Německo za nás právě ratifikovalo Globální pakt o migraci. Komentář Štěpána Chába
komentář
03.12.2018
Foto: ČT24 / repro
Popisek: Španělsko také Globální pakt OSN o migraci podepíše. A to i když tohle má na hranicích
Německo, jak se dalo čekat, přistoupilo na Globální pakt OSN o migraci. Plným názvem Globální kompakt pro bezpečnou, řízenou a legální migraci. Samotný pakt neřeší problém migrace jako nutně špatný fenomén. Není reakcí na tři roky staré německé „Wir schaffen das“, po kterém se spustila prvotní vlna migrace do Evropy a začala tak faktická destrukce důvěry obyvatel ve schopnosti politiků Evropské unie. Pakt se naopak snaží udělat z migrace něco potřebného. Hlavním kamenem úrazu pak je, že pakt dává na roveň uprchlíky, kteří skutečně utíkají ze země před válkou nebo pronásledováním, s ekonomickými imigranty, kterým je to doma prostě jen malé.
Česká republika v minulosti často prokázala solidaritu s uprchlíky. Ať už v padesátých letech s Řeky, v devadesátých letech s uprchlíky z Balkánu, nebo nyní, s uprchlíky z Ukrajiny, kde už čtvrtý rok probíhá na mnoha místech občanská válka a stát je veden nekompetentními kšeftaři (to má celý svět s Ukrajinou nejspíš stejné). Solidaritu jsme neprokázali v migrační krizi u syrské války, protože úderem německého „Wir schaffen das“ se všichni stali Syřany, i ti, kteří utíkali a utíkají do Evropy jako do sociálního ráje, kde je život zadarmo.
Wir schaffen das 2.0
A s tím souvisí Globální pakt OSN o migraci, který Babiš s velkou parádou nepodepíše, ale Německo si jej už odhlasovalo a za týden zajede i podepsat do Marrákeše. Ono je totiž vcelku nevýznamné, že pakt o migraci nepodepíše Česká republika společně s několika málo dalšími. Jde spíše o to, kdo ji podepíše. A podepíše ji náš historií prověřený soused, pro kterého se tak nejen uprchlictví, ale i imigrace, stane věcí ochrany.
Takže náš soused, na kterého jsme ekonomicky navázaní až k pláči, se rozhodl spáchat sebevraždu z důvodů falešné humanity a my se svezeme s ním. A to nejen tím, že v Německu mohou s o to větší pravděpodobností propuknout rozbroje, které destabilizují stát (však už tam počátky v občanské nespokojenosti dávno jsou) a tím oslabí i ekonomiku. Ale to je ve výsledku věc vedlejší. Protože směrodatné je, že Německo tak dostane do rukou dokument, který bude s jinak nelegální imigrace dělat akceptovatelný prostředek k cestě za lepším pro ekonomické imigranty. A Německo z nich bude, jako na běžícím pásu, dělat občany Evropské unie, potažmo tedy občany i České republiky. Protože Němcům sem zakázat vstup nemůžeme (a zatím ani nechceme). Evropa se tak bude nadále, teď už s úředním pověřením OSN, plnit lidmi, kteří jsou s Evropou kulturně i nábožensky vysloveně ve střetu.
Nezávaznost paktu
Jan Hamáček a jeho klaka tvrdí, že Globální pakt OSN o migraci je nezávazný. Je to jen papír, brožura, kterou si zájemci mohou přečíst, ale řídit se jí nikdo nemusí. Snad i proto ta divoká debata napříč celým světem. Snad i proto zuřivé odmítání ratifikace několika málo státy. Ale stačí jediná směrnice Evropské unie, která se bude na Globální pakt odvolávat a své závěry z paktu vyvozovat, a pakt se stane pro všechny signatáře závazným a hlavně neodvolatelným, protože se na něj naváže směrnice, která už závazná sakra bude.
Princip paktu, princip sebevraždy
Uveďme si to na příkladu. Vezměme si vesnici. V ní jsou tři bohatí, se svými třemi domy a polnostmi. Zbytek vesnice obsahuje obecní chudinu, obecní blázny. Chudí nejsou spokojení se svou chudobou, a není se jim co divit, chtějí se mít dobře jako ti bohatí. A stojí před námi tři možnosti. První, v níž jsme žili doposud, v které bohatí bohatnou na práci chudých, bohatnou na jejich chudobě. Tento model máme opustit druhou možností, v které donutíme bohaté, aby se o své bohatství rozdělili s chudými a stali se tak chudými všichni. Pak tu ovšem máme třetí cestu, cestu nejrozumnější. A také jedinou, kterou nemá nikdo v plánu uvést do reality. Ta počítá s tím, že bohatí se budou snažit rozumnou politikou svého jednání nikoliv rozdat své bohatství, ani drasticky vydělávat na chudých, ale rozšiřovat možnosti uplatnění i pro chudé. Aplikace toho, že chudého nemáš nakrmit, ale naučit ho chytat ryby, aby se mohl nakrmit sám. Chudými a bohatými myslím kontinenty, nikoliv pár superbohatých, kteří tu budou vždy, ať už se rozhodneme pro kteroukoliv možnost.
Globální pakt OSN o migraci neučí chudé chytat ryby. Globální pakt OSN o migraci chce nakrmit všechny chudé světa a přiznává jim, že na to vlastně mají právo. Výsledkem může být to, že chudí začnou být všichni, protože chudý, který se nenaučí chytat ryby, stráví život s nataženou rukou s očekáváním další a další ryby. A hlavně, ponechává chudé v jejich chudobě.

Vložil: Štěpán Cháb