Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Magdu Vášáryovou poznamenal přísný dědeček na celý život. Vzpomíná na ni i Meryl Streep. Tajnosti slavných

30.11.2018
Magdu Vášáryovou poznamenal přísný dědeček na celý život. Vzpomíná na ni i Meryl Streep. Tajnosti slavných

Foto: Facebook Magdy Vašáryové

Popisek: Magda Vášáryová. Zvládla by pořád pivo na ex jako v Postřižinách? Zde v hospodě u Vystřelenýho oka na pražském Žižkově zhruba kolem roku 2011

FOTO Letos sedmdesátiletá Magda Vášáryová už dávno nehraje ve filmu ani v televizi. Přesto je u nás známá především jako herečka. A nelze se divit. Filmy, které natočila, se stále těší velké oblibě (Postřižiny) nebo patří mezi klenoty české kinematografie (Marketa Lazarová, Radúz a Mahulena, Rusalka). Druhou polovinu své profesní kariéry ale vyhradila politice a věnuje se jí dodnes. Na svůj skutečně pestrý život nedávno zavzpomínala v pětidílném seriálu rozhlasové stanice Vltava, nazvaném Osudy Magdy Vášáryové.

A prozradila přitom množství velmi zajímavých a často i dosti překvapivých informací. Třeba o svém původu. I když díky svým neodbarveným světlým vlasům odjakživa působila jako reklama na typicky slovanskou krásku, má německo-maďarsko-italsko-slovenské kořeny. Její dědeček se jmenoval Pavol Schmidt a s babičkou na sebe mluvili německy. Jednou provždy v ní vyvolal odpor k pití kávy, protože jako malou ji nepustil od stolu, dokud nevypila hrnek tohoto nápoje s mlékem. A trápit ji nechal i několik hodin, dokud nebyla vysvobozena otcem. Na druhé straně po dědovi zdědila smysl pro přesnost. Když prý „starý otec“ řezal dřevo, musela být polena stejně dlouhá, ani o centimetr více, ani méně.

Úplně jiný život

Mnohem raději ale vzpomíná na svého otce, i když byl také přísný. Kromě toho, že byl vzdělaný, byl skvělým vypravěčem a vyprávěl famózní vtipy. K mizernému učitelskému platu si přivydělával jako konferenciér různých společenských pořadů. Magda s ním někdy vystupovala jako malá talentovaná klavíristka. Bohužel, zemřel příliš brzy, už v sedmapadesáti letech. Její matka, po rodičích původem Němka, pracovala také jako učitelka a dokonce napsala učebnici němčiny.

Jako Vláčilova Marketa Lazarová se dostala do análů československé kinematografie. Byl to Magdin druhý film. Foto KVIFF  

Už od dětství se u Magdy projevovalo hned několik talentů. Kromě hudebního to bylo i nadání na jazyky a matematiku. Na střední škole uvažovala, že by matematiku studovala i na vysoké, ale nakonec vše dopadlo jinak. Už v šestnácti totiž začala hrát v prvních filmech a školu doháněla při natáčení. Žila úplně jiný život než její vrstevníci a své spolužáky viděla jen jednou za čas. Kvůli tomu málem neudělala maturitu, protože měla příliš mnoho zameškaných hodin. Týden před ní tak musela rychle dodělávat zkoušky, aby ji k maturitě vůbec připustili. A do toho stále natáčela. Přesto odmaturovala na samé jedničky. Zaplatila za to ale zdravotním kolapsem, v té době vážila jen dvaačtyřicet kilo a skončila v nemocnici na kapačkách.

Příliš krásná

Další drsný zážitek prožila na vysoké škole. Kvůli roli ve filmu Juraje Jakubiska Ptáčkové, sirotci a blázni, který skončil v trezoru, ji ze studií vyhodili. „To pro mě byl velký šok,“ přiznala. A smůla ji potkala i v osmdesátých letech, kdy v Americe absolvovala kamerové zkoušky na slavný film Sophiina volba. Vyhlédl si ji samotný autor předlohy tohoto vynikajícího snímku, spisovatel William Styron a u režiséra Alana Pakuly se za ni přimlouval i Miloš Forman.

V Jakubiskově filmu Vtáčkovia siroty a blázni, foto KVIFF

Při své návštěvě Prahy se Pakula nechal slyšet, že ho Magda okouzlila svým talentem i krásou. Ale nepodařilo se mu ji do hlavní role prosadit, protože producenti trvali na Meryl Streepové, i když je Američanka, zatímco hlavní hrdinka románu pochází z Polska. Na to, že do role Sophie počítali s Magdou Vášáryovou, slavná herečka vzpomíná i ve svých hereckých pamětech. Prozradila v nich, že se bála, že roli nedostane a že ji získá právě krásná dívka ze Slovenska. 

Pokračování zítra

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace