Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česká pošta se odrzle obohacuje na pokroku. Komentář Štěpána Chába

komentář 21.12.2018
Česká pošta se odrzle obohacuje na pokroku. Komentář Štěpána Chába

Foto: Česká pošta

Popisek: Česká pošta

Dejme stranou finančně nadhodnocené služby České pošty, které patří mezi ty dražší na celém světě. Podívejme se radši na technologický pokrok České pošty a na finanční malou domů, kterou dostala pošta od Ministerstva vnitra. Zřízení datové schránky má být jako ulehčení komunikace s úřady a některými institucemi. Každý z nás si může na poště zdarma zařídit datovou schránku a začít komunikovat se státem přes internet. Výborný pokrok, na který jsme museli čekat vlastně dvě desetiletí, než státním úředníkům došlo, že vznikl nový komunikační kanál.

Datová schránka je něco na způsob nevstřícně vypadajícího e-mailového klienta, který si zřídíte u státu a jste díky tomu při komunikaci s úřady identifikovatelní. Výborně. Před rokem jsem začal datovou schránku používat a nad jejími výhodami jsem zaplesal radostí. Prostě úřadům napíšu, nemusím u nich vystát frontu. Ovšem nedávno jsem si všiml, že mi některé z dříve komunikovaných zpráv v datové schránce zmizely. Vytratily se. Začal jsem koumat proč. Moc práce to věru nedalo.

Zaplať, bídáku

Nutné připomenout, že datová schránka je něco na způsob e-mailového klienta. Tak „státní e-mail“ vám sám smaže zprávy starší devadesáti dnů. Všechnu komunikaci, kterou můžete používat při dokazování nebo vlastní obhajobě při pozdějším jednání s dalšími úřady, všechno smaže. Ale nemusí k tomu docházet, nabízí „státní e-mail“ zřizovaný Ministerstvem vnitra a vedený Českou poštou, stačí si trochu připlatit. Za 50 zpráv si můžete ročně zaplatit 360,-. Za 200 zpráv už 1 320,-. Za 1 000, které vám „státní e-mail“ milostivě nechá a nesmaže, už zaplatíte jednou ročně 5 900,-. Za 5 000 nesmazaných zpráv už si zaplatíte, chytněte se futer, 29 500,- ročně. Ročně znamená, že příští rok si tu sumu můžete střihnout znovu. A pak znovu a znovu. Ceník je k nahlédnutí veřejně, nestydí se za něj.

Přičemž jedna zpráva od úřadu dosahuje tak malé velikosti, že potřebuje dostat přinejmenším 5 200 zpráv od úřadů, abyste zaplnili 1 GB velikosti datové schránky. A teď se koukněme na ceníky komerčních služeb, které nabízejí placeného e-mailového klienta (a nepodnikají v ničem dalším), takže vás nechytí jako Centrum nebo Gmail na reklamu a sběr osobních dat. Cena za rok (a nejméně 2 GB volného prostoru) stojí průměrně 1 250,-. 1 250,- ročně za šifrovanou, nedotknutelnou e-mailovou schránku, do které by se vám neměl mít možnost nikdo vlámat. Jako příklad můžeme použít třeba Countermail, Neomailbox nebo Hushmail (ten dokonce nabízí službu zdarma do 2 GB).

Stát a soukromé společnosti?

Takže stát požaduje po svých občanech, aby zaplatili bez pětistovky třicet tisíc za to, že s ním chtějí komunikovat přes internet, nevydýchávat na úřadech vzduch s pětapadesáti dalšími nerudnými občany, kteří by si k jednání nejradši vzali jako asistenta propuštěného, ale nenapravitelného kriminálníka – notorického násilníka. Obdobná, ale o mnoho kvalitnější služba přitom u soukromých společností stojí 4 % ceny „státního e-mailu“. Ano, 4 %. To chce echt silný žaludek, jen co je pravda.

Stát mluví o tom, že se tím dotuje Česká pošta, která kvůli zlovolné komunikaci přes datové schránky přichází o kšefty. Nuže dobrá, přichází, nechť tedy stát ušetřené peníze za doporučené obsílky daruje České poště a neobtěžuje se zcestnými a dokonale absurdními poplatky za „státní e-mail“. Kolik takto vznikne nádherných „nedorozumění“ a sporů, když občan nebude mít svou komunikaci s úřady jak prokázat, jelikož mu ji stát svévolně a nenávratně smaže? Bez pětistovky třicet tisíc za 1 GB prostoru? To si dělají, kapitalističtí soudruzi ze státního aparátu, už skutečně prdel. Jinak to říct snad ani nejde.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace