Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Německo za nás právě ratifikovalo Globální pakt o migraci. Komentář Štěpána Chába

komentář 03.12.2018
Německo za nás právě ratifikovalo Globální pakt o migraci. Komentář Štěpána Chába

Foto: ČT24 / repro

Popisek: Španělsko také Globální pakt OSN o migraci podepíše. A to i když tohle má na hranicích

Německo, jak se dalo čekat, přistoupilo na Globální pakt OSN o migraci. Plným názvem Globální kompakt pro bezpečnou, řízenou a legální migraci. Samotný pakt neřeší problém migrace jako nutně špatný fenomén. Není reakcí na tři roky staré německé „Wir schaffen das“, po kterém se spustila prvotní vlna migrace do Evropy a začala tak faktická destrukce důvěry obyvatel ve schopnosti politiků Evropské unie. Pakt se naopak snaží udělat z migrace něco potřebného. Hlavním kamenem úrazu pak je, že pakt dává na roveň uprchlíky, kteří skutečně utíkají ze země před válkou nebo pronásledováním, s ekonomickými imigranty, kterým je to doma prostě jen malé.

Česká republika v minulosti často prokázala solidaritu s uprchlíky. Ať už v padesátých letech s Řeky, v devadesátých letech s uprchlíky z Balkánu, nebo nyní, s uprchlíky z Ukrajiny, kde už čtvrtý rok probíhá na mnoha místech občanská válka a stát je veden nekompetentními kšeftaři (to má celý svět s Ukrajinou nejspíš stejné). Solidaritu jsme neprokázali v migrační krizi u syrské války, protože úderem německého „Wir schaffen das“ se všichni stali Syřany, i ti, kteří utíkali a utíkají do Evropy jako do sociálního ráje, kde je život zadarmo.

Wir schaffen das 2.0

A s tím souvisí Globální pakt OSN o migraci, který Babiš s velkou parádou nepodepíše, ale Německo si jej už odhlasovalo a za týden zajede i podepsat do Marrákeše. Ono je totiž vcelku nevýznamné, že pakt o migraci nepodepíše Česká republika společně s několika málo dalšími. Jde spíše o to, kdo ji podepíše. A podepíše ji náš historií prověřený soused, pro kterého se tak nejen uprchlictví, ale i imigrace, stane věcí ochrany.

Takže náš soused, na kterého jsme ekonomicky navázaní až k pláči, se rozhodl spáchat sebevraždu z důvodů falešné humanity a my se svezeme s ním. A to nejen tím, že v Německu mohou s o to větší pravděpodobností propuknout rozbroje, které destabilizují stát (však už tam počátky v občanské nespokojenosti dávno jsou) a tím oslabí i ekonomiku. Ale to je ve výsledku věc vedlejší. Protože směrodatné je, že Německo tak dostane do rukou dokument, který bude s jinak nelegální imigrace dělat akceptovatelný prostředek k cestě za lepším pro ekonomické imigranty. A Německo z nich bude, jako na běžícím pásu, dělat občany Evropské unie, potažmo tedy občany i České republiky. Protože Němcům sem zakázat vstup nemůžeme (a zatím ani nechceme). Evropa se tak bude nadále, teď už s úředním pověřením OSN, plnit lidmi, kteří jsou s Evropou kulturně i nábožensky vysloveně ve střetu.

Nezávaznost paktu

Jan Hamáček a jeho klaka tvrdí, že Globální pakt OSN o migraci je nezávazný. Je to jen papír, brožura, kterou si zájemci mohou přečíst, ale řídit se jí nikdo nemusí. Snad i proto ta divoká debata napříč celým světem. Snad i proto zuřivé odmítání ratifikace několika málo státy. Ale stačí jediná směrnice Evropské unie, která se bude na Globální pakt odvolávat a své závěry z paktu vyvozovat, a pakt se stane pro všechny signatáře závazným a hlavně neodvolatelným, protože se na něj naváže směrnice, která už závazná sakra bude.

Princip paktu, princip sebevraždy

Uveďme si to na příkladu. Vezměme si vesnici. V ní jsou tři bohatí, se svými třemi domy a polnostmi. Zbytek vesnice obsahuje obecní chudinu, obecní blázny. Chudí nejsou spokojení se svou chudobou, a není se jim co divit, chtějí se mít dobře jako ti bohatí. A stojí před námi tři možnosti. První, v níž jsme žili doposud, v které bohatí bohatnou na práci chudých, bohatnou na jejich chudobě. Tento model máme opustit druhou možností, v které donutíme bohaté, aby se o své bohatství rozdělili s chudými a stali se tak chudými všichni. Pak tu ovšem máme třetí cestu, cestu nejrozumnější. A také jedinou, kterou nemá nikdo v plánu uvést do reality. Ta počítá s tím, že bohatí se budou snažit rozumnou politikou svého jednání nikoliv rozdat své bohatství, ani drasticky vydělávat na chudých, ale rozšiřovat možnosti uplatnění i pro chudé. Aplikace toho, že chudého nemáš nakrmit, ale naučit ho chytat ryby, aby se mohl nakrmit sám. Chudými a bohatými myslím kontinenty, nikoliv pár superbohatých, kteří tu budou vždy, ať už se rozhodneme pro kteroukoliv možnost.

Globální pakt OSN o migraci neučí chudé chytat ryby. Globální pakt OSN o migraci chce nakrmit všechny chudé světa a přiznává jim, že na to vlastně mají právo. Výsledkem může být to, že chudí začnou být všichni, protože chudý, který se nenaučí chytat ryby, stráví život s nataženou rukou s očekáváním další a další ryby. A hlavně, ponechává chudé v jejich chudobě.

 

Vložil: Štěpán Cháb