Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krásný Berlíňan z českého sirotčince zazářil v Hollywoodu. A pak zjistil… Tajnosti slavných

07.12.2018
Krásný Berlíňan z českého sirotčince zazářil v Hollywoodu. A pak zjistil… Tajnosti slavných

Foto: repro/imdb.com

Popisek: Horst Buchholz v dramatu o atentátu na Mahátmu Gándhího Devět hodin do Ramy

Mimořádně krásný chlap zdokonalil svůj výjimečný talent na jazyky vlastně nedobrovolně – díky extrémně krkolomné životní pouti. Proslavil se jako drsňák, ve skutečnosti ale bylo všechno jinak. Navíc až později v sobě objevil nečekané sklony, které tolerantní manželka oddaně kryla.

Poznáváte ho? Začínal hrát už v devatenácti, trvalo ale téměř celé další desetiletí, než konečně prorazil v Hollywoodu. V roce 1962 zazářil jako nerozvážný benjamínek Chico z legendárním westernu Sedm statečných.Byl nejen zatraceně pohledný, ale navíc i nesmírně talentovaný.Kromě hereckého mu osud nadělil ještě další mimořádné nadání – v žádném ze zahraničních filmů nemusela být jeho postava předabována rodilým mluvčím. Kromě rodné němčiny totiž mluvil plynně anglicky, francouzsky, italsky a španělsky, velmi dobře rusky a slušně se domluvil dokonce i česky. A jen málokdo tušil, jak dobrodružné a krkolomné životní pouti za své znalosti vděčí.

Freddy Bolchert v thrilleru Chuligáni

Freddy Bolchert v thrilleru Chuligáni
(foto - repro/imdb.com)

Ve špatnou dobu na špatném místě

Tak přišel na svět nezapomenutelný herec, kterému přezdívali německý James Dean. Narodil se totiž 4. prosince 1933 v berlínské čtvrti Neukölln, právě když v Německu naplno odstartoval svoji nadvládu Adolf Hitler. Navíc byl nemanželské dítě a matka mu nikdy neprozradila, kdo byl jeho otcem. Krátce před vypuknutím druhé světové války, v roce 1938, se provdala za ševce, který ale musel brzy narukovat na frontu a později padl do zajetí. V deseti letech byl Horst evakuován jako tisíce jiných německých dětí na slezský venkov, což je mělo uchránit před spojeneckým bombardováním Berlína, takže se koncem války ocitl v dětském domově v Československu. „Když válka skončila, Češi se vzbouřili a já jsem toho zmatku využil k útěku a pokusil se dostat zpátky domů. S pár přáteli jsme se vydali pěšky z Československa do Berlína,“ prozradil novinářům na počátku kariéry. Nakonec se ho ujal Červený kříž, stejně jako stovek dalších německých dětí. V rozbombardovaném a rozděleném Berlíně se pak dozvěděl, že jeho nevlastní otec padl do francouzského zajetí.

S Romy Schneider v romanci s tragickým koncem Miláček z Paříže

S Romy Schneider v romanci s tragickým koncem Miláček z Paříže
(foto - repro/imdb.com)

Místo školy sháněl práci

Odjakživa chtěl studovat medicínu, svého snu se ale musel vzdát. Uživit rodinu matka sama nedokázala, a tak Horst začal hned po základní škole shánět práci. Nejprve vystupoval jako operetní statista vberlínském divadle Metropoltheater, kde dostával za představení pouhých sedmdesát centů. Brzy ale na sebe upozornil přitažlivým zevnějškem i talentem, takže za rok dostal první hlavní roli v divadelní hře Emil a detektivové, napsané podle detektivní povídky Ericha Kästnera. Zároveň daboval americké filmy a pracoval v rozhlase. Z honorářů si platil herecké kurzy u uznávané pedagožky Marliese Ludwig, protože mu v té době už bylo jasné, že chce být hercem. Filmovou kariéru odstartoval v roce 1952 v thrilleru Stopa vede do Berlína, dál hrál v divadle a chodil na hodiny herectví. A píle přinesla své ovoce.

