google nebo Facebook, což je na rozdíl od firmy Huawei prokázáno. Někteří zcela správně poukazují na to, že známé světové firmy vyrábí své zboží levně v Číně a teď před ní varují.
Vložil: Adéla Hofmanová