Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Češi jsou v alkoholu naložené pologramotné opice. Komentář Štěpána Chába

komentář 17.12.2018
Češi jsou v alkoholu naložené pologramotné opice. Komentář Štěpána Chába

Foto: Budvar

Popisek: Pivečko

Jsme první v pití piva na celém světě. O druhé místo v pití tvrdého alkoholu se dělíme s Francií; první jsou Litevci. Podle studie uveřejněné v odborném časopisu Lancet stojí za téměř 3 miliony úmrtí ročně na celém světě alkohol. Ovšem podle stejné studie jedna sklenička denně zabije ročně až 100 000 lidí. Sama studie přiznává jediný pozitivní dopad pouze u kardiaků, kterým alkohol ve střídmých dávkách pomáhá.

Studie dále tvrdí, že jedno pivo denně zvedne pravděpodobnost onemocnění rakovinou či tuberkulózou o 7 %. Závěr studie zní tvrdě – sklenička denně je zdraví prospěšná? Naprostý mýtus, který je potřeba vymýtit. A autoři studie požadují po všech zemích světa, aby radikálně přehodnotily svůj postoj a razantně omezili možnost výroby nebo distribuce alkoholu v jakékoliv formě. Ne-li rovnou zakázali. Vedoucí Drogového informačního centra organizace Sananim Josef Šedivý řekl pro iDnes: „To, že tolik pijeme, je výraz aktuální kondice českého národa. Společnost je rozdělená a vášnivě prožívá i nepodstatné věci. Jsme nervózní a hledáme úlevu - například v alkoholu.“ Nádherně absurdní tvrzení, není-liž pravda.

Hrdost na prvenství

V České republice tak nějak mezi pivaři převažuje hrdost nad tím, že jsme na špici v pití piva. Zatvrzelí abstinenti samozřejmě hrdí nejsou. Však do výsledku dodali také nula bodů, není to tedy jejich disciplína. Sociolog Jiří Vinopal, který se k problematice hrdosti vyjádřil pro Českou televizi, tvrdí, že hrdost se v národě zvyšuje ve chvílích, kdy je ve společnosti odpor vůči evropské nebo světové integraci. Něco podobného jako tvrdit, že hrdost vzlíná mezi českými pijany v okamžiku, kdy napadne sníh a je možné začít bobovat. Je nutné, v této souvislosti, mít na vědomí fakt, že v okamžiku, kdy první lidé objevili oheň a zkrotili jej, začali přemýšlet nad tím, jak s jeho pomocí vypálit alkohol.

Svět po celoplošné prohibici

Představme si svět, ve kterém zmizel alkohol. Korektní nekuřáci / nepijáci zahájili oslavy pitím rajčatového džusu. Všichni od nynějška budou střízliví, příjemní, nikdo nikoho nebude tlouct, lidé se budou usmívat, ubude duševních i tělesných nemocí, všichni budeme křepčit a milovat se. Bude následovat několik měsíců, během kterých se prohibiční vlády budou pokoušet utajit zprávy o vzrůstajícím násilí mezi lidmi. Tutlat se budou i údaje o vzrůstajících počtech sebevražd. Nenápadně se v jurisdikci zavede nový pojem vražda z neustálé střízlivosti. Noviny se budou plnit titulky – policie úspěšně rozkryla doupě pijanů lahváčů.

Po roce rapidně naroste počet rozvodů. Zároveň s tím radikálně ubude nových sňatků. Velmi citelně se sníží porodnost a naroste počet mladých lidí žijících single, bez vztahů. Zvýší se počet znásilnění, protože muži přestanou mít odvahu navazovat vztahy korektnějším způsobem. Zavřou prakticky všechny hospody. Sedět a projednávat firemní plány chce člověk na pracovní schůzi, nikoliv v hospodě. Po dvou letech stát s hrůzou zjistí, že se mu v podhoubí formuje děsivá síla děsivě vzteklých mladých mužů, kteří začínají být schopní čehokoliv, protože nahradili alkohol za cvičení a zbraně.

Exemplární příklad

V úvodu mého dospělého žití jsem narazil při jakési sešlosti na mou krásnou paní. Viděl jsem ji dvojmo. Ona mě nejspíš také. Rok jsme se pak nárazově vídávali. Vždy u piva, abychom ty rozpaky zapili a dali průchod jisté spontánnosti. Pivem jsme odbourávali společenskou nejistotu, rozpaky. Blbli jsme, dělali kraviny. Kdybychom trávili čas u limonády, nejspíš nevzniknou naše čtyři děti, protože bychom, jak se říká, neprolomili ledy. Teprve v okamžiku, kdy jsme se poznali hlouběji, se mezi námi přestaly ledy vyskytovat. A to je nespočitatelná hodnota, kterou abstinující vědci prostě neuvidí a nezahrnou do tabulek.

Zakažme čtení

Hypotetická organizace pidlookých optiků požaduje, aby se přestaly vydávat jakékoliv knihy. Optici čistě teoreticky chápou přínos knih, ale vidí zároveň i negativní dopady. Je znám případ studenta, který v olomoucké knihovně zapomněl vrátit dvě knihy a za rok se dočkal exekuce za dvacet tisíc. Dýchat rozvířený prach z poliček s knihami jednoznačně stojí za rakovinou plic. Nechvalně známý případ, kdy se knihovna zřítila na důchodkyni a zabila ji, je také alarmující. A teď to podstatné a zásadní – léčba očních vad zarytých čtenářů přijde státní rozpočet na 54 miliard korun ročně. A to nelze tolerovat. Pidloocí optici jsou jednoznačně pro radikální omezení knižního průmyslu.

Zakažme chodit

Ortopedi třikrát objeli na invalidních vozících kolem ministerstva vnitra s transparenty – zakažme chůzi. Chůze opotřebovává pohybovou soustavu lidí v republice, náprava se dá vyčíslit hodnotou 42 miliard korun ročně. Při chůzi může člověk upadnout a vlak mu může ujet nohy. Chůze je přímou příčinou veškeré kriminality, protože na místo činu se musí kriminálník přesunout. Chůze může za rozšiřování virových onemocnění. A co je důležité, může i za rozdělení ve společnosti a odpor k Evropské unii. Proč? To je jedno, prostě za to může, protože to tvrdí nějaký odborník, který říkal, že k tomu, aby člověk nenáviděl Evropskou unii, má většinou i nohy. A to zní sakra logicky, že jo.

 

Vložil: Štěpán Cháb