Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Češi jsou v alkoholu naložené pologramotné opice. Komentář Štěpána Chába

komentář 17.12.2018
Češi jsou v alkoholu naložené pologramotné opice. Komentář Štěpána Chába

Autor: Budvar

Popisek: Pivečko

Jsme první v pití piva na celém světě. O druhé místo v pití tvrdého alkoholu se dělíme s Francií; první jsou Litevci. Podle studie uveřejněné v odborném časopisu Lancet stojí za téměř 3 miliony úmrtí ročně na celém světě alkohol. Ovšem podle stejné studie jedna sklenička denně zabije ročně až 100 000 lidí. Sama studie přiznává jediný pozitivní dopad pouze u kardiaků, kterým alkohol ve střídmých dávkách pomáhá.

Studie dále tvrdí, že jedno pivo denně zvedne pravděpodobnost onemocnění rakovinou či tuberkulózou o 7 %. Závěr studie zní tvrdě – sklenička denně je zdraví prospěšná? Naprostý mýtus, který je potřeba vymýtit. A autoři studie požadují po všech zemích světa, aby radikálně přehodnotily svůj postoj a razantně omezili možnost výroby nebo distribuce alkoholu v jakékoliv formě. Ne-li rovnou zakázali. Vedoucí Drogového informačního centra organizace Sananim Josef Šedivý řekl pro iDnes: „To, že tolik pijeme, je výraz aktuální kondice českého národa. Společnost je rozdělená a vášnivě prožívá i nepodstatné věci. Jsme nervózní a hledáme úlevu - například v alkoholu.“ Nádherně absurdní tvrzení, není-liž pravda.

Hrdost na prvenství

V České republice tak nějak mezi pivaři převažuje hrdost nad tím, že jsme na špici v pití piva. Zatvrzelí abstinenti samozřejmě hrdí nejsou. Však do výsledku dodali také nula bodů, není to tedy jejich disciplína. Sociolog Jiří Vinopal, který se k problematice hrdosti vyjádřil pro Českou televizi, tvrdí, že hrdost se v národě zvyšuje ve chvílích, kdy je ve společnosti odpor vůči evropské nebo světové integraci. Něco podobného jako tvrdit, že hrdost vzlíná mezi českými pijany v okamžiku, kdy napadne sníh a je možné začít bobovat. Je nutné, v této souvislosti, mít na vědomí fakt, že v okamžiku, kdy první lidé objevili oheň a zkrotili jej, začali přemýšlet nad tím, jak s jeho pomocí vypálit alkohol.

Svět po celoplošné prohibici

Představme si svět, ve kterém zmizel alkohol. Korektní nekuřáci / nepijáci zahájili oslavy pitím rajčatového džusu. Všichni od nynějška budou střízliví, příjemní, nikdo nikoho nebude tlouct, lidé se budou usmívat, ubude duševních i tělesných nemocí, všichni budeme křepčit a milovat se. Bude následovat několik měsíců, během kterých se prohibiční vlády budou pokoušet utajit zprávy o vzrůstajícím násilí mezi lidmi. Tutlat se budou i údaje o vzrůstajících počtech sebevražd. Nenápadně se v jurisdikci zavede nový pojem vražda z neustálé střízlivosti. Noviny se budou plnit titulky – policie úspěšně rozkryla doupě pijanů lahváčů.

Po roce rapidně naroste počet rozvodů. Zároveň s tím radikálně ubude nových sňatků. Velmi citelně se sníží porodnost a naroste počet mladých lidí žijících single, bez vztahů. Zvýší se počet znásilnění, protože muži přestanou mít odvahu navazovat vztahy korektnějším způsobem. Zavřou prakticky všechny hospody. Sedět a projednávat firemní plány chce člověk na pracovní schůzi, nikoliv v hospodě. Po dvou letech stát s hrůzou zjistí, že se mu v podhoubí formuje děsivá síla děsivě vzteklých mladých mužů, kteří začínají být schopní čehokoliv, protože nahradili alkohol za cvičení a zbraně.

Exemplární příklad

V úvodu mého dospělého žití jsem narazil při jakési sešlosti na mou krásnou paní. Viděl jsem ji dvojmo. Ona mě nejspíš také. Rok jsme se pak nárazově vídávali. Vždy u piva, abychom ty rozpaky zapili a dali průchod jisté spontánnosti. Pivem jsme odbourávali společenskou nejistotu, rozpaky. Blbli jsme, dělali kraviny. Kdybychom trávili čas u limonády, nejspíš nevzniknou naše čtyři děti, protože bychom, jak se říká, neprolomili ledy. Teprve v okamžiku, kdy jsme se poznali hlouběji, se mezi námi přestaly ledy vyskytovat. A to je nespočitatelná hodnota, kterou abstinující vědci prostě neuvidí a nezahrnou do tabulek.

Zakažme čtení

Hypotetická organizace pidlookých optiků požaduje, aby se přestaly vydávat jakékoliv knihy. Optici čistě teoreticky chápou přínos knih, ale vidí zároveň i negativní dopady. Je znám případ studenta, který v olomoucké knihovně zapomněl vrátit dvě knihy a za rok se dočkal exekuce za dvacet tisíc. Dýchat rozvířený prach z poliček s knihami jednoznačně stojí za rakovinou plic. Nechvalně známý případ, kdy se knihovna zřítila na důchodkyni a zabila ji, je také alarmující. A teď to podstatné a zásadní – léčba očních vad zarytých čtenářů přijde státní rozpočet na 54 miliard korun ročně. A to nelze tolerovat. Pidloocí optici jsou jednoznačně pro radikální omezení knižního průmyslu.

Zakažme chodit

Ortopedi třikrát objeli na invalidních vozících kolem ministerstva vnitra s transparenty – zakažme chůzi. Chůze opotřebovává pohybovou soustavu lidí v republice, náprava se dá vyčíslit hodnotou 42 miliard korun ročně. Při chůzi může člověk upadnout a vlak mu může ujet nohy. Chůze je přímou příčinou veškeré kriminality, protože na místo činu se musí kriminálník přesunout. Chůze může za rozšiřování virových onemocnění. A co je důležité, může i za rozdělení ve společnosti a odpor k Evropské unii. Proč? To je jedno, prostě za to může, protože to tvrdí nějaký odborník, který říkal, že k tomu, aby člověk nenáviděl Evropskou unii, má většinou i nohy. A to zní sakra logicky, že jo.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace