Češi jsou v alkoholu naložené pologramotné opice. Komentář Štěpána Chába
komentář
17.12.2018
Foto: Budvar
Popisek: Pivečko
Jsme první v pití piva na celém světě. O druhé místo v pití tvrdého alkoholu se dělíme s Francií; první jsou Litevci. Podle studie uveřejněné v odborném časopisu Lancet stojí za téměř 3 miliony úmrtí ročně na celém světě alkohol. Ovšem podle stejné studie jedna sklenička denně zabije ročně až 100 000 lidí. Sama studie přiznává jediný pozitivní dopad pouze u kardiaků, kterým alkohol ve střídmých dávkách pomáhá.
Studie dále tvrdí, že jedno pivo denně zvedne pravděpodobnost onemocnění rakovinou či tuberkulózou o 7 %. Závěr studie zní tvrdě – sklenička denně je zdraví prospěšná? Naprostý mýtus, který je potřeba vymýtit. A autoři studie požadují po všech zemích světa, aby radikálně přehodnotily svůj postoj a razantně omezili možnost výroby nebo distribuce alkoholu v jakékoliv formě. Ne-li rovnou zakázali. Vedoucí Drogového informačního centra organizace Sananim Josef Šedivý řekl pro iDnes: „To, že tolik pijeme, je výraz aktuální kondice českého národa. Společnost je rozdělená a vášnivě prožívá i nepodstatné věci. Jsme nervózní a hledáme úlevu - například v alkoholu.“ Nádherně absurdní tvrzení, není-liž pravda.
Hrdost na prvenství
V České republice tak nějak mezi pivaři převažuje hrdost nad tím, že jsme na špici v pití piva. Zatvrzelí abstinenti samozřejmě hrdí nejsou. Však do výsledku dodali také nula bodů, není to tedy jejich disciplína. Sociolog Jiří Vinopal, který se k problematice hrdosti vyjádřil pro Českou televizi, tvrdí, že hrdost se v národě zvyšuje ve chvílích, kdy je ve společnosti odpor vůči evropské nebo světové integraci. Něco podobného jako tvrdit, že hrdost vzlíná mezi českými pijany v okamžiku, kdy napadne sníh a je možné začít bobovat. Je nutné, v této souvislosti, mít na vědomí fakt, že v okamžiku, kdy první lidé objevili oheň a zkrotili jej, začali přemýšlet nad tím, jak s jeho pomocí vypálit alkohol.
Svět po celoplošné prohibici
Představme si svět, ve kterém zmizel alkohol. Korektní nekuřáci / nepijáci zahájili oslavy pitím rajčatového džusu. Všichni od nynějška budou střízliví, příjemní, nikdo nikoho nebude tlouct, lidé se budou usmívat, ubude duševních i tělesných nemocí, všichni budeme křepčit a milovat se. Bude následovat několik měsíců, během kterých se prohibiční vlády budou pokoušet utajit zprávy o vzrůstajícím násilí mezi lidmi. Tutlat se budou i údaje o vzrůstajících počtech sebevražd. Nenápadně se v jurisdikci zavede nový pojem vražda z neustálé střízlivosti. Noviny se budou plnit titulky – policie úspěšně rozkryla doupě pijanů lahváčů.
Po roce rapidně naroste počet rozvodů. Zároveň s tím radikálně ubude nových sňatků. Velmi citelně se sníží porodnost a naroste počet mladých lidí žijících single, bez vztahů. Zvýší se počet znásilnění, protože muži přestanou mít odvahu navazovat vztahy korektnějším způsobem. Zavřou prakticky všechny hospody. Sedět a projednávat firemní plány chce člověk na pracovní schůzi, nikoliv v hospodě. Po dvou letech stát s hrůzou zjistí, že se mu v podhoubí formuje děsivá síla děsivě vzteklých mladých mužů, kteří začínají být schopní čehokoliv, protože nahradili alkohol za cvičení a zbraně.
Exemplární příklad
V úvodu mého dospělého žití jsem narazil při jakési sešlosti na mou krásnou paní. Viděl jsem ji dvojmo. Ona mě nejspíš také. Rok jsme se pak nárazově vídávali. Vždy u piva, abychom ty rozpaky zapili a dali průchod jisté spontánnosti. Pivem jsme odbourávali společenskou nejistotu, rozpaky. Blbli jsme, dělali kraviny. Kdybychom trávili čas u limonády, nejspíš nevzniknou naše čtyři děti, protože bychom, jak se říká, neprolomili ledy. Teprve v okamžiku, kdy jsme se poznali hlouběji, se mezi námi přestaly ledy vyskytovat. A to je nespočitatelná hodnota, kterou abstinující vědci prostě neuvidí a nezahrnou do tabulek.
Zakažme čtení
Hypotetická organizace pidlookých optiků požaduje, aby se přestaly vydávat jakékoliv knihy. Optici čistě teoreticky chápou přínos knih, ale vidí zároveň i negativní dopady. Je znám případ studenta, který v olomoucké knihovně zapomněl vrátit dvě knihy a za rok se dočkal exekuce za dvacet tisíc. Dýchat rozvířený prach z poliček s knihami jednoznačně stojí za rakovinou plic. Nechvalně známý případ, kdy se knihovna zřítila na důchodkyni a zabila ji, je také alarmující. A teď to podstatné a zásadní – léčba očních vad zarytých čtenářů přijde státní rozpočet na 54 miliard korun ročně. A to nelze tolerovat. Pidloocí optici jsou jednoznačně pro radikální omezení knižního průmyslu.
Zakažme chodit
Ortopedi třikrát objeli na invalidních vozících kolem ministerstva vnitra s transparenty – zakažme chůzi. Chůze opotřebovává pohybovou soustavu lidí v republice, náprava se dá vyčíslit hodnotou 42 miliard korun ročně. Při chůzi může člověk upadnout a vlak mu může ujet nohy. Chůze je přímou příčinou veškeré kriminality, protože na místo činu se musí kriminálník přesunout. Chůze může za rozšiřování virových onemocnění. A co je důležité, může i za rozdělení ve společnosti a odpor k Evropské unii. Proč? To je jedno, prostě za to může, protože to tvrdí nějaký odborník, který říkal, že k tomu, aby člověk nenáviděl Evropskou unii, má většinou i nohy. A to zní sakra logicky, že jo.
Vložil: Štěpán Cháb