Chico a Chris Larabee Adams (Yul Brynner) v Sedmi statečných

Chico a Chris Larabee Adams (Yul Brynner) v Sedmi statečných
(foto - repro/imdb.com)

Reklama na úspěšné mládí

O tři roky později už natočil tři filmy a v roce 1955 dostal za ztvárnění sovětského vojáka Míši v romantickém filmu Nebe bez hvězd cenu pro novou nadějnou hereckou osobnost. Opravdovou popularitu mu zajistil o rok později thriller Chuligáni, v němž si zahrál vůdce party válkou vykolejených dospívajících chlapců. A kritika i diváci ho začali srovnávat s populárním představitelem amerických rebelů Jamesem Deanem. České diváky poprvé zaujal v komedii Přiznání hochštaplera Felixe Krulla, který získal v roce 1957 Zlatý glóbus za nejlepší cizojazyčný film. V té době se Horst setkal poprvé před kamerou s legendární Romy Schneider. Vytvořili spolu okouzlující pár nejen na plátně a stali se nejobdivovanějšími filmovými idoly Západního Německa konce padesátých let. Jejich láska ale neměla dlouhého trvání, částečně i kvůli tomu, že se stala veřejným majetkem. Stali se totiž tvářemi reklamní kampaně na krásné, talentované a úspěšné mladé Němce, kteří mají všude dveře otevřené a čeká je velká budoucnost.

Kapitán v televizním thrilleru Plavba smrti

Kapitán v televizním thrilleru Plavba smrti
(foto - archiv ARD)

Lásce přála Paříž

Vztah vzal definitivně zasvé, když se Romy v roce 1958 vášnivě zamilovala do legendárního francouzského krasavce Alaina Delona a utekla za ním do Paříže. Horst vzápětí ztratil srdce v úplně stejné zemi a oženil se s francouzskou herečkou Myriam Bru, která mu porodila syna Christophera a dceru Beatrice. Přesto ještě zůstal nějaký čas v Berlíně. Pak ale přišla nabídka z Hollywoodu, která z něj udělala hvězdu světového formátu. Nejmladší z legendárních Sedmi statečných, lehkomyslný frajírek Chico, mu otevřel cestu k dalším lukrativním nabídkám. Americké publikum si ho oblíbilo, ale Horst ke své škodě některé slibné role odmítl, například v muzikálu West Side Story nebo v dramatu Lawrence z Arábie. Tím svůj raketový vzestup na hvězdné nebe bohužel přibrzdil.

Král Jorgen v česko-německé koprodukční pohádce Pták Ohnivák

Král Jorgen v česko-německé koprodukční pohádce Pták Ohnivák
(foto - repro/imdb.com)

Delonovi spodky nevadily

Vrátil se do Evropy, natáčel ve Francii, Španělsku, Anglii i Itálii, přičemž v žádném z filmů nemusel být dabován. Velmi stál o roli ve filmu Gepard legendárního režiséra Luchina Visconti, když ale po něm na castingu asistent chtěl, aby se nechal vyfotografovat jen ve spodcích, odpověděl mu: „Jděte do prdele!“ A tak místo něj zazářil ve slavné historické válečné romanci jeho sok Alain Delon. Počátkem sedmdesátých let se vrátil do Německa, léta největší slávy už ale měl zjevně za sebou. Objevoval se povětšinou v druhořadých projektech a často také na televizní obrazovce. Hodnotnějších rolí se znovu dočkal až na sklonku kariéry, například v dramatu o boji Romů za druhé světové války A housle přestaly hrát či v oscarovém snímku italského režiséra Roberta Benigniho Život je krásný. Naposledy stanul před kamerou jen pár měsíců před smrtí v dramatu Život na rozcestí.

Naposledy před kamerou – v televizním filmu Život na rozcestí

Naposledy před kamerou – v televizním filmu Život na rozcestí
(foto - archiv ZDF)

Velké přiznání

V roce 2005 o něm jeho syn Christopher natočil dokument, nazvaný prostě Horst Buchholz… mein Papa, v němž herec odvážně naservíroval světu všechna svá trápení a tajemství. Zatímco si předtím dlouhá léta soukromí důsledně střežil, tváří v tvář synovi se odvážně rozpovídal. Vyprávěl, jak pátral po svém biologickém otci, o depresích, které utápěl v alkoholu, o lásce k rychlé jízdě i havárii, kterou způsobil v podnapilém stavu a skončil proto v protialkoholní léčebně. A také se poprvé přiznal ke své bisexualitě. Jeho žena Myriam mu po celou dobu byla oporou a mlčky tolerovala i jeho občasné milostné zálety s muži, pro něž začal mít slabost až ve středním věku. Aby chránila jeho kariéru, kryla jeho eskapády, přestože žili odděleně – ona v Paříži a on v Berlíně. „Jsem prostě takový,“ řekl synovi a v rozhovoru pro časopis Bunte pak ještě dodal: „Ano, mám rád muže. Koneckonců jsem bisexuál. … Vždycky jsem žil svůj život, jak jsem si přál.“ Nezapomenutelný benjamínek zemřel 3. března 2003 v Berlíně na zápal plic.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace